bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۰۱۵۵
تاریخ انتشار: ۰۳ : ۱۸ - ۱۰ آذر ۱۳۹۶
در میان بی‌اطلاعی وزیر از مبادی ورود قاچاق به کشور!
چندماه پیش گزارشی با عنوان «مسوول قاچاق گسترده کالا کیست» در خصوص کالاهای قاچاقی که از مبادی رسمی وارد کشور شده و برخی از آنان در مرز استان‌ها متوقف می‌شوند، نوشتیم.
بامداد جنوب:
چندماه پیش گزارشی با عنوان «مسوول قاچاق گسترده کالا کیست» در خصوص کالاهای قاچاقی که از مبادی رسمی وارد کشور شده و برخی از آنان در مرز استان‌ها متوقف می‌شوند، نوشتیم. در آن گزارش نوشتیم که باندهای قاچاق کالا به طرز عجیبی از مبادی رسمی و باوجود نظارت دستگاه‌های دولتی و نظارتی در حال فعالیت هستند و از این طریق انواع کالا در حجم‌های گسترده به کشور وارد می‌شود. در همین زمینه، طبق گفته رانندگان کامیون‌ها، هنگامی که باری را از گمرک به سرزمین اصلی وارد می‌کنند، بار مورد نظر از طریق سیستم به آنها اعلام می‌شود و در همان سیستم، نوع، تعداد و پروانه کالا ثبت شده و بار آنها اسکن هم می‌شود اما وقتی به ایستگاه بازرسی می‌رسند، بارشان قاچاق اعلام می‌شود. البته در این بین، تنها درصد اندکی از این کانتینرها با بازرسی صورت‌گرفته متوقف می‌شوند و قسمت اعظم آن وارد سرزمین اصلی می‌شود که مصداق واقعی قاچاق از مبادی رسمی است.

با این حال مسعود کرباسیان، وزیر اقتصاد اعلام کرد که هیچ کانتینر قاچاقی از مبادی رسمی وارد کشور نمی‌شود و کسانی که می‌گویند کالای قاچاق از مبادی رسمی وارد کشور می‌شود یا با کار گمرک آشنایی ندارند و یا در کار تجارت بی‌تجربه‌ هستند. سخنی که با موضع‌گیری بسیار زیادی در بین فعالان اقتصادی و برخی نمایندگان مجلس همراه شد.
در همین راستا، روز گذشته رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس در واکنش به اظهارات آقای وزیر تصریح کرد: واردات روزانه سه هزار و 300 کانتینر کالای قاچاق به کشور و نیز دستگیری اعضای باندی که در عرض دو سال، هزار و 124 کانتینر قاچاق به کشور وارد کردند، به‌خوبی نشان می‌دهد که این گفته‌ها واقعیت ندارد.
امیر خجسته در واکنش به اظهارات کرباسیان که گفته بود هیچ کالای قاچاقی از مبادی رسمی به کشور وارد نمی‌شود، تاکید کرد که این گفته‌های آقای کرباسیان نشان می‌دهد که ایشان هیچ اطلاعی از واقعیت‌های موجود ندارند.

وی با اظهار تاسف از این‌که روزانه سه هزار و 300 کانتینر کالای قاچاق به کشور وارد می‌شود، گفت: اگر صحبت‌های آقای وزیر درست است و هیچ کالای قاچاقی از مبادی رسمی به کشور وارد نمی‌شود، پس چرا شاهد این اتفاقات هستیم و این میزان کالای قاچاق واردشده به کشور وجود دارد؟
نائب‌رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور، در ادامه به دستگیری اعضای یک باند از سوی وزارت اطلاعات اشاره کرد که در عرض دو سال، هزار و 124 کانتینر قاچاق را از گمرک رد کرده بودند و خاطرنشان کرد: این مورد هم یکی دیگر از مصادیقی است که به وضوح نشان می‌دهد کالاهای قاچاق از مبادی رسمی به کشور وارد می‌شوند و حجم بسیار بالایی هم دارند.
خجسته به سخنان چند ماه پیش کرباسیان اشاره کرد و افزود: وزیر اقتصاد چند ماه پیش آمار قاچاق کالا از مبادی رسمی کشور را حدود 700 میلیون دلار بیان کرده بود اما در حال حاضر معتقد است که هیچ کالای قاچاقی از مبادی رسمی وجود ندارد و کسانی که این‌گونه فکر می‌کنند، با کار گمرک آشنایی ندارند.
این مقام مسوول با طرح این پرسش که آیا امکان دارد روزانه سه هزار و 300 کانتینر کالای قاچاق از سوی کوله‌بران از کوه‌ها به کشور وارد شود، تصریح کرد: قطعا پاسخ این پرسش منفی خواهد بود. به‌هیچ عنوان امکان ندارد این کالاها و نیز پوشاک ترکی و کالاهای چینی قاچاق از مبادی غیررسمی به کشور وارد شوند.

این نماینده مجلس با اشاره به این‌که تا زمانی که مشکلات به همین منوال ادامه داشته باشند، نمی‌توان به ایجاد اشتغال و رونق امیدوار بود، اعلام کرد: وجود کالاهای قاچاق موجب شده نتوانیم برخی از شغل‌های فعلی را تثبیت کنیم؛ برای مثال، وقتی کالاهای قاچاق و بی‌کیفیت چینی زیادی به کشور وارد می‌شود که ارزان هم به فروش می‌رسند، دیگر برای تولیدکننده داخلی به صرفه نخواهد بود که تولید داشته باشد، چراکه تقاضایی برای خرید کالاهایش وجود ندارد.
خجسته با بیان این‌که یکی از سوالات من از وزیر اقتصاد این است که چرا اوضاع مبارزه با قاچاق کالا و ارز به‌خوبی صورت نمی‌گیرد، گفت: در حال حاضر از سوی دولت، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و نیز دستگاه‌های نظارتی، جلساتی در خصوص مبارزه با قاچاق کالا و ارز برگزار می‌شود اما مهم آن است که این مبارزات در میدان عمل دیده شود؛ بنابراین باید تلاش کنیم تا دست افراد ذی‌نفوذ از این بازارها کوتاه شود.

وی با اشاره به این‌که ما نمی‌خواهیم تنها آمار را کاهش دهیم و به آن افتخار کنیم که کالای قاچاق به نصف کاهش یافته است؛ اظهار کرد: این چه کاهشی است که خروجی آن نامشخص است؛ باید به‌طور قاطع به مبارزه با این معضل پرداخت، چراکه موجب نابودی اشتغال و تعطیلی کارخانجات شده است؛ برای ما سوال است که چه افرادی پشت این ماجراها هستند.
رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی در پایان، یکی از الویت‌های مهم فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی را پیگیری موضوع قاچاق و واردات کالاهای غیرقانونی به کشور دانست.

برچسب ها: اقتصاد ، کالا ، قاچاق ، گمرک
نام:
ایمیل:
* نظر: