bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۱۵۸۹
تاریخ انتشار: ۱۱ : ۲۰ - ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۷
دولت اقلیم کردستان عراق از قبول پیشنهاد این اقلیم از سوی بغداد مبنی بر صادرات نفت کرکوک به ترکیه از طریق اقلیم خبر داد، این در حالی است که رهبران کرد خواستار یکپارچگی کردها پس از انتخابات پارلمانی به منظور تقویت وزنه اقلیم در بغداد شده‌اند.
به گزارش روزنامه فرامنطقه‌ای الحیاه، دولت اقلیم کردستان عراق اعلام کرد که پیشنهادش برای صادرات نفت کرکوک از طریق اقلیم مورد استقبال بغداد قرار گرفته و امید دارد مذاکرات رسمی‌ای برای امضای توافقنامه‌ای در این زمینه صورت بگیرد. دو طرف پیشتر مذاکرات در خصوص اختلافات نفتی پیچیده را به بعد از انتخابات که قرار است ۲۲ اردیبهشت برگزار شود، موکول کرده بودند. تفاهمات اولیه در خصوص مسائل مرتبط با مدیریت فرودگاه‌ها و گذرگاه‌های مرزی در اقلیم به امضا رسیده‌اند و بغداد گفته حقوق ماهانه کارمندان را پرداخت می‌کند.

 این اتفاق پس از امتیازدهی‌های کردها در پی پیامدهای همه‌پرسی استقلال کردستان عراق بوده است. همه‌پرسی استقلال کردستان در سپتامبر ۲۰۱۷ میلادی برگزار شد. در همین راستا، صفین دزیی، سخنگوی دولت اقلیم کردستان عراق در اربیل اعلام کرد: بغداد از پیشنهاد اقلیم کردستان عراق مبنی بر صادرات مجدد نفت کرکوک از طریق خط لوله‌های انتقال نفت این اقلیم به ترکیه (روزانه حدود ۲۵۰ بشکه) تحت نظارت شرکت ملی فدرال نفت (سومو) استقبال کرد به این ترتیب این شرکت بر درآمد حاصل از این صادرات و واریز آن به وزارت خزانه‌داری فدرال نظارت می‌کند. از سوی دیگر، مسرور بارزانی، مشاور شورای امنیت اقلیم و عضو حزب دموکرات کردستان عراق انتخابات این کشور را سرنوشت‌ساز خواند و خواستار تشکیل دولت مشارکت واقعی در عراق شد. 

وی پس از نشست خود با جان ویلکس، سفیر انگلیس در عراق اظهار کرد: ما برای تشکیل ائتلافی یکپارچه از گروه‌های کرد پس از انتخابات تلاش خواهیم کرد تا منسجم وارد روند سیاسی در بغداد شویم. ویلکس نیز بر حمایت کشورش از حق و حقوق قانونی اقلیم کردستان عراق و تشکیل دولت شراکتی که ضامن حضور تمام گروه‌ها باشد، تاکید کرد. از سوی دیگر، نیچروان بارزانی، نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق یادآور شد: دشواری مرحله آتی وحدت صف کردها و مشارکت قوی در پارلمان عراق را می‌طلبد. وی خطاب به مردم تاکید کرد که حزبش در بغداد برای حفظ حقوق کردستان عمل خواهد کرد نه برای دستیابی به پست‌ها و مناصب جدید.

برچسب ها: بغداد ، اربیل ، صادرات ، نفت ، کردستان
نام:
ایمیل:
* نظر: