bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۲۰۲۰
تاریخ انتشار: ۱۳ : ۲۱ - ۰۹ تير ۱۳۹۷
رئیس گروه بهداشت آب و فاضلاب مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت از کنترل مستمر شناگاه‌های طبیعی از سوی بازرسان بهداشت محیط خبر داد.
غلامرضا شقاقی با بیان این‌که شنا به عنوان یک فعالیت تفریحی و ورزشی از نظر جسمی و روحی مفید است، تصریح کرد: توجه به جوانب بهداشتی محله‌ای شنا برای تأمین سلامت و رفاه شناگران بسیار مهم است. کیفیت آب یکی از موضوعات مهم در این زمینه است، به طوری که آب محل شنا باید دارای ویژگی‌های فیزیکی، شیمیایی و میکروبی مناسب بوده و در طول استفاده از آب این ویژگی‌ها در حد مطلوب حفظ شود.

به گفته وی، در صورت آلودگی شیمیایی و میکروبی آب محل شنا، با توجه به تماس مستقیم بدن انسان با آب، همچنین امکان ورود آب به دهان، بینی، گوش و چشم احتمال انتقال بیماری زیاد است، بنابراین کنترل بهداشتی آب شناگاه‌های طبیعی جهت حفظ سلامت شناگران و جلوگیری از انتقال بیماری‌ها دارای اهمیت است.
این مسوول با اشاره به این که بازرسین بهداشت محیط، شناگاه‌های موجود در استان‌های ساحلی کشور را نظارت می‌کنند، گفت: بازرسین بهداشت محیط به صورت مستمر در همه ایام هفته وضعیت کیفی آب‌های آشامیدنی لوله کشی داخل طرح‌ها، کنترل میکروبی آب دریا (قسمت شناگاه‌ها)، وضعیت سیستم جمع‌آوری و دفع فاضلاب‌ها و کنترل بهداشتی مراکز تولید و عرضه مواد غذایی را انجام داده و ضمن معرفی متخلفان عرضه کننده مواد غذایی غیر بهداشتی به مراجع قضائی و تعطیلی مراکز عرضه مواد غذایی غیر بهداشتی، نمونه‌برداری از مواد غذایی غیر بهداشتی، جمع‌آوری و دفع فاضلاب و پسماند، وضعیت بهداشتی سرویس‌های بهداشتی و دوش‌های شناگاه‌های طبیعی را کنترل و پایش می‌کنند.

شقاقی تفاهمنامه همکاری بین سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت کشور و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را مورد اشاره قرار داد و تاکید کرد: در جهت ارتقای وضعیت بهداشتی، ایمنی و محیط زیستی شناگاه‌های طبیعی، تفاهمنامه همکاری بین سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت کشور و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تدوین و ابلاغ شده و پرچم‌گذاری سواحل جهت اعلام وضعیت شناگاه‌ها اجرا خواهد شد. بر اساس دستورالعمل‌های ابلاغی بررسی‌های میدانی و نمونه‌برداری از آب‌های مناطق محدوده طرح‌های سالم‌سازی دریا و بازرسی بهداشتی انجام می‌شود و شناگاه‌هایی که رعایت موازین بهداشتی و زیست‌محیطی را انجام دهند، پرچم آبی و مراکزی که نیاز به اصلاحات دارند، پرچم زرد دریافت می‌کنند. نظارت و مراقبت بهداشتی از طرح‌های سالم‌سازی دریا از نظر حفظ بهداشت عمومی اهمیت زیادی دارد، بنابراین باید مدیران طرح‌های مذکور در جهت کنترل و اجرای دقیق مقررات بهداشتی و زیست‌محیطی، نهایت کوشش و مراقبت را به عمل آورند. برای کمک به ارتقای وضعیت بهداشتی شناگاه‌ها هموطنان گرامی در صورت مشاهده هر گونه نقص و تخلف بهداشتی موارد را به سامانه بهداشت ۱۹۰ به‌صورت تلفنی اطلاع دهند/ایسنا


برچسب ها: جامعه ، شناگاه ، بهداشت
نام:
ایمیل:
* نظر: