bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۱۱۴۱
تاریخ انتشار: ۰۴ : ۱۶ - ۱۲ اسفند ۱۳۹۶
علی مطهری با اشاره به اتفاقات اخیر کشور؛
اتفاقات اخیر در کشور باعث بروز نظریه‌ها و دیدگاه‌های مختلفی در حوزه برخورد با پدیده‌ اجتماعی اعتراض شده است، پدیده‌ای که پس از گذشت چهار دهه از عمر انقلاب به‌نظر می‌رسد آرام آرام در حال باز کردن جای خود در رفتارهای اجتماعی مردم است.
به‌شدت تحت فشار اقتصادی هستیمبامداد جنوب:
اتفاقات اخیر در کشور باعث بروز نظریه‌ها و دیدگاه‌های مختلفی در حوزه برخورد با پدیده‌ اجتماعی اعتراض شده است، پدیده‌ای که پس از گذشت چهار دهه از عمر انقلاب به‌نظر می‌رسد آرام آرام در حال باز کردن جای خود در رفتارهای اجتماعی مردم است. این مساله را مسوولان نیز با توجه به شواهد و قرائن موجود قبول کرده و بر آن هستند که مسیرهای تعیین‌شده‌ای برای اعتراضات تدارک ببینند. با این حال، برخی از مسوولان نیز دیدگاه‌های دیگری دارند، در حالی که عده‌ای می‌گویند هیچ‌کس حق اعتراض ندارد و همین که هست؛ می‌خواهند قبول کنند می‌خواهند هم نه، برخی دیگر می‌گویند اعتراض حق مردم است اما اگر کسی خواست خرابکاری کند، اوضاع متفاوت خواهد بود. یکی از این افراد، نایب‌رئیس مجلس است که معمولا به ابراز دیدگاه‌های خاص مشهور است. مطهری با واقع‌بینی تاکید دارد که اعتراضات اخیر ریشه نارضایتی اقتصادی دارد، مساله‌ای که متاسفانه دشمنان کشور آن را به‌خوبی فهمیده اما شوربختانه در کشور کسی زیاد گوشش به آن بدهکار نیست و بی‌مبالاتی اقتصادی در همه ارکان کشور به وضوح قابل مشاهده است. بیکاری جوانان عاملی برای بروز نارضایتی‌های اجتماعی شده است. 

علی مطهری طی سخنانی در شانزدهمین کنگره سراسری حزب مردم‌سالاری که در هتل المپیک تهران برگزار شد با اشاره به اتفاقات اخیر در خیابان گلستان هفتم پاسداران، گفت: عده‌ای خیابان را می‌بندند و ما با آنها مذاکره می‌کنیم و این خیلی جالب نیست. نباید نسبت به این افراد رافت نشان داد، چراکه با روش غیرمقتدرانه نمی‌توان در مقابل کسانی که نظم عمومی را برهم زده‌اند، رافت نشان داده و مذاکره کرد تا اینها این قدر فرصت کنند که دست به چنین کارهایی بزنند. بسیاری در مسائلی که ارتباطی به آنها ندارد وارد می‌شوند و اظهار نظر می‌کنند. این‌که ما علم دینی داریم و نداریم و علوم اسلامی داریم یا نداریم، بحث تخصصی و قابل بحث است. شهید مطهری هم این مسائل را مطرح کرده است، اما این‌که رئیس‌جمهور به‌عنوان بالاترین مقام اجرائی کشور این مسائل را مطرح کند که علم دینی داریم یا نداریم یا این که علم دنبال فیزیک و شیمی اسلامی است، درست نیست. در حال حاضر کسی دنبال این مباحث نیست و اگر بحثی هم هست، بحث علوم اسلامی است که به آن جواب داده شده است.

نایب‌رئیس مجلس با تاکید بر این‌که ورود رئیس‌جمهوری به این مسائل صحیح نیست، گفت: او مدیر اجرائی است و باید کار خود را انجام دهد. در هر دوره‌ای این نقص‌ها را می‌بینیم که روسای جمهوری وقتی در زمینه اجرای تحت فشار قرار می‌گیرند، گریزی به صحرای کربلا می‌زنند. رئیس قوه قضائیه هم در همه‌چیز وارد می‌شود. در حالی که هر کسی باید کار خود را بیان کند و گزارش از کار خود بدهد و پاسخ سوالات مردم را بدهد و این نقصی است که باید اصلاح کنیم.
وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان این‌که ما از خارج کشور تحت فشار هستیم، گفت: امریکا فشار سنگینی بر ما می‌آور و امکان خروج امریکا از برجام و بازگشت دوباره تحریم‌ها هم وجود دارد. بانک‌های خارجی در اثر تحریم‌ها، همکاری درستی با ما ندارند و به‌خاطر همین رفتارها طبعا ما از نظر اقتصادی تحت فشاریم و از نظر داخلی هم با نارضایتی‌ها و اعتراض‌هایی مواجه هستیم.
مطهری با تاکید بر این‌که در شرایط ویژه‌ای قرار داریم و عده‌ای می‌خواهند القا کنند که ما به بن‌بست رسیده‌ایم و هیچ راهی غیر از این‌که جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی از آرمان‌های خود دست بردارد، وجود ندارد، اظهار کرد: ما این تلقین را نمی‌پذیریم و معتقدیم انقلاب اسلامی و هر حرکت اجتماعی و هر نهضتی دائما نیازمند ارزیابی راه طی شده است و نیاز به اصلاح مستمر دارد و انقلاب ما هم از این قاعده مستثنی نیست. این‌طور نیست که اگر به مشکلاتی برخوردیم، باید در آرمان‌های اولیه خود تجدید نظر کنیم بلکه ممکن است در جاهایی کاستی‌هایی در انتخاب روش‌ها وجود داشته باشد که ما باید بعضی از روش‌های خود را اصلاح کنیم.

نایب‌رئیس مجلس با اشاره به این‌که آنچه در رسانه‌های بیگانه تاکید می‌شود، به بن رسیدن جمهوری اسلامی است اما باید مراقب باشیم که به این موضوع دامن نزنیم بلکه باید در پی اصلاح امور باشیم، گفت: ما به اصلاحات مختلفی نیاز داریم و در حوزه اقتصادی، نیازمند اصلاح ساختار اقتصاد هستیم. اقتصاد ما چهار بخش دارد؛ یکی دولت، دیگری بخش خصوصی و بخش دیگر، نظامیان و دیگری، نهادهای حکومتی. طبعا نقش بخش خصوصی ما کوچک است که این مانعی برای پیشرفت اقتصادی ماست. رهبر انقلاب به تازگی توصیه کرده‌اند که نهادهای نظامی، از بنگاه‌های اقتصادی غیرمرتبط بیرون بیایند و وزیر دفاع هم این موضوع را اعلام کرد. این نشان می‌دهد که احساس اصلاح امروز وجود دارد. علت این‌که ما در ورود به بازار قطر و روسیه زمانی که دچار بحران شدند، موفق نبودیم، کوچک بودن بخش خصوصی است که نمی‌توانستند با کشورهایی مانند ترکیه رقابت کنند و ترکیه به سرعت بازار قطر و روسیه را تصاحب کرد. بخش خصوصی ما کوچک است و فعال نیست و رقابت به معنای واقعی در آن وجود ندارد.
مطهری با بیان این‌که باید حق اعتراض مردم را به رسمیت شناخت، افزود: خوشبختانه در اتفاق‌های اخیر در توسعه سیاسی یک گام به جلو برداشتیم و همه قبول داشتند که باید حق اعتراض را به رسمیت شناخت و هر اعتراضی را نباید به معنی براندازی و مخالفت با ولایت فقیه تلقی کرد. در سال ۸۸ این فضا نبود. اساسا معترضان را به‌دلیل اعتراض محکوم می‌کردند که اصلا چرا شما اعتراض کردید. نظام می‌گوید نظام انتخابات درست بوده چرا شما اعتراض می‌کنید پس شما مخالفت ولایت فقیه هستید. 

مطهری با بیان این‌که ما بی‌جهت بر اقوام و مذاهب سخت‌گیری می‌کنیم، تاکید کرد: لازم است این گروه‌ها در جایی مراسمی داشته باشند که از آنها دریغ می‌کنیم و این کار درستی نیست. ما به‌راحتی می‌توانیم دل‌های اینها را به‌سمت جمهوری اسلامی جذب کنیم. نوع رفتار ما باید متعادل باشد و تلاش برای تحکیم وحدت ملی داشته باشیم نه این‌که فقط بگوییم وحدت ملی وجود دارد، عده‌ای هم پای کار هستند و این کافی است.
با وجود این اوصاف، به‌نظر می‌رسد تا زمانی که سران قوا در کار هم دخالت کرده، مبارزه با فساد فقط در حد و اندازه شعار مانده، دزدها به‌راحتی جولان می‌دهند، متخصصان در حال فرار از کشور بوده و افراد بی‌مبالات و غیرمتخصص در کشور در حال مدیریت هستند، نباید شک کرد که اوضاع آنگونه که ما دوست داریم، پیش خواهد رفت. 

نام:
ایمیل:
* نظر: