bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۲۶۷۸
تاریخ انتشار: ۱۸ : ۱۶ - ۲۲ شهريور ۱۳۹۷
کانال‌شکنی‌های متعدد بورس با ایستادن بر قله 155 هزاری
تالار شیشه‌ای روز گذشته شاهد شدت گرفتن افزایش قیمت‌ سهم‌ها بود به‌طوری که شاخص کل بورس در نهایت بیش از شش هزار واحد رشد کرد و به قله‌ تاریخی ۱۵۵ هزار واحدی دست یافت. کارشناسان علت عمده این رشد را به افزایش قیمت دلار طی ماه‌ها و هفته‌های گذشته نسبت می‌دهند.
بامداد جنوب - جواد شکریان:
تالار شیشه‌ای روز گذشته شاهد شدت گرفتن افزایش قیمت‌ سهم‌ها بود به‌طوری که شاخص کل بورس در نهایت بیش از شش هزار واحد رشد کرد و به قله‌ تاریخی ۱۵۵ هزار واحدی دست یافت. کارشناسان علت عمده این رشد را به افزایش قیمت دلار طی ماه‌ها و هفته‌های گذشته نسبت می‌دهند.

بر پایه معاملات روز گذشته، شاخص کل بورس اوراق بهادار بارها و بارها کانال‌شکنی کرد و توانست شش هزار و ۴۸۳ واحد رشد کرده و به رقم ۱۵۵ هزار و ۶۱ برسد. شاخص کل هم‌وزن نیز با ۷۴۳ واحد رشد تا رقم ۲۵ هزار و ۳۴۱ افزایش یافت.
این اولین باری است که شاخص بورس تراز ۱۵۵ هزار واحدی را رد می‌کند. در پی ماه‌های گذشته نیز بازیگران بازار سرمایه شاهد رشد فزاینده قیمت‌ها در بازار سهام بودند که علت عمده آن به افزایش قیمت دلار بر می‌گردد، چراکه بسیاری از شرکت‌ها در بورس ایران صادرات‌محور هستند و با افزایش قیمت دلار سود بیشتری را شناسایی می‌کنند. در بازار روز گذشته بورس، شاخص آزاد شناور نیز  شش هزار و ۸۳۱ واحد رشد کرد و به تراز ۱۶۶ هزار و ۲۴۶ واحدی رسید. شاخص بازار اول و دوم نیز هر یک به ترتیب ۵۱۳۰ واحد و ۱۱ هزار و ۲۱۰ واحد رشد کردند.

فولاد مبارکه اصفهان، صنایع پتروشیمی خلیج فارس، معدنی و صنعتی گلگهر و پتروشیمی پارس چهار نمادی بودند که بیشترین تاثیر افزاینده را روی شاخص داشتند. تاثیر هر یک از این نمادها روی نماگرهای بازار سرمایه به ترتیب ۷۰۴، ۵۰۲، ۴۹۶ و ۲۵۸ واحد بود. در طرف مقابل تعداد کمی از نمادها سعی کردند جلوی افزایش شاخص بورس را بگیرند که از جمله آنها می‌توان به آسان‌پرداخت پرشین، آهنگری تراکتورسازی ایران و گروه صنعتی بوتان اشاره کرد. هر یک از نمادهای یاد شده به ترتیب ۱۳، ۶ و ۴ واحد تاثیر کاهنده روی شاخص داشتند.
در گروه فرآورده‌های نفتی، کوک و سوخت هسته‌ای نیز قیمت سهم تمام شرکت‌ها رشد کرد و بسیاری از آنها تا نزدیک پنج درصد افزایش قیمت را شاهد بودند. همچنین در تعدادی از سهم‌های این گروه خریداران در صف خرید ایستادند. به‌عنوان نمونه در نماد پالایش نفت بندرعباس که صف خرید را شاهد بود، بیش از ۶۴ درصد از خریداران حقوقی و مابقی حقیقی بودند.
فلزات اساسی نیز با روند رو به رشدی مواجه شده و تعدادی از سهم‌ها در این گروه تا پنج درصد رشد کردند. حجم معاملات فلزات اساسی روز گذشته به ۴۱۳ میلیون سهم رسید و ارزش آن به ۲۱۶ میلیارد تومان دست پیدا کرد.

از دیگر گروه‌هایی که با رشد فزاینده قیمت و صف خرید همراه بودند می‌توان به گروه محصولات شیمیایی نیز اشاره کرد. در این گروه نیز تعداد زیادی از سهم‌ها حدود پنج درصد رشد قیمت را تجربه کردند.
حتی خودرویی‌ها هم روز گذشته با روند افزاینده روبه‌رو شدند و تعداد زیادی از سهم‌ها بیش از چهار درصد در قیمت پایانی رشد را تجربه کردند. در این گروه ۵۶۲ میلیون سهم به ارزش بیش از ۷۲ میلیارد تومان در ۳۳ هزار و ۹۸۱ نوبت معامله، مورد خرید و فروش قرار گرفتند.
حجم معاملات بورس تهران رقم ۳/۳ میلیارد سهم و ارراق مالی را رد کرد و تعداد معاملات این بازار به ۲۱۹ هزار و ۷۴۶ رسید. آیفکس نیز با ۷۵ واحد رشد فزاینده‌ای را رقم زد و به عدد هزار و ۷۷۱ رسید. ارزش معاملات فرابورس ایران رقم ۸۷۶ میلیارد تومان را رد کرد و حجم معاملات آن به ۱/۱ میلیون سهم و اوراق مالی رسید.
 3 عامل موثر در رکوردشکنی شگفت‌انگیز این‌ روزهای بورس
عضو سابق شورای‌عالی بورس با اشاره به تاثیر پتروشیمی‌ها و صنایع فلزی در افزایش شاخص بورس، گفت: تولیدکنندگان فلزی محصولات خود را با قیمت جهانی می‌فروشند که همین موضوع موجب افزایش شاخص بورس شده است.
قاسم محسنی با اشاره به این‌که بسیاری از پتروشیمی‌ها محصولات خود را بر اساس ارز سامانه نیما به فروش می‌رسانند، افزود: افزایش نرخ دلار در سامانه نیما موجب شده است تا پتروشیمی‌ها محصولات خود را گران‌تر از همیشه بفروشند که وقوع این اتفاق در رشد شاخص بورس تاثیرگذار بوده است.
وی با بیان این‌که صنایع مرتبط با فلزات، خودرو و پتروشیمی در افزایش شاخص بورس تاثیر بسزایی داشته‌اند، تصریح کرد: افزایش نرخ ارز بر روی درآمدهای فعالان صنایع پتروشیمی، خودرو و فلزات آثار مستقیم داشته است و همین موضوع رشد شاخص بورس را رقم زده است.
محسنی با اشاره به این‌که متاسفانه تغییرات در تصمیم‌های اقتصادی کشور بسیار زیاد است به‌طوری‌که از این تغییرات شاهد نوسان‌های متعددی در نرخ پول‌های خارجی هستیم که وقوع این اتفاق بر حوزه‌های مختلف اقتصاد کشور از جمله بورس تاثیرگذار است، افزود: نباید از ذکر این نکته مهم غافل شویم که بورس در نوسان متغیرهای اقتصادی یک بازار اولیه محسوب می‌شود و این بازار به سرعت نسبت به تغییر قیمت ارزهای خارجی و میزان درآمد صنایع مختلف واکنش نشان می‌دهد.

برچسب ها: اقتصاد ، بورس ، ارز ، بانک ، معامله ، صنعت
نام:
ایمیل:
* نظر: