bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۲۶۴۱
تاریخ انتشار: ۵۵ : ۱۷ - ۱۸ شهريور ۱۳۹۷
آمارهای سازمان ثبت احوال نشان می‌دهد که ۸ درصد طلاق‌های سال گذشته برای بار دوم در زنان و مردان رخ داده و همچنین شانس مردان برای ازدواج مجدد پس از طلاق بیشتر از زنان است.
آمارهای ثبت احوال نشان می‌دهد در سال گذشته ۱۷۶ هزار ۹۲۲ طلاق به ثبت رسیده است که استان تهران با ۳۶ هزار و ۹۰۱ مورد، خراسان رضوی با ۱۶ هزار و ۱۹۰ مورد و استان اصفهان با ۱۰ هزار و ۸۰۲ مورد به ترتیب بیشترین طلاق‌های ثبت شده را به خود اختصاص داده‌اند.
بر اساس آمارهای موجود در سال ۹۶، ۹۱.۱درصد از طلاق‌ها در مردان برای بار اول و ۸.۲ درصد بار دوم و ۷ دهم درصد بار سوم و بیشتر به ثبت رسیده است، همچنین ۹۱.۴ درصد طلاق زنان برای بار اول، ۸ درصد بار دوم و ۶ دهم درصد بار سوم و بیشتر به ثبت رسیده است.

بر همین اساس کارشناسان معتقدند ضروری است آموزش‌های مهارت‌های زندگی و آموزش قبل از ازدواج و تاب‌آوری زندگی مشترک و نیز مهارت‌های ارتباطی افراد که به دفعات اقدام به ازدواج و طلاق می‌کنند، مورد رصد قرار گیرد و با توجه به برابری این نسبت شاید بهتر باشد برنامه ویژه‌ای برای ارائه مشاوره قبل از ازدواج طراحی شود.
نسبت جنسی افراد بی‌همسر در اثر طلاق این گونه است که ۱۷۹ زن در برابر ۱۰۰ مرد به ثبت رسیده و این آمار نشان می‌دهد شانس مردان برای ازدواج مجدد پس از طلاق بیشتر از زنان است.
آخرین سرشماری انجام شده از سوی مرکز آمار نشان می‌دهد که ۳ میلیون و ۸۳۹ هزار و ۸۸۴ فرد بدون همسر هستند که سهم زنان از این تعداد ۸۱ درصد است که ۶۲ درصد آنها بر اثر فوت همسر در این آمار قرار گرفته‌اند و همچنین ۱۹ درصد زنان مطلقه هستند و همچنین سهم مردان از بدون همسری ۱۹ درصد است که ۱۰ درصد آنان مطلقه و ۹ درصد نیز بر اثر فوت همسر در این آمار قرار دارند.

با وجود تغییرات رخ داده شده در الگوی همسرگزینی در سال‌های اخیر با افزایش نسبت همسران همسن مواجه بوده‌ایم که به طور میانگین مردان حدود ۵ تا ۸ سال نسبت به زنان بزرگتر بوده‌اند. همچنین بر اساس آمارهای ثبت احوال، ۸۵ درصد زنان و ۷۵ درصد مردانی که طلاق می‌گیرند در سن کمتر از ۴۰ سال قرار دارند. در سال ۹۶، ۲۴۷ طلاق برای زنان ۱۳ ساله و کمتر رخ داده که این رقم برای مردان ۱۵ ساله و کمتر، ۷ مورد ثبت شده است.
نسبت ازدواج به طلاق در استان تهران در سال ۹۵، ۲.۴۷، استان البرز ۲.۵۸ و استان قم ۲.۹۵ بوده که این رقم در سال ۹۶ در تهران به ۲.۲۰، البرز ۲.۵۱ و قم ۲.۷۴ رسیده و سیستان و بلوچستان نیز با نسبت ۱۱.۶ پایین‌ترین، یعنی در حدود یک طلاق در ازای ۱۲ ازدواج به ثبت رسیده است و استان تهران نیز با ۲.۲ بالا ترین آمار را به خود اختصاص داده، یعنی در ازای یک طلاق دو ازدواج انجام شده است.

مقایسه سال ۹۲ تا ۹۶ نشان می‌دهد در کل کشور تعداد ازدواج‌های رخ داده در مقابل هر یک طلاق از ۵ به ۳ کاهش یافته است.
در سال ۹۶ به ازای هر هزار نفر جمعیت ۲ طلاق در کشور به ثبت رسیده که استان تهران در این آمار در ازای هر هزار نفر ۳ طلاق داشته و سیستان و بلوچستان با کمتر از یک طلاق به ازای هر هزار نفر پایین‌ترین رتبه را داراست.
آمارها نشان می‌دهد استان‌های تهران، کرمانشاه، گیلان، کردستان، قم، مازندران، کهگیلویه و بویراحمد، البرز، مرکزی و خراسان رضوی میزان طلاق استاندارد شده برای آنها بیشتر از میزان کشور است که این موضوع نیازمند توجه و مداخله برای برنامه‌ریزی در زمینه شناسایی مشکلات و تلاش برای حفظ زندگی مشترک در معرض خطر است.

در هر حال آمارهایی که سازمان ثبت احوال هر ساله ارائه می‌دهد نشان‌دهنده این موضوع است که باید مسوولان ذیربط براساس این تحلیل‌ها برنامه‌ریزی گسترده‌ای برای کاهش آسیب‌های ناشی از طلاق در میان زوجین انجام دهند و همچنین برای جلوگیری از وقوع این پدیده نیز با توانمندسازی خانواده‌ها مشاوره و آموزش مهارت‌های ارتباطی و طرح‌های دیگر می‌تواند خانواده را تا حدودی مصون کند.

برچسب ها: جامعه ، طلاق ، آمار
نام:
ایمیل:
* نظر: