bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۲۷۴۳
تاریخ انتشار: ۱۶ : ۱۷ - ۰۱ مهر ۱۳۹۷
مرکز آمار ایران نرخ تورم 12 ماهه منتهی به شهریورماه امسال را ١١.٣ درصد اعلام کرد که نسبت به مردادماه که ٩.٧ درصد بود، ١.٦ واحد افزایش نشان می‌دهد.
به گزارش ایرنا، بررسی گزارش مرکز آمار ایران که امروز (یکشنبه) منتشر شده است، نشان می‌دهد در 12 ماهه منتهی به شهریورماه امسال دامنه تغییر نرخ تورم برای دهک های مختلف هزینه ای، از 10.6 درصد برای دهک اول تا 12 درصد برای دهک دهم بود. 
اگر جمعیت کشور را بر حسب شاخص های گوناگون به 10 گروه تقسیم کنیم دهک اول در بالاترین و دهک دهم در پایین ترین سطح قرار می‌گیرند. 
بنابراین بر پایه گزارش مرکز آمار، تغییر تورم برای پایین ترین دهک، بیش از دهک اول بوده است.

نرخ تورم خانوارهای سراسر کشور
در شهریورماه امسال عدد شاخص کل (١٠٠=١٣٩٥) به ١٣٤,٦ رسید که نسبت به ماه پیش ٥.٤ درصد افزایش نشان می دهد. 
شاخص قیمت در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» نسبت به مردادماه ٦,٤ درصد و در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» پنج درصد افزایش نشان می دهد. 
درصد تغییر قیمت در شهریورماه نسبت به پارسال برای این 2 گروه به ترتیب ٣٦.١ و ٢١.٧ درصد بود.
در این ماه درصد تغییر شاخص کل نسبت به شهریورماه پارسال ٢٥,٧ درصد است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ٢٥,٧ درصد بیشتر از شهریور ١٣٩٦ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کردند که نسبت به این اطلاع در مردادماه (١٩,٣ درصد) ٦.٤ واحد درصد افزایش یافت. 

نرخ تورم خانوارهای شهری 
شاخص قیمت کل برای خانوارهای شهری کشور در شهریورماه امسال به عدد ١٣٤,٤ رسید که نسبت به مردادماه ٥.٣ درصد افزایش نشان می دهد. 
درصد تغییر شاخص کل نسبت به شهریورماه پارسال ٢٥,٧ درصد است که نسبت به ماه پیش از آن که ١٩,٤ درصد بود، ٦.٣ واحد درصد بیشتر شد.

نرخ تورم خانوارهای روستایی 
شاخص قیمت کل برای خانوارهای روستایی کشور در شهریو ماه امسال به عدد ١٣٥,٥ رسید که نسبت به ماه پیش ٥.٨ درصد بالا رفت. 
درصد تغییر شاخص کل نسبت به شهریورماه پارسال ٢٦,١ درصد است که نسبت به ماه پیش که ١٨,٨ درصد ثبت شد، ٧.٣ واحد درصد افزایش یافت.
برچسب ها: اقتصاد ، تورم ، خانوار
نام:
ایمیل:
* نظر: