bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۲۶۶۳
تاریخ انتشار: ۱۱ : ۲۱ - ۱۹ شهريور ۱۳۹۷
اطلاع‌رسانی به موقع شهروندان در یک اتفاق خوب محیط زیستی؛
حدود یک هفته پیش یک آگهی فروش در فضای مجازی دست به دست شد که جز تاسف چیزی در بر نداشت و بیانگر سطح پایین آگاهی و فرهنگ آگهی‌دهنده بود. آگهی فروش فلامینگو برای دوستداران طبیعت آنقدر تلخ و سنگین بود که با اطلاع‌رسانی به اداره کل محیط زیست، خوشبختانه این فروشنده متخلف دستگیر شد.
بامداد جنوب - هدی خرم‌آبادی:
حدود یک هفته پیش یک آگهی فروش در فضای مجازی دست به دست شد که جز تاسف چیزی در بر نداشت و بیانگر سطح پایین آگاهی و فرهنگ آگهی‌دهنده بود. آگهی فروش فلامینگو برای دوستداران طبیعت آنقدر تلخ و سنگین بود که با اطلاع‌رسانی به اداره کل محیط زیست، خوشبختانه این فروشنده متخلف دستگیر شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر از دستگیری فروشنده فلامینگو که چندی پیش آگهی فروش این پرنده کمیاب را در فضای مجازی منتشر کرده بود، خبر داد.
حسین دلشب با تاکید بر حفاظت از حیات وحش در ابعاد گوناگون با بیان این‌که استان بوشهر با داشتن مناطق متنوعی زمینه زیست انواع جانوران را فراهم کرده است، گفت: استان بوشهر دارای مناطق حفاظت متعددی است. استان بوشهر با برخورداری از زیستگاه‌های کوهستانی، تالاب‌ها و سواحل طولانی، دارای موقعیت خاصی برای زیست و زادآوری پرندگان مهاجر است.
وی از کوچ پرندگان مهاجر آبزی تابستان گذر، نیمه آبزی زمستان گذر و خشکی‌زی به استان بوشهر خبر داد و تصریح کرد: در طول سال  انواع پرندگان پرستوهای دریایی، فلامینگو، سلیم خرچنگ‌خوار و اگرت به  مناطق مختلف استان بوشهر مهاجرت می‌کنند.

دلشب با تاکید بر حفاظت از جانوران به ویژه حیوانات نادر از دستگیری فروشنده پرنده فلامینگو در جم خبر داد و گفت: با تلاش یگان حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر، فروشنده پرنده فلامینگو در شهرستان جم دستگیر شد.
وی با بیان این‌که این شخص از طریق فضای مجازی اقدام به فروش این پرنده می‌کرد، خاطرنشان کرد: پس از اطلاع از خبری که در فضای مجازی برای فروش این گونه پرنده ارزشمند منتشر شد، یگان حفاظت محیط زیست استان بوشهر با اقدامات اطلاعاتی و عملیاتی، محل فروش این فلامینگو را شناسایی کرد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر در ادامه یادآور شد: پس از شناسایی محدوده مورد تخلف در شهرستان جم و انجام هماهنگی‌های لازم با دستگاه قضائی، فروشنده متخلف دستگیر و به مراجع قضائی برای انجام مراحل قانونی ارجاع داده شد.
دلشب با اشاره به این‌که پرنده یاد شده در شهرستان جم رها شد، افزود: با آغاز فصل سرما انواع پرندگان نادر جهان مانند فلامینگو، پلیکان، درنا، هوبره در زیستگاه‌های حفاظت شده استان بوشهر فرود می‌آیند.
وی با تاکید بر این نکته که شهروندان می‌توانند هر گونه تخلفی در زمینه محیط زیست را به نزدیک‌ترین واحدهای حفاظت محیط زیست در سراسر استان گزارش کنند تصریح کرد: هر روز به تعداد علاقه‌مندان به محیط زیست افزوده می‌شود و هر فرد می‌تواند یک محیط‌بان باشد و در این راستا همه می‌توانند در اطلاع‌رسانی به موقع، صریح و سریع در حفاظت از تنوع زیستی و محیط زیست استان بوشهر به نوبه خود سهیم شود.
اینجاست که باید باور کنیم می‌توانیم تاثیرگذار باشیم، فقط کافی است باور کنیم. با همین تاثیرگذاری‌هاست که به مرور زمان یک فرهنگ در درون افراد جامعه نهادینه می‌شود و ما دیگر به اسلحه نیازی نخواهیم داشت. به کمک‌های مردمی برای آزادی هیچ محیط‌بانی نیاز نداریم. 

بی‌تفاوتی نسبت به محیط و انسان‌های اطرافمان، خطرناک‌ترین ویژگی است که آسیب‌های بسیاری در پی دارد. برای بهتر شدن باید قدم برداشت، هر چند کوچک اما محکم قدم برداریم. اجازه ندهیم بی‌تفاوتی به جسم و جان فرزندانمان رسوخ کند و نسبت به طبیعت و فرهنگ سرزمینشان بی‌اهمیت باشند. لازمه چنین امری، آشتی کودکان با طبیعت و آگاهی‌بخشی به آنها درباره محیط اطرافشان است. کودکی که محیط اطرافش را بشناسد، به آن عشق می‌ورزد و به روی هیچ پرنده و جانور دیگری اسلحه نمی‌کشد. 
یکی از اقدامات تشویقی در راستای ترغیب شهروندان به اطلاع‌رسانی‌های به موقع می‌تواند با قدردانی از آنهاست تا با این کار همه شهروندان به مشارکت در حفظ محیط زیست کوشا باشند.
فلامینگوها یکی از شناخته شده‌ترین پرندگان جهانند. آنها به دلیل رنگ پرهایشان مشهورند. آنها به طور عمده در دریاچه‌های کم عمق، باتلاق‌های جنگل‌های حرا و جزایر شنی آفریقا، آسیا، اروپا و آمریکا زندگی می‌کنند. 

فلامینگو یا مرغ آتشی پرنده‌ای است از راسته بال‌آتشی‌سانان. پرنده‌ای است با پاهای دراز و منقاری منحنی و گردنی بلند خمیده، آبچر با بدنی بسیار کشیده و پر و بالی به رنگ‌های سفید و صورتی است. در پروازها باها و گردنش کشیده و قدری پایین‌تر از سطح بدن قرار می‌گیرد. بال‌هایش ترکیب زیبایی از رنگ‌های سرخ و سیاه است. پرنده نابالغ قهوه‌ای مایل به خاکستری چرک است. فلامینگو به آرامی راه می‌رود و در حالی که سر ومنقار خودرا در آب کم عمق فرو برده تغذیه می‌کند. فلامینگو از ۹۰/۰ تا ۵/۱ متر بلندی دارد. بیشتر فلامینگوها حلزون وگیاهان آبی را می‌خورند. این پرندگان به صورت دسته جمعی و در دسته‌های چند هزارتایی زندگی می‌کنند.

نام:
ایمیل:
* نظر: