bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۲۷۱۳
تاریخ انتشار: ۴۲ : ۱۶ - ۲۷ شهريور ۱۳۹۷
برنامه دولت برای کاهش فشارهای ارزی به اقشار کم‌درآمد؛
نوسانات اخیر ارزی و افزایش ناگهانی قیمت بسیاری از کالاهای اساسی در سبد خانوارهای ایرانی در ماه‌های ابتدایی سال جاری، سبب ایجاد نارضایتی‌ها و بروز مشکلات معیشت زیادی در میان اقشار متوسط و کم‌درآمد جامعه شد..
بامداد جنوب - جواد شکریان:
نوسانات اخیر ارزی و افزایش ناگهانی قیمت بسیاری از کالاهای اساسی در سبد خانوارهای ایرانی در ماه‌های ابتدایی سال جاری، سبب ایجاد نارضایتی‌ها و بروز مشکلات معیشت زیادی در میان اقشار متوسط و کم‌درآمد جامعه شد؛ از همین‌رو بسیاری از کارشناسان بر این باور بودند که دولت باید هرچه سریع‌تر کمک‌های ویژه‌ای در قالب طرح‌های کارشناسی‌شده برای کمک به این اقشار تدارک ببیند. 
 
بر همین اساس، در هفته‌های اخیر با رسانه‌ای شدن موضوع اعطای کوپن الکترونیکی و شارژ کارت‌های یارانه برای خرید کالاهای اساسی، پیگیری اخبار مربوط به توزیع کوپن در میان مردم با وسواس بیشتری دنبال می‌شود.
در همین زمینه، سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، از تامین کالاهای اساسی در قالب وجه نقد یا کوپن الکترونیک خبر داد و گفت: برای طراحی بسته حمایت‌های اجتماعی چندین جلسه برگزار شده و برنامه اول ما «تامین کالاهای اساسی» است که یا مبلغ آن به کارت‌های خود افراد واریز می‌شود یا در قالب کوپن الکترونیک ارائه می‌شود. البته طرح اعطای کوپن الکترونیکی در حد یک ایده است که هنوز نهایی نشده اما وزارت رفاه برای حمایت از خانوارهای ایرانی و تمامی دهک‌های درآمدی در شرایط فعلی اقتصاد، تدابیری را پیش‌بینی کرده است.

انوشیروان محسنی‌بندپی به دو برنامه ملی دولت برای حمایت از اقشار محروم و کم‌درآمد جامعه اشاره کرد و گفت: یک برنامه این است که یک تا هشت دهک جامعه از کالاهای اساسی با نرخ مصوب برخوردار شوند. برنامه دوم حمایت اجتماعی مستقیم نقدی و غیرنقدی برای پنج دهک است که ظرف هفته‌های آینده عملیاتی می‌شود و این برنامه معطوف به حداقل‌بگیران بازنشسته یا کارگر و مستمری‌بگیران تحت پوشش نهادهای حمایتی است که از نظر درآمدی ضعیف هستند.
 محسنی‌بندپی، کاهش ۳۰ درصدی قدرت خرید جامعه را تائید کرد و افزود: در حال حاضر با توجه به افزایش قیمت‌ها و گرانی‌ها وضع نامطلوبی را در جامعه شاهدیم و دولت برنامه حمایت از دهک‌های کم‌درآمد را در پیش گرفته است.
چندی قبل احمد میدری، معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز از توزیع کوپن الکترونیکی برای خرید کالاهای اساسی خبر داد و اعلام کرد که طرحی از سوی وزارت رفاه به دفتر معاون اول رئیس‌جمهوری ارسال شده که به‌موجب آن وزارت کار در نظر دارد، با اعطای کوپن الکترونیکی یا کالا کارت از رسیدن کالاهای اساسی به‌دست مصرف‌کننده نهایی اطمینان حاصل کند تا از این طریق، توزیع یارانه ارزی بهینه‌تر شود.

آن‌طور که وی گفته تخصیص کوپن الکترونیکی در حد یک پیشنهاد از سوی این وزارتخانه در دولت بوده که هنوز نهایی و قطعی نشده است. با توجه به این‌که اجرای آن به تصویب دولت نرسیده هنوز جزئیات طرح کوپن الکترونیکی مشخص نیست ولی به چند روش می‌توان این طرح را عملی کرد.
به‌گفته میدری، زیرساخت‌های اجرای طرح کوپن الکترونیکی در وزارت کار آماده شده و این وزارتخانه منتظر تصویب طرح در دولت است.
معاون رفاه وزارت کار همچنین از برگزاری جلسات متعدد با بانک مرکزی خبر داد و یادآور شد: مقرر شده کارت یارانه افراد به کالا کارت تبدیل شود و افراد با مراجعه به فروشگاه‌های موردنظر و کشیدن کارت یارانه، سهمیه کالاهای اساسی خود را که شامل مرغ و گوشت، برنج و روغن و لبنیات است، از فروشگاه دریافت کنند.
این مقام مسوول با بیان این‌که بر اساس برآوردها قرار است برای ۱۰ میلیون نفر کالا کارت صادر و سالی چند نوبت شارژ شود، می‌افزاید: در این طرح، کالا کارت به‌صورت الکترونیکی به مردم ارائه می‌شود تا افراد هیچ دسترسی به پول نقد نداشته باشند و این کارت‌ها تضمین رسیدن کالاهای اساسی وارداتی با یارانه ارزی به‌ دست مصرف‌کنندگان نهایی است.

طرح اعطای کوپن الکترونیکی به‌نوعی همان طرح اعطای سبد رایگان غذایی به دو دهک جامعه است که علی ربیعی، وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی دنبال می‌کرد. وی گفته بود در راستای حمایت غذایی خانوارها و دهک‌های پایین جامعه برنامه‌ جامع‌تری را دنبال می‌کنیم و برای پوشش فقر غذایی، بودجه مورد نیاز را تامین کرده‌ایم. بر اساس این طرح برای افراد به‌طور مستقیم سبد غذا تعریف کرده و برنامه‌ای را دنبال خواهیم کرد که همه دهک‌ها را پوشش دهد، به‌نحوی که تبعات تحریم بر قیمت خوراک حداقل پنج دهک را بپذیریم و دست کم به دو دهک هم به‌طور کامل سبد غذای رایگان بدهیم.

به‌گفته وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این برنامه خوراک و غذا با نرخ امروز تعیین و تثبیت می‌شود و دولت از زندگی اجتماعی و معیشتی مردم محافظت‌ می‌کند تا خوراک و غذای آنها دستخوش تحریم‌ها نشود.
در حال حاضر طرح اعطای کوپن الکترونیکی برای تامین کالاهای اساسی و مصرفی اقشار محروم و کم‌درآمد از سوی بسیاری از کارشناسان و فعالان کارگری مورد استقبال قرار گرفته است و در همین زمینه، سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در روزهای گذشته از بررسی اعطای کوپن الکترونیکی به آحاد جامعه با هدف تامین کالاهای اساسی خبر داده و گفته که تا پایان شهریورماه به تمامی مددجویان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، سبد کالایی اعطا می‌شود و پس از آن برنامه تامین کالای اساسی برای هشت دهک یا تمامی افراد جامعه با اعطای کوپن الکترونیکی در دستور کار قرار می‌گیرد.

نام:
ایمیل:
* نظر: