bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۰۵۴۳
تاریخ انتشار: ۱۰ : ۱۶ - ۱۸ دی ۱۳۹۶
آمار 9 ماهه واردات خودرو معادل 55 هزار و 816 دستگاه است. در این میان رنو با افزایش 14 درصدی سهم بازار و کیا با کاهش 11 درصدی سهم بازار کمترین و بیشترین سهم بازار واردات را به خود اختصاص دادند.
کمترین و بیشترین سهم بازار خودروی خارجیرئیس انجمن وارد کنندگان خودرو از آمار واردات 9 ماهه اول امسال خبر داد و گفت: آمار 9 ماهه واردات خودرو معادل 55 هزار و 816 دستگاه است. در این میان رنو با افزایش 14 درصدی سهم بازار و کیا با کاهش 11 درصدی سهم بازار کمترین و بیشترین سهم بازار واردات را به خود اختصاص دادند.

فرهاد احتشام‌زاد افزود: آمار واردات خودرو در آذرماه نیز با کاهش شدید و به میزان برابر با فروردین سال جاری ثبت شده است.  از این تعداد شش هزار و 739 دستگاه مربوط به تولید کنندگان داخلی و مجوزهای خاص با ارزش 140 میلیون دلار بوده است. البته با کسر آمار واردات توسط تولید کنندگان و مجوزهای خاص میزان واردات بخش خصوصی به نسبت سال گذشته در دوره متناظر از نظر تعدادی یک درصد کاهش و از نظر  ارزشی دو درصد رشد داشته است. 
 
وی تصریح کرد: همچنین عمده واردات به میزان 69 درصد از امارات و بعد از آن به ترتیب کره جنوبی، فرانسه، چین، ترکیه و آلمان رتبه های بعدی را داشته‌اند.  79 درصد خودروهای وارد شده دربازه 1500 تا 2000 سی سی هستند که با توجه به افزایش تعرفه واردات این گروه به میزان 35 درصد، شاهد بیشترین تاثیر تعرفه در ماه های آتی شاهد خواهیم بود که باعث افزایش قیمت بیشتر خودروها دربازار خواهد شد. 
 
به گفته رئیس انجمن وارد کنندگان خودرو، 36 درصد واردات از گمرک شهید باهنر و الباقی به ترتیب از منطقه ویژه بوشهر، بندر لنگه و معاونت واردات ترانزیت تهران بوده است. همچنین افزایش تعداد گمرکات دارای سهم بالا به میزان هشت گمرک، نشان دهنده پراکندگی ترخیص خودروهای وارداتی از گمرکات کشور است.  در این میان رتبه اول به رنو، رتبه های بعدی را به ترتیب هیوندای و پس از آن نیسان و تویوتا در یک رده (9درصد)، کیا، سانگ یانگ، ب ام و، لکسس و در نهایت میتسوبیشی دارا هستند. 
 
به گفته احتشام‌زاد، بیشترین رشد مربوط به برند رنو با 14 درصد سهم بازار نسبت به دوره متناظر در سال گذشته است که بیشترین افت سهم بازار مربوط به برند کیا با 11درصد کاهش سهم بازار است. 
 
وی اظهار کرد: با توجه به تولید یک میلیون و 34 هزار و 881 دستگاه خودرو سواری در سال جاری سهم بازار خودروهای وارداتی معادل 5.1 درصد و سهم بازار بخش خصوصی از واردات خودرو معادل 4.7 درصد بوده است. به عبارتی 95.3 درصد سبد بازار خودرویی در اختیار تولید کنندگان است که این میزان تولید هم نسبت به سال گذشته 17.5 درصد رشد داشته است. با توجه به سیاست اشتباه دولت مبنی بر تعیین مصوبه جدید به خودروهای متوقف شده در گمرک به دلیل بسته بودن غیر قانونی سایت ثبت سفارش، که مسبب آن نیز دفتر مقررات سازمان توسعه تجارت بوده است، نه تنها بعد از ابلاغ مصوبه جدید شاهد کاهش قیمت خودروهای وارداتی در بازار نیستیم، بلکه قیمت بازار این خودروهای وارداتی مجاز، به میزان متوسط 20 درصد رشد داشته است و خودروهای غیر مجاز وارداتی با قیمت بالای 40 هزار دلار بعضا  رشد 70 درصدی را تجربه کرده است. 
برچسب ها: اقتصاد ، واردات ، خودرو ، رنو
نام:
ایمیل:
* نظر: