bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۱۸۳۷
تاریخ انتشار: ۵۰ : ۱۶ - ۲۰ خرداد ۱۳۹۷
از زمان آغاز جنگ متجاوزانه رژیم سعودی و متحدان آن علیه مردم بی‌دفاع و بی‌گناه یمن طی بیش از سه سال گذشته، نیروهای یمنی تلاش زیادی برای انجام عملیات‌های انتقام‌جویانه علیه متجاوزان ترتیب داده‌اند..
از زمان آغاز جنگ متجاوزانه رژیم سعودی و متحدان آن علیه مردم بی‌دفاع و بی‌گناه یمن طی بیش از سه سال گذشته، نیروهای یمنی تلاش زیادی برای انجام عملیات‌های انتقام‌جویانه علیه متجاوزان ترتیب داده‌اند که البته این تلاش‌ها در اغلب موارد نیز موفقیت‌آمیز بوده و موجب تحمیل خسارت‌های فراوانی به متجاوزان سعودی شده است. یکی از تاکتیک‌های نظامی که نیروهای یمنی با هوشمندی کامل تاکنون روی آن تکیه داشته‌اند، هدف قرار دادن مواضع سعودی‌ها در شهرهای مرزی است که در واقع پاشنه آشیل متجاوزان محسوب می‌شود، بوده است. در همین راستا به‌تازگی یگان موشکی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن پایگاه‌های نظامی عربستان در نجران و خمیس مشیط در عسیر را هدف حملات موشکی خود قرار داده است. 

پیش از این نیز نیروهای یمن یک فروند موشک بالستیک از نوع بدر۱ به پایگاه عربستان در نجران شلیک کردند. اهمیت مناطق و شهرهای مرزی عربستان و یمن از آن جهت است که در این مناطق هم نظامیان متجاوز سعودی حضور دارند و هم مزدوران، به همین دلیل نیروهای یمنی با انجام عملیات‌های نظامی در این منطقه در واقع با یک تیر، دو هدف را نشانه می‌روند. حملات ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به شهرهای مرزی عربستان سعودی از جمله نجران، جیزان، عسیر و ... دستاوردهای زیادی را نیز به‌دنبال داشته است. از جمله این دستاوردها می‌توان به حاکم شدن موجی از ترس و وحشت در صفوف سعودی‌ها خبر داد، چراکه به‌دلیل تداوم حملات نیروهای یمنی به مواضع سعودی‌ها در شهرهای مرزی، این شهرها عمدتا خالی از سکنه شده و ساکنان آنها فرار را بر قرار ترجیح داده‌اند، مساله‌ای که به هیچ وجه به مذاق مقامات ریاض خوش نیامده و نخواهد آمد. 

درست به‌دلیل همین شرایط است که مقامات عربستان سعودی بارها و در مناسبت‌های مختلف از فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن خواسته‌اند تا از طریق مذاکره با نیروهای ارتش و انصارالله یمن زمینه توقف سلسله عملیات‌های نظامی آنها در شهرهای مرزی را فراهم سازند، تلاشی که البته تاکنون موفقیت‌آمیز نبوده و ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به عملیات‌های خود در شهرهای مرزی به‌عنوان یک برگ برنده بزرگ در مذاکرات سیاسی محتمل، ادامه می‌دهند. ترس و وحشتِ ناشی از عملیات نیروهای یمنی در شهرهای مرزی همچنان با وجود گذشت بیش از سه سال از جنگ یمن، ادامه دارد.

در هر صورت، آنچه که کاملا واضح و شفاف به‌نظر می‌رسد آن است که مواضع استراتژیک عربستان سعودی در شهرهای مرزی کاملا در تیررس ارتش و کمیته‌های مردمی یمن قرار دارد و مقامات ریاض نیز خود به این واقعیت تلخ کاملا واقف هستند. شرکت نفتی آرامکو در شهرهای مرزی یکی از این مواضع استراتژیک است که البته پیش‌تر نیز بارها مورد هدف حملات موشکی یمنی‌ها قرار گرفته است و از این پس نیز ممکن است هدف چنین حملاتی قرار گیرد. بنابراین، شهرهای مرزی پاشنه آشیل سعودی است و نیروهای یمنی به‌خوبی به این واقعیت پی برده‌اند.

نام:
ایمیل:
* نظر: