bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۲۶۴۵
تاریخ انتشار: ۳۸ : ۱۹ - ۱۸ شهريور ۱۳۹۷
عراق روزهای پرالتهابی را سپری می‌کند و عراقی‌ها هنوز نتوانسته‌اند رئیس مجلس و معاونانش و نیز رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر جدید را انتخاب کنند.
بامداد جنوب:
عراق روزهای پرالتهابی را سپری می‌کند و عراقی‌ها هنوز نتوانسته‌اند رئیس مجلس و معاونانش و نیز رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر جدید را انتخاب کنند. در این میان اما آنچه نگاه جهان را به عراق مشغول کرده است، حوادث و ناآرامی‌های بصره است که تاکنون بر اساس آمار وزارت بهداشت عراق به کشته شدن هفت نفر و زخمی‌شدن ۵۰ نفر منجر شده است. خواسته‌های معترضان بهبود شرایط معیشتی و خواسته‌های ضروری بود اما باتوجه به این‌که معمولا عده‌ای در هر تظاهرات و اعتراض مسالمت‌آمیز به‌دنبال این هستند که از شرایط به نفع خود استفاده کنند و به قول معروف از آب گل‌آلود ماهی بگیرند، متاسفانه حوادث ناخوشایندی رقم خورد. دفاتر و مراکز بسیاری از احزاب و گروه‌های سیاسی و حشد شعبی به آتش کشیده شد و اغتشاشگران همانند سیلی ویرانگر بر موج اعتراض‌های برحق ملت عراق سوار شده و آن را به سمت‌و‌سویی که حامیان آنها می‌خواستند، سوق دادند.

داعش و بعثی‌ها با دستور اربابان خارجی اقدام به یورش و سوزاندن مقرهای حشد شعبی و سرکنسولگری ایران در بصره کردند. هنگامی‌که به سرکنسولگری ایران در بصره یورش شد و اغتشاشگران آن‌ را به تسخیر درآوردند و به آتش کشیدند، شبکه‌های العربیه و اسکای‌نیوز با آب و تاب فراوان به پوشش آن پرداختند. به‌خوبی می‌شد اوج خوشحالی آنها از روند تحولات را مشاهده کرد به‌طوری که اسکای‌نیوز امارات در تحلیلی کوشید آن را به بحث پایان نفوذ ایران در عراق و بحث‌های مورد علاقه خود مرتبط سازد. هنگامی‌که امریکایی‌ها تمام توان خود را به کاربسته‌اند تا ائتلاف بزرگ پارلمانی بر اساس خواسته‌های آنها شکل گیرد، مشخص است که از هر روندی بر تحقق خواسته‌ها و منافع خود بهره می‌گیرند. امریکایی‌ها از زمانی که عراق را اشغال کردند جز هرج و مرج و بی‌ثباتی برای مردم عراق به ارمغان نیاورده‌اند. در پس آنها نیز سعودی‌ها قرار دارند که تا مدت‌ها از گشایش روابط با بغداد طفره رفتند و اگر هم تصمیم به روی خوش نشان دادن به عراق پس از آن گرفتند با طرح و نقشه به میدان آمدند. اما در کنار آن بستری که در عراق از اختلافات ایجاد شده است به نقشه‌های دشمنانی که خیر عراقی‌ها را نمی‌خواهند کمک کرد. هنگامی‌که در جلسه ویژه تحولات بصره در پارلمان عراق، حیدر العبادی، نخست‌وزیر با اسعد العیدانی استاندار بصره به کشمکش لفظی می‌پردازند مشخص است که هماهنگی لازم وجود ندارد. در حادثه به آتش کشیدن سرکنسول ایران و نیز مقر احزاب و گروه‌های حشد شعبی می‌توان به اهمال امنیتی اشاره کرد که اسعد العیدانی استاندار بصره آنرا علنی کرد. وی گفت: من بارها گفتم که رئیس پلیس بصره رشوه بگیر است اما گوش شنوایی وجود نداشت.

اما نکاتی که درباره حوادث بصره به‌ویژه حمله به سرکنسولگری ایران می‌توان گفت این است که به هیچ عنوان اغتشاشگران را نباید اقشار مردم دانست، بلکه آنان هسته‌های خاموش بعثی-تکفیری هستند که بارها و بارها مقامات جهادی عراق به برخورد قاطع نشدن با آنان از طرف دولت مرکزی هشدار داده بودند. در هر کشوری هستند آنان‌که از نارضایتی اقشار مردم سوء‌استفاده کرده و اعتراضات را به سویی که مطلوب شومشان هست سوق می‌دهند.
در فتنه بصره، فقط سرکنسولگری ایران به آتش کشیده نشد بلکه مقر جنبش نُجَباء، مقر حشد شعبی، مقر سازمان بدر، ساختمان منتسب به حزب الدعوه و بسیاری از اماکن سیاسی-نظامی‌عراق تخریب شد و در آتش فتنه‌انگیزی باقیماندگان بعثی-تکفیری سوخت. حتی شماری از افراد در ساختمان‌های فوق‌الذکر کشته و زخمی‌ شدند ولی با اطلاع مقامات امنیتی عراق، دیپلمات‌ها و کارکنان کنسولگری ایران در بصره، ساختمان را پیش از هر تجاوزی ترک کردند. 

رزمندگان مقاومت عراقی در حال حاضر به صحنه آمده‌اند و می‌کوشند که مانع از ادامه تلفات شوند. نیروهای امنیتی عراق نیز به محل اعزام شده‌اند. ملت و نهادهای سیاسی، نظامی ‌و جهادی عراق هر یک با صدور بیانیه‌های جداگانه‌ای، اعمال شنیع شورشیان را محکوم کردند. مردم معترض به وضعیت عراق نیز ساعت‌ها قبل صف خود را از شورشیان جدا و جنایات آن را به‌شدت محکوم کرده‌اند. حوادث بصره و به‌ویژه یورش به سرکنسولگری ایران در بصره متاثر از توطئه سعودی‌ها و رژیم صهیونیستی و امریکاست. هدف ایجاد تنش میان ایران و عراق است. دشمنان عراق می‌خواهند که اختلافات شیعه-شیعه را طراحی کننند و به‌دنبال بهره برداری از افراد و گروه‌هایی هستند که به‌دلیل مخالفت با ایران راحت‌تر از دیگران طرح‌ها را اجرائی می‌کنند. پرواضح است که پس از آن‌که در جریان انتخابات عراق امریکا، رژیم صهیونیستی و متحدان منطقه‌ای آنها نتوانستند خواسته‌ها خود را محقق سازند و شاهد پیروزی گروه‌های وابسته به محور مقاومت بودند از این‌رو به‌دنبال حرکت به سمت ایجاد بی‌ثباتی و ناآرامی ‌برای رسیدن به اهداف منظور خود که همان ایجاد تفرقه میان عراق و ایران پرداختند به‌ویژه که در آستانه محرم و تاسوعا و عاشورا و اربعین حسینی قرار داریم.

هدف، ایجاد شکاف میان دو همسایه‌ای است که روابط و پیوندهای عمیقی با هم دارند. مثلث شوم اسرائیل-امریکا و سعودی بارها و در هر مناسبتی به‌دنبال هدف قرار دادن قلعه مبارزان یعنی بصره برآمدند اما هر بار شکست خوردند و این‌بار بر موج تظاهرات سوار شدند تا نفوذی‌های خود را برای سوزاندن بصره به داخل تظاهرات‌کنندگان بفرستند. آنها مراکز دولتی و بیت‌المال را سوزاندند و سپس اقدام به آتش کشاندن دفاتر احزاب و مقرهای حشد شعبی در بصره کردند و به آن اکتفا نکردند بلکه سرکنسولگری ایران در بصره را سوزنداند و آنهم فقط به این دلیل که ایران تنها حامی‌ عراقی‌ها در جنگ ضدداعش و تکفیری‌ها بود. نقش مثلث شوم اینجا مشخص می‌شود که چرا سرکنسولگری امریکا سوزانده نشد؛ کشوری که عراق را ویران و سرمایه‌های آنها برباد داده و در جنگ ضدداعش کمکی به عراقی‌ها نکرده است؟ بصره و عراق باید از توطئه‌ها و نقشه‌های مثلث شوم در امان باشند. مردم بصره باید علیه طرح امریکایی-سعودی به پا خیزند و دست دشمنان خود را قطع کنند.

بی‌شک تلاش اغتشاشگران با آتش زدن سرکنسولگری ایران در بصره و تحرکات دشمنان قسم خورده ملت‌های ایران و عراق راه به جایی نخواهد برد، زیرا دو ملت ایران و عراق در طول تاریخ همبستگی خود را به اثبات رسانیده‌اند چه در مراسم عظیم اربعین حسینی و فداکاری و میهمان‌نوازی عراقی‌ها و چه در جنگ ضد داعش در عراق که حشد شعبی در کنار مشاوران نظامی ‌ایرانی دوش به دوش و در کنار هم در جبهه‌ها مشارکت کرده‌اند. دو ملت در کنار هم و با هم بوده و خواهند ماند. وحدت دو ملت ایران و عراق ناگسستنی است. طبیعی است که دشمنان از پیوندهای میان ملت‌های ایران و عراق و سفر میلیون‌ها شیعه عراقی برای زیارت امام رضا (ع) و حضرت معصومه (س) و سایر اماکن زیارتی در ایران و نیز حضور ملت ایران در عراق در اربعین ناخرسند باشند. آنها از وحدت نظری و عملی در میان ملت‌های منطقه وحشت دارند. تحرکات اغتشاشگران در بصره، تیری از سوی مثلث شوم صهیونیستی-وهابی-امریکایی بود که به سنگ خورد. ملت عراق و بصری‌ها به‌خوبی متوجه شدند که اعتراضات مسالمت‌آمیز آنها از سوی اغتشاشگران به یغما رفته است و متوجه شدند که فرمان حمله به سرکنسولگری ایران و مراکز حشد شعبی از خارج عراق صادر شد.

نام:
ایمیل:
* نظر: