bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۱۸۵۱
تاریخ انتشار: ۵۹ : ۱۷ - ۲۱ خرداد ۱۳۹۷
با وجود اعتراض نانوایان و کاهش کیفیت نان؛
چند سالی است که با سیاست‌های دولت، قیمت نان در کشور بدون تغییر مانده و نانوایان با وجود گران شدن سایر عوامل تولید، تغییری در قیمت محصول خود نداشته‌اند و این مساله سبب شده که برخی از نانوایان دست به تخلف زده یا نسبت به این سیاست واکنش اعتراضی داشته باشند.
دولت برنامه‌ای برای افزایش قیمت نان نداردبامداد جنوب- جواد شکریان:
چند سالی است که با سیاست‌های دولت، قیمت نان در کشور بدون تغییر مانده و نانوایان با وجود گران شدن سایر عوامل تولید، تغییری در قیمت محصول خود نداشته‌اند و این مساله سبب شده که برخی از نانوایان دست به تخلف زده یا نسبت به این سیاست واکنش اعتراضی داشته باشند. در همین راستا سال گذشته برخی از نانوایی‌ها به‌صورت خودسرانه قیمت نان را افزایش دادند و برخی دیگر با افزودن برخی آپشن‌ها مانند نان کنجدی، قیمت این محصول را چندنرخی کردند که با مخالفت دولت همراه شد. این مخالفت‌ها در نهایت در بسیاری از نانوایی‌ها به کاهش کیفیت و چانه نان منجر شد که در مقاطعی مورد اعتراض مصرف‌کنندگان نیز قرار گرفت. این مساله سبب شد تا گمانه‌زنی‌ها برای افزایش قیمت نان در سال جاری افزایش یابد، با این حال، باوجودی که این تصمیم به بعد از ماه مبارک رمضان موکول شده بود تاکنون نشانه‌ای بر اعمال این افزایش قیمت دیده نشده است.

بر این اساس، در حالی که طی سه سال گذشته قیمت نان با افزایش قانونی همراه نشده و امسال نیز مقرر شده بود تا درباره آن بعد از ماه رمضان تصمیم‌گیری شود، دولت قیمت گندم برای نانوایی‌ها را تغییری نداد تا این‌گونه به‌نظر برسد که تصمیمی برای تغییر قیمت نان ندارد.
همان‌گونه که گفته شد، از سال ۱۳۹۳ تاکنون قیمت نان هیچ تغییری نداشته و حتی سال گذشته اوایل آذرماه که ستاد تنظیم بازار نرخ نان را نسبت به سال‌های قبلش افزایش داد، پس از چند روز با دستور رئیس‌جمهور این مصوبه لغو شد و به نانوایی‌ها اعلام شد که قیمت‌ها به قبل برگردد. این مساله نشان می‌داد که مسوولان دولت عزمی برای افزایش قیمت نان ندارند و می‌خواهند این کالای اساسی مردم با نوسان و گرانی مواجه نشود. البته با وجود این ، بسیاری از نانوایی‌ها به بهانه‌های مختلف از جمله افزودنی‌هایی مانند کنجد و ... قیمت نان پخت شده در واحد صنفی خودشان را گران‌تر کردند و به‌نظر می‌رسید کسی نیست که بر آنها و کارشان نظارت کند.

از ابتدای امسال نیز بحث افزایش قیمت نان مطرح شد اما برخی از مسوولان آن را در دستور کار دولت برای بعد از ماه رمضان اعلام کردند. در این زمینه یزدان سیف، معاون وزیر جهاد کشاورزی و مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران، در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر این‌که چه تصمیمی برای قیمت نان گرفته می‌شود، گفت: تصمیم‌گیری برای قیمت نان در شورای ساماندهی گندم، آرد و نان مطرح شده و به‌نظر می‌رسد پس از ماه رمضان در مورد این مساله تصمیم‌گیری خواهد شد. قطعا تغییراتی در قیمت نان رخ می‌دهد اما ممکن است تصمیمات دیگری گرفته شود و افزایش قیمتی در این زمینه نداشته باشیم. برای مثال ممکن است نوع نان، وزن نان یا قیمت گندم و آرد با تغییراتی مواجه شود که قیمت این محصول استراتژیک و قوت غالب مردم تغییر نکند. از سوی دیگر نیز احتمال دارد که قیمت نان افزایش یابد اما چیزی که به‌طور قطع می‌توان گفت این است که تصمیم‌گیری در این زمینه به بعد از ماه رمضان موکول شده است.

علی فاضلی، رئیس اتاق اصناف ایران نیز درباره وضعیت قیمت و کیفیت نان طی سال‌های گذشته این‌گونه توضیح می‌دهد که یک بنگاه صنفی هزینه‌های اضافی بیشتری روی دوشش نسبت به سال گذشته تحمیل شده است، چراکه برای مثال سال قبل برای طرح ترافیک 5/2 میلیون تومان باید پرداخت می‌شد، اکنون برای تعرفه‌های جدید بیش از ۹ میلیون تومان باید پرداخت شود؛ بنابراین نباید انگشت اتهام را به سمت این بنگاه‌ها برد.

وی با اشاره به این‌که باید همه موارد و عوامل موثر بر قیمت‌ها را در نظر گرفت، خاطرنشان کرد: وقتی نرخ دستمزد و خدمات افزایش پیدا می‌کند چرا نباید اجازه داد که قیمت کالا و خدمات بیشتر شود. سوال اینجاست که چرا چهار سال است که قیمت نان تغییری نکرده و بر صاحبان این صنف فشار وارد می‌شود. همین عامل سبب می‌شود که کیفیت نان هم کاهش یابد.

از همه این اظهارات که بگذریم روز گذشته مصوبه‌ای در هیات وزیران ابلاغ شد که به‌گونه‌ای تکلیف همه را روشن کرد، چراکه معاون اول رئیس‌جمهور درباره این مصوبه که قیمت فروش گندم نانوایی‌ها و صنف و صنعت را مشخص می‌کند، این‌گونه نوشت که «بر اساس مصوبه نهم خردادماه امسال به پیشنهاد وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت و به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و ماده ۳۶ الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت قیمت فروش گندم موضوع یکی از بندهای تصویب‌نامه ۲۶ آبان ماه سال ۱۳۹۳ کماکان برای نانوایی‌های یارانه‌ای به ازای هر کیلوگرم ۶۶۵۰ ریال و برای سایر متقاضیان از قرار هر کیلوگرم 9 هزار ریال (قیمت پایه عرضه در بورس کالا) تعیین می‌گردد.»

این مصوبه اخیر که به امضای اسحاق جهانگیری رسیده و به همه دستگاه‌های اجرائی نظارتی رونوشت شده است، نشان می‌دهد که دولت عزمی برای افزایش قیمت نان ندارد، بنابراین دستگاه‌های نظارتی باید با حساسیت و دقت بیشتری روی نانوایی‌ها نظارت کنند تا شاهد تخلفات امروز برخی از آنها در زمینه افزایش خودسرانه قیمت نان نباشیم.

نام:
ایمیل:
* نظر: