bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۰۹۴۲
تاریخ انتشار: ۴۵ : ۱۴ - ۲۳ بهمن ۱۳۹۶
شکست انحصار تسهیلات مسکن تا چند روز آینده؛
وام مسکن طی سال‌های گذشته با توجه به پایین بودن نرخ سود و دوره بازپرداخت بلندمدت آن، به‌عنوان یکی از منفورترین تسهیلات نزد بانک‌ها شناخته می‌شد تا جایی که هیچ‌یک از این بانک‌ها در مدت دو ساله اخیر تمایلی برای ورود به آن نشان نمی‌دادند..
بامداد جنوب- جوا شکریان:
وام مسکن طی سال‌های گذشته با توجه به پایین بودن نرخ سود و دوره بازپرداخت بلندمدت آن، به‌عنوان یکی از منفورترین تسهیلات نزد بانک‌ها شناخته می‌شد تا جایی که هیچ‌یک از این بانک‌ها در مدت دو ساله اخیر تمایلی برای ورود به آن نشان نمی‌دادند تا این‌که بانک ملی در اواخر آذر‌ماه امسال اعلام کرد که این بانک نیز به‌زودی و پس از انجام فرآیندهای بروکراتیک پذیرش اوراق در نهادهای ناظر بر بازار سرمایه، پرداخت وام مسکن را به دارندگان این اوراق که آن را از طریق فرابورس تهیه کرده باشند، آغاز خواهد کرد. 

پس از آن،‌ فرابورس اعلام کرد که با پذیرش و امکان خرید و فروش اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی در بازار سرمایه موافقت شده و ظرف چند روز آینده معامله این اوراق در فرابورس آغاز خواهد شد. بنابراین با اعلام پذیرش اوراق تسهیلات مسکن در فرابورس، فرآیند پرداخت وام مسکن نیز در اسفندماه در بانک ملی آغاز خواهد شد.
همان‌گونه که گفته شد، وام خرید مسکن به‌دلیل ماهیت خاص آن به‌خصوص اصرار دولت و بانک مرکزی بر شرایط ویژه سود و زمان بازپرداخت، به‌هیچ عنوان از سوی بانک‌های دیگر با استقبال روبه‌رو نخواهد شد. بانک ملی نیز با توجه به این‌که تنها بانکی است که دولت می‌تواند آن را وادار به انجام فعالیت‌های مورد علاقه خود کند، حاضر به انجام این کار شده است.

جزئیات نحوه دریافت وام جدید مسکن
در طرح جدید بانک ملی برای پرداخت وام مسکن، متقاضی باید ۱۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان را به مدت ۱۲۰ ماه (۱۰ سال) در بانک سپرده‌گذاری کند تا بتواند وام ۶۰ میلیون تومانی مسکن با سود 5/17 درصد و بازپرداخت ۱۲ ساله دریافت کند. در این طرح به متقاضی ماهانه یک برگه تسهیلات مسکن ۵۰۰ هزار تومانی به ازای سود سپرده واگذار می‌شود که می‌تواند با آن یا از بانک ملی به همین میزان (۵۰۰ هزار تومان) وام مسکن بگیرد یا آن‌که برگه‌ها را در فرابورس به فروش برساند. در این حالت به متقاضی سود ۱۰ درصد نیز علاوه بر اوراق تسهیلات مسکن تعلق خواهد گرفت.
به‌‌نظر می‌رسد آنچه مد نظر دولت است، همین افزایش عرضه اوراق تسهیلات مسکن در فرابورس است تا با استفاده از این فرصت، از افزایش قیمت اوراق تسهیلات جلوگیری کند، چراکه با زیاد شدن قیمت اوراق تسهیلات مسکن، هزینه اولیه دریافت وام برای خانوارها افزایش می‌یابد که ممکن است به رکود بازار مسکن دامن بزند؛ چیزی که دولت به‌شدت از آن احتراز دارد.

روش دوم سرمایه‌گذاری برای دریافت وام جدید مسکن
در طرح دیگر بانک ملی، متقاضی باید ۲۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان در بانک ملی سپرده‌گذاری کند که در پایان ماه سوم، یک برگه تسهیلات ۵۰۰ هزار تومانی مسکن و از ماه چهارم به بعد، ماهی یک برگه تسهیلات مسکن داده می‌شود اما سودی که به دارنده این حساب تعلق می‌گیرد، ۱۲ درصد است.
یکی دیگر از تفاوت‌های وام مسکن بانک ملی با بانک تخصصی عامل بخش مسکن، وام جعاله است، اگرچه هر دو بانک به متقاضیان دریافت وام خرید مسکن، هم‌زمان وام جعاله نیز پرداخت می‌کنند اما وام جعاله بانک ملی، ۱۰ میلیون تومان با بازپرداخت سه ساله و وام جعاله بانک تخصصی عامل بخش مسکن، ۲۰ میلیون تومان با بازپرداخت پنج ساله است.

کاهش قیمت اوراق، مهم‌ترین نتیجه وام‌های جدید
ظاهرا قرار است در این طرح، بانک ملی نه به‌عنوان رقیب بانک عامل بخش مسکن، بلکه همراه و پشتیبان آن عمل کند تا با افزایش عرضه اوراق تسهیلات مسکن، قیمت تمام شده آن از ۷۲ تا ۷۵ هزار تومان فعلی کاهش یابد. در صورت اجرای این طرح در اسفند‌ماه امسال می‌توان انتظار داشت تا قیمت اوراق تسهیلات در تابستان سال آینده هم‌زمان با افزایش عرضه به کانال ۶۰ تا ۶۵ هزار تومانی و حتی کمتر از آن برسد. به‌خصوص که این اوراق، تاریخ انقضا دارند و تا دو سال از زمان انتشار می‌توان آنها را در بازار سرمایه به فروش رساند.

شباهت و تفاوت وام مسکن بانک‌های ملی و مسکن
از دیگر شباهت‌های وام جدید مسکن از محل اوراق با وام مسکن بانک تخصصی عامل بخش مسکن از محل اوراق حساب سپرده ممتاز، امکان دریافت آن از سوی زوجین تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان خواهد بود که با وام ۱۰ میلیون تومانی جعاله مسکن، به ۱۱۰ میلیون تومان می‌رسد.
با این حال زوجین متقاضی دریافت وام مسکن از محل اوراق تسهیلات مسکن که از سوی بانک عامل بخش مسکن پرداخت می‌شود، ۱۰۰ میلیون تومان وام مسکن با سود 5/17 درصد و بازپرداخت ۱۲ ساله، ۲۰ میلیون تومان وام جعاله مسکن با سود 5/17 درصد و بازپرداخت پنج ساله و نفری ۱۰ میلیون تومان وام بدون سپرده با سود ۱۸ درصد و بازپرداخت پنج ساله هم می‌توانند دریافت کنند که سقف آن در مجموع ۱۴۰ میلیون تومان است که ۳۰ میلیون تومان از وام مسکن بانک ملی ویژه زوجین، بیشتر است.

برچسب ها: اقتصاد ، مسکن ، بورس ، مسکن ، وام ، دولت
نام:
ایمیل:
* نظر: