bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۲۷۵۸
تاریخ انتشار: ۴۲ : ۱۹ - ۰۳ مهر ۱۳۹۷
زمانی که گفتیم ولادیمیر پوتین به توهین اسرائیل به‌خاطر سقوط هواپیمای روسیه در سوریه از طریق تهدید به سرنگون کردن جنگنده‌های اسرائیل یا مجهز کردن سوریه به سامانه اس300 پاسخ خواهد داد.
سردبیر روزنامه رأی‌الیوم در تحلیلی درباره سقوط هواپیمای ایلوشین۲۰ روسیه در سوریه، نوشت: زمانی که گفتیم ولادیمیر پوتین به توهین اسرائیل به‌خاطر سقوط هواپیمای روسیه در سوریه از طریق تهدید به سرنگون کردن جنگنده‌های اسرائیل یا مجهز کردن سوریه به سامانه اس300 پاسخ خواهد داد و سوریه بزرگ‌ترین برنده این بحران خواهد بود، برخی در این نتیجه‌گیری شک کردند و گفتند پوتین از بنیامین نتانیاهو می‌ترسد و روابط قوی با اسرائیل را حفظ می‌کند. 

عبدالباری عطوان، در ادامه آورده است دوشنبه ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه با بشار اسد، همتای سوری خود تماس گرفت و به او گفت که مسکو نیروهای دفاع هوایی سوریه را ظرف دو هفته به سامانه اس300 مجهز خواهد کرد. مساله مهم‌تر این است که سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه گفت که این سامانه موشکی بسیار پیشرفته می‌تواند اهداف هوایی را از فاصله ۲۵۰ کیلومتری یعنی در حریم هوایی لبنان که جنگنده‌های اسرائیلی بارها برای حمله به سوریه از آن استفاده می‌کردند، سرنگون کند. شویگو گفت که کشورش مراکز فرماندهی نیروهای دفاع هوایی سوریه را به سامانه‌ای مجهز خواهد کرد که تنها در اختیار ارتش روسیه است و این سامانه مشخص کردن تمامی هواپیماهای روسیه را برای اداره مرکزی تمامی سامانه‌های دفاع هوایی سوریه مشخص خواهد کرد. مهم‌تر از این روسیه می‌تواند تماس‌های هر جنگنده‌ای که بخواهد از فراز دریای مدیترانه سوریه را هدف قرار دهد، رهگیری کند. 

پوتین عذرخواهی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی را درباره نقش اسرائیل در سرنگون کردن هواپیمای ایلوشین۲۰ نپذیرفت و با تحویل این موشک‌ها به سوریه که به عربده‌کشی اسرائیل در حریم هوایی سوریه و لبنان پایان می‌دهد، پاسخ جدی به قلدری و سرکشی اسرائیل و برخورد گستاخانه‌اش با روسیه و در معرض خطر قرار دادن جان افسران و سربازانش داد و این اتفاقی است که هیچ‌کس انتظار آن را نداشت. کسانی که از جزئیات نشست فرمانده نیروی هوایی روسیه و فرمانده نیروی هوایی اسرائیل خبر دارند میزان خشم و ناراحتی روس‌ها از اقدام اسرائیل را درک می‌کنند. این نشست ۲۱ دقیقه بیشتر طول نکشید و ژنرال روس بدون خداحافظی با اسرائیلی‌ها سالن را ترک و تهدید کرد که هر هواپیمایی که نزدیک ساحل سوریه شود فورا سرنگون خواهد شد. روسیه ۱۲ جنگنده سوخو و اف۳۵ به سواحل سوریه فرستاد و این جنگنده‌ها وارد سوریه شدند بدون این‌که یک جنگنده اسرائیلی بتواند مانع آنها شود. پوتین خیلی با اسرائیلی‌ها نرم برخورد کرده و به خواسته آنها درباره تحویل ندادن سامانه اس300 به سوریه پاسخ مثبت داده هر چند که این معامله از سوی روسیه و سوریه امضا شده بود و افسران سوری برای چگونگی استفاده از این سامانه آموزش دیده‌اند. آویگدور لیبرمن، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی که طی سه روز گذشته صدایی از او نشنیده‌ایم چند سال پیش تهدید کرد که جنگنده‌های اسرائیلی هر سامانه اس۳۰۰ را منهدم خواهند کرد. 

آیا او هنوز سر حرفش است و آیا جنگنده‌های اسرائیلی را برای نابودی این سامانه خواهد فرستاد؟ فکر نمی‌کنم لیبرمن یا نتانیاهو بتوانند وارد درگیری با روسیه شوند. دوره نقض حریم هوایی سوریه و حمله به اهدافی در عمق سوریه به‌وسیله جنگنده‌های اسرائیلی به سر آمده است. رئیس‌جمهور روسیه دروغ نمی‌گوید. وقتی حرف می‌زند به آن عمل می‌کند. صبر او از دروغ‌گویی و فریبکاری اسرائیل به سر آمده است. اسرائیل بسیار نگران است. رهبری اسرائیل سیلی محکمی خورده که به هیچ وجه انتظار آن را با این شدت نداشت، چراکه غرور جلوی چشمانش را گرفته بود. این نگرانی به دیگر نگرانی‌های اسرائیل از جمله موشک‌های حزب‌الله و ایران و سوریه اضافه می‌شود، البته حماس در نوار غزه را نیز نباید فراموش کنیم. بعید نیست که هم‌پیمانان عربش نیز در این نگرانی از دو طرف شریک باشند. یکی به‌خاطر اوضاع تاسف‌بارشان و دیگری به‌خاطر پیامدهای منفی بر طرحشان در سوریه که هدفش سرنگونی نظام است. 

برچسب ها: اسرائیل ، پوتین ، روسیه
نام:
ایمیل:
* نظر: