bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۲۶۰۰
تاریخ انتشار: ۱۰ : ۲۰ - ۱۲ شهريور ۱۳۹۷
معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با بیان این‌که اگر توافق وزارت کشور با معاونت جوانان در مورد تشکل‌های جوانان نهایی نمی‌شد، این موضوع تبدیل به یک بحران می‌شد، نسبت به صدور دو هفته‌ای اعتبارنامه این تشکل‌ها از سوی وزارت کشور ابراز امیدواری کرد.
محمدمهدی تندگویان با اشاره به انعقاد تفاهمنامه با وزارت کشور برای صدور شناسه سازمان‌های مردم‌نهاد گفت: حدود ١۵ سال وزارت ورزش و جوانان و وزارت کشور در مورد صدور اعتبارنامه سازمان‌های مردم‌نهاد با یکدیگر درگیر بودند. از زمانی که حوزه جوانان در سازمان جوانان قرار داشت، تفاهمنامه‌ای بین این دو وزارتخانه در مورد تشکل‌های حوزه جوانان وجود داشت که تا کنون اجرائی نشده و در حوزه تشکل‌ها این امر درحال تبدیل شدن به یک بحران بود.

وی با بیان این‌که تشکل‌های جوانان طی جلسات مشترکی که با وزیر ‌داشتند تقریبا هر هفته این موضوع را به عنوان مطالبه مطرح می‌کردند، تصریح کرد: مشکل این بود که کل وزارت ورزش و جوانان هنوز ساختار اجرائی‌اش تصویب نشده است و هنوز مصوبه مجلس در مورد ساختار آن وجود ندارد، بنابراین هر کاری که اکنون در وزارتخانه انجام می‌دهیم، -چون هنوز قانونش موجود نیست- ممکن است وزارت کشور یا هر نهاد دیگری جلوی کار ما را بگیرند.
تندگویان با بیان این‌که تفاهمنامه قبلی مربوط به سازمان ملی جوانان ‌بوده و وزارت کشور معتقد بود این تفاهمنامه دیگر وجاهت قانونی ندارد، توضیح داد: در ١٠ ماه گذشته خیلی پیگیری کردم تا این تفاهمنامه بالاخره به سرانجام برسد و مشکل به هر نحوی که هست بین وزارت کشور و وزارت ورزش و جوانان حل شود و این موضوع ساماندهی شود. از طرف دیگر الان با حدود ٢ هزار تشکل جوانان در سراسر کشور طرف هستیم که هر روز تعداد آنها افزایش پیدا می‌کند و نمی‌شود یک دفعه اعلام کنیم همه منحل هستند.

تندگویان در ادامه از قول وزارت کشور برای صدور دو هفته‌ای اعتبارنامه تشکل‌های جوانان خبر داد و تاکید کرد: اگر وزارت کشور به تفاهمنامه خودش پایبند باشد، تعهد داده است که طی دو هفته به کل تشکل‌‌های جوانان سراسر کشور پروانه بدهد. اگر بخواهند انجام این کار طی این مدت امکان‌پذیر است، چرا که پرونده‌های این تشکل‌ها به شکل کامل پیش ماست و آنها به مراجع قانونی رفته‌ و مراحل قانونی را طی کرده‌اند. همچنین کل سامانه‌ای را که داریم، در اختیار وزارت کشور قرار می‌دهیم.
وی با اشاره به این‌که سمن‌ها برای درخواست و دریافت این شناسه، لازم نیست به وزارت کشور مراجعه کنند، تصریح کرد: مگر این‌که سازمان مردم‌نهادی بگوید نمی‌خواهد در وزارت کشور ثبت شود و قصد دارد با اعتبارنامه وزارت ورزش و جوانان فعالیت‌ کند. این فرایند اختیاری است اما چون وزارت کشور استانی عمل می‌کند، به نظر می‌رسد با تقسیم بندی ٣١ استان می‌تواند طی دو هفته این کار را انجام دهد، حتی اگر این مدت زمان بیشتر شود، دستاورد خوبی است.

معاون ساماندهی امور جوانان در ادامه به برخی مشکلات سازمان‌های مردم‌نهاد جوانانی که شناسه ندارند اشاره کرد و گفت: وقتی این سمن‌ها ثبت نشده‌اند، شخصیت حقوقی نداشتند، نمی‌توانستند حساب بانکی داشته باشند یا برای جایی به عنوان دفتر قرار داد ببندند یا ملکی را بخرند. همچنین نمی‌توانستند با هیچ نهادی تفاهمنامه یا قرارداد داشته باشند.
تندگویان توضیح داد: به عبارت دیگر طی این مدت با نهادهای مختلف به شکل شخصی کار می‌کردند و این فرایند اصلا درست نبود، چراکه اگر اتفاقی می‌افتاد همه مشکلات سمن، گردن یک نفر می‌افتاد یا این‌که حساب بانکی آنها شخصی بود و تشکل‌شان حساب بانکی نداشت و ما هم مشکل داشتیم، چون در پرداخت اعتبارمان نمی توانیم با یک شخص طرف باشیم.

نام:
ایمیل:
* نظر: