bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۲۶۸۴
تاریخ انتشار: ۵۲ : ۱۶ - ۲۳ شهريور ۱۳۹۷
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی از اجرائی شدن قانون الزام به استفاده از صندلی کودک در خودروها خبر داد و گفت: این قانون هنوز برای اجرا ابلاغ نشده است.
سردار تقی مهری درباره قانون الزام به استفاده از صندلی کودک در خودروها تصریح کرد: سازمان جهانی بهداشت سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ را به عنوان دهه اقدام برای ایمنی نامگذاری کرده است و در همین راستا نیز توصیه‌هایی را برای ارتقای ایمنی در حوزه‌های مختلف ارائه کرده که یکی از این حوزه‌ها نیز حوزه راهنمایی و رانندگی و اقدامات مربوط به کاهش خسارات و آسیب‌های ناشی از آن است. 

به گفته مهری، در همین راستا نیز یکی از توصیه‌هایی که این سازمان به کشورهای مخالف کرد، استفاده از صندلی کودک برای خودروهایی است که کودکان در آن حضور دارند که ما نیز از این پیشنهاد استقبال می‌کنیم.
وی با بیان این‌که در کشور ما استفاده از صندلی کودک کم‌کم به صورت یک فرهنگ در می‌آید، گفت: البته لازم است که الزام قانونی نیز برای آن وجود داشته باشند و اتفاقا پیشنهاد پلیس هم این بود که اگر قانون مربوط به آن در مراجع قانونی تصویب شود می‌تواند در پشگیری از افزایش تلفات و کاهش مرگ و میر کودکان در حوادث ترافیکی موثر باشد.
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی هفت درصد از کل جانباختگان حوادث ترافیکی در طول سال را کودکان اعلام کرد و گفت: همین آمار به خوبی نشان می‌دهد که استفاده از این صندلی‌ها چقدر در کاهش این آمار موثر و به عبارتی این قانون در راستای حق و حقوق کودکان و حقوق شهروندی آنان است. 

مهری درباره شرط سنی استفاده از این صندلی‌ها نیز گفت: کودکان کمتر از ۱۰ سال باید از این صندلی استفاده کنند و سن دقیق آن نیز اعلام خواهد شد، البته قطعا با توجه به سن و سال کودک شکل و نحوه استفاده از این صندلی نیز مهم است.
وی درباره زمان اجرائی شدن این قانون نیز گفت: این قانون هنوز به ما ابلاغ نشده و هر موقع که برای اجرا به پلیس ابلاغ کنند، جنبه اجباری پیدا خواهد کرد، درحال حاضر این قانون جنبه توصیه‌ای دارد.
رئیس پلیس راهور ناجا با تاکید بر این‌که استفاده از صندلی کودک باید فراگیر شود، خاطرنشان کرد: این مساله هنوز فراگیر نشده و باید فراگیر شود، چرا که این امر در حفظ حقوق کودکان در سطح جامعه بسیار مهم است. 

مهری با بیان این‌که پلیس با این قانون موافق بوده و ایده اولیه آن نیز پیشنهاد خود پلیس بوده است، درباره مبلغ جریمه استفاده نکردن از صندلی کودک نیز تصریح کرد: مبلغ جریمه در این خصوص هنوز مشخص نشده است و هر میزانی که قانونگذار تصویب کند به عنوان رقم آن تشخیص داده خواهد شد و مبلغ به خزانه دولت واریز می‌شود. 
وی درباره شرایط نصب این صندلی‌ها روی خودروها نیز گفت: ما حتی با خودروسازان نیز مکاتبه کردیم و از آنان خواستم تا پیش‌بینی محلی برای نصب و استقرار این صندلی‌ها را داشته باشند. الزام به استفاده از صندلی کودک در لایحه اصلاح ماده ۱۹ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی آورده شده است.

نام:
ایمیل:
* نظر: