bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۲۵۶۸
تاریخ انتشار: ۴۷ : ۱۷ - ۰۹ شهريور ۱۳۹۷
بانک مرکزی، وزارت خارجه و سازمان حج و زیارت در حال تصمیم گیری در خصوص ارز مسافرتی زائران هستند تا ارز واحدی برای اربعین تعیین کنند و در صورت تصمیم گیری، اطلاع رسانی‌های لازم به زائران صورت خواهد گرفت.
سخنگوی ستاد مرکزی اربعین، درباره تعیین تکلیف بازه زمانی گذرنامه‌های زائران اربعین امسال گفت: ویزای کشور عراق تا سال گذشته برای زائران ٣ ماهه صادر می‌شد و از پارسال این کشور اعلام کرده که برای اربعین ویزای دو ماهه صادر می‌کند. برای امسال نیز هنوز مشخص نیست که مدت زمان تخفیف ویزا چه مدت باشد؛ در همین راستا همچنان در حال مذاکره با طرف عراقی هستیم.

شهریار حیدری در پاسخ به این پرسش که مرز مهران شلوغ‌ترین مرز میان ایران و عراق در ایام اربعین است و هرساله شاهد ازدحام جمعیت در این مرز هستیم؛ با توجه به ظرفیت محدود این مرز در زمینه ارائه خدماتی همچون سرویس بهداشتی و آبرسانی به زائران، امسال چه تمهیداتی اندیشیده شده تا زائران در شرایط سختی قرار نگیرند، بیان داشت: امسال خدمات به زائران اربعین در مرز‌ها افزایش خواهد داشت و به سفیر کشور عراق نیز اعلام کرده ایم که حتما تعداد گیت‌های ورودی خود را برابر با تعداد گیت‌های خروجی ما قرار دهند چرا که اگر تعداد گیت‌های ورودی آن‌ها کمتر از تعداد گیت‌های خروجی ما باشد نوعی ازدحام جمعیت ایجاد می‌شود. البته در سال گذشته ما در ایجاد گیت به کشور عراق کمک زیادی کردیم و قرار است طی دو هفته آینده همراه با سفیر عراق بازدید مشترک از امکانات و ظرفیت گیت‌ها داشته باشیم تا دیگر شاهد ازدحام جمعیت در مرز‌ها نباشیم.

وی با اشاره به آخرین وضعیت ارز مسافرتی زائران افزود: بانک مرکزی، وزارت خارجه و سازمان حج و زیارت در حال تصمیم گیری در خصوص ارز مسافرتی زائران هستند تا ارز واحدی برای اربعین تعیین کنند و در صورت تصمیم گیری، اطلاع رسانی‌های لازم به زائران صورت خواهد گرفت.

سخنگوی ستاد مرکزی اربعین تشریح کرد: درباره نوع ارز واریزی برای اخذ روادید اربعین نیز هنوز معلوم نیست که واریز پولی با یورو صورت می‌گیرد یا دلار و طی ١٥ روز آینده تکلیف این موضوع مشخص می‌شود.

وی در خصوص اعزام نیرو از طرف شهرداری برای نظافت و کمک به کشور عراق در ایام اربعین اظهار داشت: در صورتی که طرف عراقی از ما درخواست نیرو کند از این آمادگی برخورداریم که همچون سال گذشته از سوی شهرداری به کشور عراق نیرو اعزام کنیم، در غیر این صورت طرف عراقی با اتکا به نیرو‌های داخلی خودش این وظیفه را انجام خواهد داد. البته در تفاهم نامه این موضوع قید شده و ما برای ارائه خدمات مختلف و اعزام نیرو از سوی شهرداری و ارائه خدمات حمل و نقلی به زائران در صورت درخواست و تمایل کشور عراق این کار را انجام می‌دهیم.
برچسب ها: اربعین ، ارز
نام:
ایمیل:
* نظر: