bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۰۵۰۲
تاریخ انتشار: ۲۶ : ۲۰ - ۱۵ دی ۱۳۹۶
رئیس‌جمهور ترکیه با تاکید بر اینکه مسلما عده‌ای در خارج از مرزهای ایران، به اغتشاشات داخلی این کشور دامن زده‌اند، بر مخالفت با دخالت خارجی در امور داخلی ایران تاکید کرد.
رجب طیب اردوغان در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «ال‌سی‌آی» این کشور به بررسی موضوعاتی متعدد از جمله روابط میان دو کشور ترکیه و فرانسه و اغتشاشات اخیر ایران پرداخت. وی در خصوص مساله اغتشاشات اخیر در ایران، با بیان این‌که در این‌باره با حسن روحانی همتای خود در ایران گفت‌وگو کرده است، گفت: من با آقای روحانی به‌صورت تلفنی صحبت کردم و شرایط ایران طی یکی دو روز آینده تثبیت خواهد شد، جای هیچ‌گونه نگرانی در این خصوص نیست، این چیزی است که به من گفتند و من نیز با شناختی که از وضعیت سیاسی ایران دارم مطمعن هستم غیر از این نیز رخ نخواهد داد. مسلما برخی افراد از خارج اغتشاشات را تحریک می‌کنند و این نشان می‌دهد این مسائل ریشه داخلی ندارد، ماقبل از این نیز تاکید کرده بودیم که کشورهای خارجی نباید در مورد مسائل داخلی دیگر کشورها مداخله کنند. 

رئیس‌جمهوری ترکیه همچنین درخصوص روابط دوجانبه میان این کشور و فرانسه تاکید کرد: فرانسه و ترکیه قدم‌های بسیار مهمی در زمینه سیاسی و اقتصادی برداشته‌اند. همواره روابط خوبی با روسای جمهوری پیشین فرانسه مانند «سارکوزی» و «شیراک» داشته است، من نخستین سفر خود را به اروپا (در سال ۲۰۱۸) را انجام خواهد داد تا دوستم، امانوئل ماکرون را ملاقات کنم. از سوی دیگر اردوغان با بیان این‌که امریکا باید در فهم خود از عدالت بازبینی کند، گفت: اتهامات وارد شده از سوی واشنگتن علیه «محمت حاکان» رئیس «هالک بانک» ترکیه در خصوص نقش وی در دور زدن تحریم‌های ایران، پر از تناقض بوده و او هیچ ارتباطی به هالک بانک ندارد. وی که این سخنان را در فرودگاه آتاتورک استانبول و پیش از سفر خود به پاریس مطرح می‌کرد، در ادامه انتقادات خود علیه دستگاه قضائی امریکا گفت: قوانین موجود در روابط میان آنکارا و واشنگتن و همچنین پیوندهای دوجانبه میان دو طرف در حال رنگ باختن است. اگر فهم دولت امریکا از عدالت این است، پس دنیا نابود است.

برچسب ها: اردوغان ، ترکیه ، ایران ، امریکا
نام:
ایمیل:
* نظر: