bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۱۷۵۵
تاریخ انتشار: ۲۴ : ۱۷ - ۰۷ خرداد ۱۳۹۷
منابعی در ترکیه‌ می‌گویند در صورتی که واشنگتن فروش جنگنده‌های اف–35 به این کشور را تعلیق کند، آنکارا احتمالا به‌دنبال خرید جنگنده‌های نسل پنجم سوخو 57 روسیه خواهد رفت.
به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، روزنامه ینی شفق ترکیه به نقل از منابعی گزارش کرد که در سفر ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه به ترکیه در تاریخ 3 آوریل بحث‌هایی درباره همکاری‌های ترکیه و روسیه در مورد فناوری‌ها و نرم‌افزارهای نظامی صورت گرفت که ممکن است شامل تحویل جنگنده‌های سوخو از جمله Su-57 نیز بشود. این نسل از جنگنده‌های سوخوی روسیه که هنوز به شکل رسمی وارد ناوگان هوایی ارتش روسیه هم نشده‌اند، به‌عنوان رقیبی برای جنگنده‌های اف–35 و اف-22 امریکا توسعه داده شده‌اند. ماه دسامبر گذشته روسیه و ترکیه توافق کردند که آنکارا با گرفتن وام برای خرید سامانه دفاع موشکی اس–400 اقدام کند. 

این توافق باعث ناخرسندی امریکا شده و واشنگتن، آنکارا را تهدید کرد که مشمول تحریم ایالات متحده خواهد شد. واشنگتن هشدار داده که این سلاح با سیستم‌های دفاعی ناتو ناسازگار است. روز جمعه پوتین از امریکا بابت تلاش برای مجبور کردن ترکیه به خروج از توافقش با روسیه انتقاد کرد. روز پنجشنبه نیز کمیته نیروهای مسلح سنای امریکا در سند سالانه سیاست‌گذاری دفاعی خود تاکید کرد که تحویل جنگنده‌های اف–35 امریکا به ترکیه باید در پاسخ به اقدام آنکارا در خرید سامانه‌های دفاعی اس–400 معلق شود. جنگنده‌های Su-57 روسیه از نسل پنجم بوده و یک جنگنده دو موتوره تک‌سرنشین و رادار گریز طراحی شده برای برتری هوایی و دیگر نقش‌های رزمی است.

برچسب ها: سیاسی ، نظامی ، روسیه ، سوخو
نام:
ایمیل:
* نظر: