bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۲۵۸۷
تاریخ انتشار: ۴۰ : ۱۶ - ۱۱ شهريور ۱۳۹۷
مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی از پیشرفت ۸۲ درصدی این طرح خبر داد.
مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی از پیشرفت ۸۲ درصدی این طرح خبر داد. حمیدرضا مسعودی با اعلام این خبر گفت: بر اساس هماهنگی‌های صورت گرفته عملیات نصب سکوی اقماري14سی‌ پس از انتقال به موقعیت مخزنی خود در خلیج ‌فارس آغاز و بلافاصله پس از نصب سکو عملیات پیش‌راه‌اندازی و راه‌اندازی آغاز شده و در صورتی که با بدی شرایط آب و هوایی روبه‌رو نشویم، این سکو تا پایان مهرماه سال جاری آماده تولید خواهد شد. وی با یادآوری این‌که ساخت سکوی اقماري‌14 سی تا آبان‌ماه سال ۹۵ از پیشرفت ۳۰ درصدی برخوردار بود، افزود: با تلاش شبانه‌روزی تیم کارفرما، مدیریت ارشد شرکت نفت و گاز پارس و مجموعه پیمانکاران و با سرعت‌بخشی به ساخت این سکو، موفق شدیم رکورد پیشرفت ماهانه چهار درصد بخش ساخت را ثبت کنیم که در نوع خود منحصر به فرد به‌شمار می‌رود.

مسعودی با اشاره به برداشت گاز ترش از نخستین سکوی در حال بهره‌بردای فاز۱۴ پارس جنوبی از اردیبهشت‌ماه، گفت: سکوی اصلي 14آ هم‌اکنون با ظرفیت کامل تولید در مدار بهره‌برداری قرار دارد و گاز ترش این سکو به پالایشگاه فاز۱۲ انتقال یافته است. در شرکت نفت و گاز پارس، طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی سومین پروژه از طرح‌های موسوم به ۳۵ماهه است که پس از طرح توسعه فاز ۱۹ و ۲۰-۲۱، تولید خود را از میدان مشترک پارس جنوبی آغاز کرده است.
این مقام مسوول پیش‌بینی کرد با توجه به آماده بودن هفت حلقه چاه سکوی اقماري 14سی و برداشت روزانه ۵۰۰ میلیون فوت مکعب گاز ترش پس از نصب و بهره‌برداری از این سکو، ظرفیت تولید گاز از فاز۱۴ پارس جنوبی جمعا به یک میلیارد فوت مکعب معادل یک فاز استاندارد افزایش یابد.
مجری طرح توسعه فاز۱۴ پارس جنوبی همچنین از پیشرفت ۸۸ درصدی دومین سکوی اصلی این فاز14بی در یارد ایزوایکو خبر داد و افزود: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده، پیش‌بینی می‌شود عملیات بارگیری و نصب این سکو تا اواخر مهرماه سال جاری آغاز شود.
حمیدرضا مسعودی با بیان این‌که هم‌اکنون آخرین مراحل حفاری ۱۱ حلقه چاه دریایی این سکو از سوی شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران در حال انجام است، خاطرنشان کرد: با تکمیل عملیات حفاری هفت حلقه چاه از این موقعیت و نصب سکوی اصلي 14بی، ظرفیت برداشت روزانه از فاز ۱۴ پارس جنوبی تا پایان سال جاری به 5/1 میلیارد فوت مکعب افزایش می‌یابد.
مسعودی با اشاره به پیشرفت مطلوب ساخت سکوی اقماري 14دی در یارد صدرا نیز، گفت: مراحل ساخت این سازه دریایی به پیشرفت ۸۵ درصدی رسیده است.

مسعودی به وضعیت بخش پالایشگاهی طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی نیز اشاره کرد و گفت: از اواخر سال ۹۵ با تغییراتی که به‌طور کامل در تیم مدیریتی کارفرما و پیمانکار اعمال شد، فعالیت‌های توسعه‌ای در بخش‌های مختلف خشکی و فراساحل این طرح در مسیر مناسبی قرار گرفت و رکود سال‌های پیش از آن را تا حدود زیادی جبران کرد، به‌طوری‌که خوشبختانه مراحل احداث پالایشگاه این طرح با تامین تمام کالاهای مورد نیاز به پیشرفت قابل ملاحظه‌اي رسیده است.
وی با تاکید بر اولویت ساخت و تکمیل ردیف و واحد‌های مرتبط با مسیر تولید زود هنگام از پالایشگاه فاز۱۴، افزود: با بهره‌گیری از تجارب کسب شده در دیگر طرح‌های پارس جنوبی، تمام توان، انرژی و منابع‌ را در این مسیر متمرکز کرده‌ایم تا همزمان با تکمیل بخش دریایی فاز۱۴، بتوانیم از ظرفیت‌های فرآورشی موجود در پالایشگاه این طرح استفاده کنیم.

حمیدرضا مسعودی به موضوع ساخت داخل در توسعه این مگاپروژه گازی نیز پرداخت و گفت: طرح توسعه فاز۱۴ پارس جنوبی در میان تمام طرح‌های مشابه خود، بیشترین استفاده را از توان فنی، مهندسی و ساخت داخل برده است. ساخت بیش از ۹۵ درصد تجهیزات ثابت پالایشگاه شامل سازه‌های فلزی، پمپ‌ها، کابل‌های برق و ابزار دقیق، درام‌ها، مخازن تحت فشار، برج‌ها و بویلرها به شرکت‌های سازنده تجهیزات صنعت نفت در داخل کشور واگذار شده است و در حال حاضر هیچ پیمانکار خارجی در طرح توسعه فاز۱۴ حضور ندارد.

نام:
ایمیل:
* نظر: