bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۲۵۸۹
تاریخ انتشار: ۲۸ : ۱۷ - ۱۱ شهريور ۱۳۹۷
یکی از اولویت‌های جدید وزارت نیرو تربیت مصرفی مشترکان است؛ اولویتی که به‌تازگی سیاست‌های اجرائی آن نیز در حال مشخص شدن است..
یکی از اولویت‌های جدید وزارت نیرو تربیت مصرفی مشترکان است؛ اولویتی که به‌تازگی سیاست‌های اجرائی آن نیز در حال مشخص شدن است، به‌طوری که تشویق مشترکان کم‌مصرف در صدر برنامه‌های این وزارتخانه قرار گرفته تا شاید از این طریق مشترکان انگیزه بیشتری برای کاهش مصرف پیدا کنند.
به گزارش ایسنا، در حال حاضر سه دسته مصرف کننده آب و برق در کشور وجود دارند که گروه نخست مشترکان خوش مصرف هستند که ۷۰ درصد مشترکان برق و ۷۵ درصد مشترکان آب در این گروه قرار گرفته‌اند و الگوی مصرف را رعایت می‌کنند .گروه دوم شامل مشترکانی است که کمتر از گروه نخست هستند و به‌عنوان گروه صرفه‌جو شناخته می‌شوند و از الگوی صحیح مصرف کمتر آب و برق استفاده کنند .گروه سوم نیز با وجود این‌که بخش کمی از مصرف‌کنندگان را شامل می‌شوند ولی حجم مصرف بسیار بالایی را به خود اختصاص داده‌اند و از آنها به‌عنوان بدمصرف یاد می‌شود و چندین برابر الگوی مصرف از آب و برق استفاده می‌کنند.

در این بین سیاست وزارت نیرو تغییر الگوی مصرف و هدایت کردن مشترکان به سمت خوش مصرفی تبیین شده تا جایی که مقرر شده پس از تصویب دولت برای گروه صرفه‌جو و کم‌مصرف معادل مبلغ صرفه‌جویی شده در آب و برق از سوی وزارت نیرو پرداخت صورت گیرد. برای مثال اگر الگوی مصرف آب برای خانوار ۱۵ مترمکعب است و خانواده‌ای ۱۲ مترمکعب استفاده می‌کند وزارت نیرو باید وجه منابع صرفه‌جویی شده را به این مشترکان پرداخت کند اما از طرف مقابل برای گروه اندک بدمصرف تعرفه بالایی لحاظ شود که آن هم نه از جهت تامین منابع مالی بلکه قرارشده تا مصارف این گروه نیز متعادل شود و در صورت ادامه روند بدمصرفی وجه دریافتی از آنها به گروه‌های خوش مصرفی که صرفه‌جویی می‌کنند، اختصاص یابد.

این در حالی است که چندی پیش نیز مسوولان آب و برق از جریمه مشترکان پر مصرف خبر دادند که در بخش آب این طرح از اردیبهشت‌ماه اجرائی شد و در بخش برق نیز قرار است نهایتا تا دو ماه دیگر اجرائی شود. وزیر نیرو نیز صراحتا اعلام کرده بود که صرفا با ابزار قیمت نمی‌توانیم مدیریت مصرف را انجام داد اما اگر مشترکان به توصیه‌های مسوولان بی‌توجهی کرده و برق و آب زیادی را مصرف کنند به یقین مانند سایر کشورها قیمت تصاعدی را برای آنها محاسبه خواهیم کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر: