bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۱۷۴۱
تاریخ انتشار: ۴۰ : ۱۶ - ۰۶ خرداد ۱۳۹۷
معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به افزایش تعداد زنان و دختران مصرف کننده قلیان در کشور اشاره کرد و گفت: سن شروع مصرف قلیان دختران به 14 سال رسیده است و احتمالا بیشتر این افراد تحت تاثیر والدین خود، به قلیان روی آورده‌اند.
علیرضا رییسی روز یکشنبه به مناسبت روز جهانی بدون دخانیات (31 می برابر با 10 خرداد) در نشست خبری با اشاره به وجود قانون کنترل دخانیات افزود: سالهاست کشور این قانون را دارد این در حالی است که قانون یاد شده در بسیاری مواقع اجرا نمی شود.

وی به عنوان نمونه به مطالعه ای در این زمینه در وزارت بهداشت طی سال 94 اشاره کرد که از دو هزار و 764 دانش آموز 13 تا 15 سال تحقیق شده بود و بر اساس نتایج این پژوهش، 65 درصد دانش ‌آموزانی که سیگار مصرف می کردند، سیگار خود را از سوپر مارکت ها، دکه های مطبوعاتی و دستفروش ها تهیه می کردند.
معاون وزیر بهداشت ادامه داد: این در حالی است که بر اساس قانون جامع کنترل دخانیات ، فروش مواد دخانی به افراد کمتر از 18 سال ممنوع است.
وی خاطرنشان کرد: یکی از سوالات این تحقیق از دانش آموزان 13 تا 15 سال این بود که آیا فروشنده در زمان فروش سیگار به آنان، سن آنها را هم می پرسد ؟ که متاسفانه 68،5درصد دانش آموزان مصرف کننده سیگار، پاسخ منفی داده بودند یعنی اینکه فروشنده از سن آنان موقع خرید سیگار سوالی نکرده است.

رییسی نتیجه گیری کرد پاسخ این میزان دانش آموز نشان ‌دهنده دسترسی آسان آنان به دخانیات است به عبارت دیگر اگر خرید نان در کشور حداقل 20 دقیقه طول می کشد خرید سیگار در کمتر از 2 تا سه دقیقه زمان می خواهد.
به گزارش ایرنا ، دسترسی به مواد دخانیات در برخی از کشورها آسان نیست و گاهی اوقات فرد مصرف کننده باید نیم ساعت وقت بگذارد تا به اولین توزیع کننده سیگار برسد و یا اینکه در برخی از کشورها سیگار کشیدن حتی در خانه شخصی نیز قدغن است و فرد سیگاری باید به مکان های مشخص و تعبیه شده ای برای سیگار کشیدن و به طور کلی استعمال دخانیات مراجعه کند. 
معاون وزیر بهداشت اظهار داشت: بر اساس این مطالعه 10،2 درصد نوجوانان 13 تا 15 سال مورد مطالعه مصرف کننده دخانیات و 9،2 درصد هم مصرف کننده مواد دخانی تدخینی بودند. در خصوص قلیان نیز 11،2 درصد نوجوانان یاد شده قلیان می کشیدند. 
برچسب ها: جامعه ، دخانیات ، قلیان ، سیگار
نام:
ایمیل:
* نظر: