bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۰۵۰۰
تاریخ انتشار: ۵۹ : ۲۳ - ۱۵ دی ۱۳۹۶
مطالبات اقتصادی جرقه اعتراضات بود اما...
فضای کشور طی هفته گذشته تحت تاثیر اعتراضات مردمی قرار داشت؛ اعتراضاتی که در ابتدا به‌خاطر مسائل اقتصادی و گرانی‌های اخیر در کشور شکل گرفت و پس از آن ماهیت خود را از دست داد.
اقتصاد، اولین قربانی ناآرامی‌های اخیر کشوربامداد جنوب:
فضای کشور طی هفته گذشته تحت تاثیر اعتراضات مردمی قرار داشت؛ اعتراضاتی که در ابتدا به‌خاطر مسائل اقتصادی و گرانی‌های اخیر در کشور شکل گرفت و پس از آن ماهیت خود را از دست داد. در این‌که اعتراض به مشکلات اقتصادی کشور حق مردم است شکی نیست اما طبیعتا ناآرام شدن فضای کشور تبعات منفی زیادی بر اقتصاد کشور خواهد گذاشت. در این زمینه شاید بتوان یکی از مهم‌ترین تاثیرات این اغتشاشات را ناامن شدن کشور برای سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت اقتصادی (خارجی و داخلی) عنوان کرد. بر همین اساس، با وجود اغتشاشات و ناآرامی در یک کشور، سرمایه‌گذاران آن ترجیح می‌دهند به‌جای ورود به بخش‌های اصلی اقتصاد، به‌سمت بازارهای جانبی مانند سکه و ارز روی بیاورند که با سرعت بیشتری می‌توان آنها را نقد کرد. این امر علاوه بر ایجاد حباب در بازار سکه و ارز و غیر واقعی کردن قیمت در این بخش‌ها، سبب خروج سرمایه‌های کارآمد از بخش‌های اصلی اقتصاد کشور خواهد شد.

در همین زمینه، نائب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران درباره آثار اقتصادی این اتفاقات تاکید کرد که رخ دادن این مسائل سبب می‌شود تا فعالان اقتصادی از برنامه‌ریزی‌های بلند‌مدت دست بکشند و در نتیجه به سرمایه‌گذاری داخلی در تولید و همچنین سرمایه‌گذاری خارجی لطمه وارد شود.
پدرام سلطانی با بیان این‌که اگر فکر کنیم انگیزه این اعتراضات صرفا اقتصادی است چندان قضاوت درستی نیست، ادامه داد: رئیس‌جمهور هم تاکید کرد که این اعتراضات صرفا اقتصادی نیست و اعتراض‌کنندگان به‌دنبال سایر مطالبات اجتماعی، فضای باز و موضوعاتی از این دست هستند. در این اعتراضات مطالبات اقتصادی روی مطالبات دیرینه اجتماعی سوار شده است. اصل و بستر اصلی اعتراضات موضوعات اجتماعی است و مطالبات اقتصادی جرقه‌ای بود که این آتش را به پا کرد.
به‌گفته وی، سازمان‌ها و نهادهای مسوول حفظ امنیت و برقراری حقوق اساسی باید اجازه دهند که مردم بتوانند اعتراضات مدنی خود را در یک بستر مناسب به‌گوش حاکمیت برسانند و شرایط به‌گونه‌ای مدیریت شود که این فضا به فضای امنیتی تبدیل نشود و شعارها و خواسته‌ها از مدار اصلی و منطقی خود خارج نشود.

حساسیتی نسبت به اقتصاد وجود ندارد
این مقام مسوول در اتاق بازرگانی کشور در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره تاثیر این اتفاقات بر فضا و شاخص‌های اقتصادی، تصریح کرد: در تمام این مدت، اقتصاد اولین قربانی این مسائل بوده است. در سال‌های گذشته هم به‌واسطه ملاحظات مختلف سیاسی، امنیتی، اجتماعی و... معمولا آنچه که زود فراموش می‌شود مساله اقتصاد است و گویی اصولا هیچ حساسیتی نسبت به اقتصاد وجود ندارد. گواه آن وضع اقتصادی است که اکنون با آن روبه‌رو هستیم.
سلطانی با اشاره به این‌که اگر از شش‌ماه اول امسال و شش‌ماه دوم سال گذشته بگذریم نرخ رشد اقتصادی در چهار دهه گذشته به‌طور متوسط پایین‌تر از منطقه خاورمیانه و متوسط دنیا بوده است، افزود: این نشان می‌دهد آنچه که در ملاحظات ما و سیاست‌گذاری کلان ما کمتر از هر چیز به آن بها داده شده، موضوع اقتصاد است که اتفاقا خودش می‌تواند شاه کلید حل خیلی از مسائل امنیتی، اجتماعی و سیاسی هم باشد.

نائب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران با بیان این‌که ادامه این وضعیت باعث کوتاه‌مدت شدن برنامه‌های اقتصادی می‌شود، یادآور شد: نتیجه این اعتراض‌ها و طرح و انعکاس آن در درجه اول باعث کاهش امید و کوتاه‌تر شدن چشم‌انداز فعالان اقتصادی در داخل می‌شود؛ به‌طوری که آنها را به‌سمت این سوق می‌دهد که از برنامه‌ریزی‌های بلندمدت دست بکشند و تصمیم‌گیری‌هایشان را کوتاه‌مدت کنند. به‌همین جهت سرمایه‌ها به‌جای حرکت به‌سمت تولید و فعالیت‌های خدماتی، صنعتی، معدنی و کشاورزی بلافاصله به‌سمت ارز، طلا و سایر کالاهایی که وجه نقد شوندگی بالاتری دارند سوق پیدا می‌کند.

وی با اشاره به دیگر آثار اقتصادی این وضعیت ادامه داد: اثر دیگر این اتفاق روی نرخ تشکیل سرمایه ثابت سرمایه داخلی است؛ به‌طوری‌که سرمایه‌گذاری‌ها شیب منفی پیدا می‌کند. همچنین اثر بعدی، تصمیم‌گیری برخی فعالان اقتصادی، صاحبان سرمایه و نخبگان به مهاجرت است که این هم موجب خروج سرمایه می‌شود. طبیعتا در ادامه آن تردید ایرانیان خارج از کشور برای سرمایه‌گذاری در ایران به‌وجود می‌آید. اگر با یک مدیریت خردورزانه بتوان هرچه سریع‌تر این موضوع را کنترل کرد تمام این نکات اثراتش محدودتر می‌شود اما هرچقدر دامنه این اعتراضات بیشتر شود طبیعی است که آثار منفی آن بیشتر خواهد شد.

سلطانی همچنین با اشاره به فیلتر شدن برخی شبکه‌های اجتماعی گفت: باید به این واقعیت توجه داشت که امروز کسب‌وکارهای سنتی ما هم از شبکه‌های اجتماعی و اینترنت استفاده می‌کنند و کند شدن سرعت اینترنت و بستن برخی شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها در فضایی که امروز در بستر آنها کسب‌وکارهای زیادی انجام می‌شود سبب بیکاری عده‌ای از جوانان فعال در این حوزه‌ها خواهد شد.

نام:
ایمیل:
* نظر: