bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۲۴۴۶
تاریخ انتشار: ۵۲ : ۱۹ - ۲۱ مرداد ۱۳۹۷
عضو هیات علمی مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع با اشاره به سخنان عیسی کلانتری مبنی بر رد تنها ۹ طرح از میان ۲۶۳ طرح پیشتر «معطل مانده» در محیط زیست گفت: سازمان حفاظت محیط زیست در معاونت انسانی مجموعه‌ای به نام دفتر ارزیابی دارد که سال‌هاست در آن مو را از ماست می‌کشند و سعی می‌کنند ماتریس پروژه‌های توسعه‌ای کشور را مورد ارزیابی قرار دهند. این دستگاه بعد از بررسی‌های فراوان به این نتیجه می‌رسد که این تعداد طرح نمی‌تواند ضوابط لازم برای ادامه کار را پیدا کند، چون مضراتش بیشتر از سودش است.

محمد درویش با بیان این‌که پرسش اصلی این است که چگونه می‌شود با تغییر رأس یک سازمان همه آن ماتریس‌ها دگرگون شده باشد، تصریح کرد: در مورد شکار هم همین اتفاق افتاد. یعنی ما مدام می‌شنیدیم که با توجه به این‌که زیستگاه‌ها تخریب شده‌اند و تنوع زیستی ما در شرف نابودی است سازمان محیط زیست اعلام کرده است که پروانه شکار فعلا صادر نمی‌شود. به مجرد این‌که رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تغییر می‌کند و آقای کلانتری می‌آید ناگهان پروانه شکار داده می‌شود و آن هم در فصل زاد ولد. چگونه است که با تغییر رئیس سازمان یکباره ظرفیت در زیستگاه‌ها و مناطق حفاظت شده افزایش پیدا کرد و ما با مازاد حیات وحش روبه‌رو شدیم و می‌توانستیم آنها را شکار کنیم. 

به گفته وی، سازمان حفاظت محیط زیست در خیلی از موارد دیگر دچار تناقضات جدی شده است. از یک سو رئیس سازمان حفاظت محیط زیست می‌گوید مملکت را نمی‌توانیم معطل توسعه نگه داریم و سازمان محیط زیست باید با گشاده‌دستی اجازه بدهد طرح‌های توسعه‌ای اجرا شود و از طرف دیگر می‌گوید ما با مردم عسلویه بد کردیم و فاجعه‌ای به بار آوردیم که مردم یا باید بمیرند و یا باید مهاجرت کنند!
عضو هیات علمی مؤسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع با اشاره به این‌که رئیس سازمان محیط زیست از یک سو بر اجرای قوانین محیط زیستی تأکید می‌کند و می‌گوید که کارخانه‌های خودروسازی باید تعطیل بشوند اما از طرف دیگر می‌گوید اگر بخواهیم قوانین محیط زیستی را اجرا کنیم ۸۰ درصد صنعت کشور باید تعطیل شود، هشدار داد: چنین حرف‌هایی در واقع به پروژه محیط زیست‌هراسی می‌دمد و باعث می‌شود هم مردم و هم دولت بگویند این چه سازمانی است که اگر بخواهد به وظایفش عمل کند ۸۰ درصد توسعه کشور باید متوقف شود، پس بهتر است خود این سازمان متوقف و تعطیل شود و این خیلی خطرناک است.

وی تأکید کرد: هنر یک رئیس سازمان محیط زیست این است که به نحوی از محیط زیست دفاع کند که همه مردم و مدیران در هر سطحی متوجه بشوند که سرمایه‌گذاری برای حفظ محیط زیست به نفع زندگی پایدار و اقتصاد پایدار آن کشور خواهد بود نه این‌که طوری قلمداد کند که گویا ما باید یا اقتصاد را انتخاب کنیم و یا محیط زیست را و اگر هر جایی محیط زیست را انتخاب کردیم یعنی به اقتصاد ضربه می‌زنیم و هر جا اقتصاد را انتخاب کردیم یعنی به محیط زیست ضربه می‌زنیم.
درویش در پایان با بیان این‌که «این نگاه بسیار خطرناک است» خواستار شد: به نظرم مجلس شورای اسلامی باید وارد عمل بشود و اجازه ندهد تا این روند ادامه پیدا کند./مهر

نام:
ایمیل:
* نظر: