bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۲۷۶۸
تاریخ انتشار: ۱۸ : ۱۷ - ۰۶ مهر ۱۳۹۷
تجمع در خیابان فردوسی و افزایش دلار به مرز 20 هزار تومان؛
شاید در نگاه اول مهم‌ترین علت این رکوردها، اتفاق‌های سیاسی است که در این روزها رخ می‌دهد ولی اندکی تامل در بازار نشان می‌دهد که عوامل سیاسی به‌تنهایی نمی‌توانند این وضعیت را در بازار حاکم کنند.
خیابانی که اقتصاد کشور را تکان می‌دهد!بامداد جنوب - جواد شکریان:
روز چهارشنبه قیمت دلار و سکه باز هم رکورد زد و به مرزهای تاریخی رسید اما در هیاهوی این گرانی‌ها باز هم شاهد یک اتفاق تکراری بودیم و آن هجوم مردم برای خرید دلار است که در واقع باعث تشدید گرانی ارز و گرفتاری بیشتر خود مردم می‌شود. در روزهای اخیر قیمت دلار و سکه در بازار آزاد باز هم شاهد ثبت رکوردهای تاریخی است و هر ساعت یک قیمت جدید از این بازارها بیرون می‌آید.

شاید در نگاه اول مهم‌ترین علت این رکوردها، اتفاق‌های سیاسی است که در این روزها رخ می‌دهد ولی اندکی تامل در بازار نشان می‌دهد که عوامل سیاسی به‌تنهایی نمی‌توانند این وضعیت را در بازار حاکم کنند.
از صبح روز گذشته قیمت دلار و سایر ارزها در خیابان فردوسی تهران با رشدی چشم‌گیر همراه شد و قیمت این ارز پرطرفدار از 17 هزار تومان عبور کرده و تا عصر روز گذشته (چهارشنبه 4 مهرماه) مرز 19 هزار و 350 تومان را جابه‌جا کرد. 
دلار در حالی به این نرخ‌های تاریخی رسیده که سه روز قبل بالاترین قیمت ثبت‌شده برای این ارز در بازار دلارفروشان 14 هزار و 800 تومان بود.

فشار عجیب مردم برای خرید دلار و سکه!
فعالان بازار می‌گویند از روز گذشته و حتی پیش از باز شدن صرافی‌ها، جمعیت زیادی از مردم تهران روانه خیابان فردوسی شده و تقاضای خرید دلار داشتند. همین امر موجب شد قبل از باز شدن بازار، قیمت ارز مشخص شود و استارت افزایش قیمت‌ها زده شود؛ بازاری‌ها می‌گویند تعداد زیادی از مردم برای خرید دلار 17 هزار تومانی مقابل صرافی‌ها در ساعات ابتدایی آغاز بازار صف کشیده بودند.
صف خرید برای دلار و سکه آن ‌هم در اوج افزایش قیمت، اتفاق تازه‌ای نیست و پیش از این هم بارها مشاهده شده که هر زمان قیمت‌ها در این بازارها اوج می‌گیرد بلافاصله صف خرید شکل می‌گیرد و در زمان کاهش قیمت‌ها نیز صف فروش!
محمد کشتی‌آرای در همین ارتباط به خبرنگار تسنیم گفت که یکی از دلایل اصلی افزایش قیمت طلا و ارز طی روز جاری، افزایش فشار تقاضا برای خرید دلار و سکه و طلای آب ‌شده در بازار از صبح زود است.

دلار از خط قرمز دولت رد شده است اما...
روز گذشته یکی از فعالان بازار سکه و ارز به تسنیم، گفت: به‌نظر می‌رسد بازار از دست دولت در رفته است؛ خط قرمز دولت برای دلار نهایت 11 هزار تومان بود ولی دلار مدت‌هاست که از این خط قرمز هم رد شده است. همه می‌دانند که افزایش قیمت کار مردم نیست و بلکه کار خودشان هست که قیمت را بالا می‌برند.
به‌گفته وی، تا زمانی که بازار یک مقدار سیر صعودی می‌گیرد سریع نیروی انتظامی را وارد بازار می‌کنند که این موضوع کار را خراب می‌کند و پخش کردن دلال‌ها خودش موجب می‌شود دلار و سایر ارزها گران‌تر شوند.

مردم بازار ارز را در دست گرفته‌اند
این فعال بازار ارز، از بازار ارز به‌عنوان پدربزرگ برای صراف‌ها یاد می‌کند و می‌گوید: هر چقدر جنس زیاد باشد نرخ ارز کم می‌شود، چراکه اگر صراف‌ها ارز کم بیاورند سراغ بازار می‌روند ولی وقتی نیروی انتظامی در بازار اجازه فعالیت نمی‌دهد دلال‌ها را پراکنده می‌شوند که همین مساله باعث می‌شود قیمت‌ها نامتعادل و دلبخواهی تعیین شود. در حال حاضر بازار از دست بانک مرکزی به دست مردم افتاده است! هر موقع مردم بخواهند می‌فروشند قیمت‌ها کم می‌شود و هر وقت احساس کنند بازار سفت می‌شود، نمی‌فروشند.

این دلال بازار ارز همچنین تاکید کرد که در خیابان اگر کوچک‌ترین خلاف رانندگی را داشته باشید پیشرفته‌ترین ابزار برای جریمه وجود دارد و هر تخلف با دوربین‌ها شکار می‌شود ولی در بازار ارز این اتفاق برای عناصر دولتی حاضر رخ نمی‌دهد.
بانک مرکزی بارها تاکید کرده که مشکلی برای تامین ارز کالاهای اساسی ندارد و زمینه را برای تامین ارز واحدها و فعالان اقتصادی فراهم کرده است ولی بازاری‌ها می‌گویند برخی عناصر پشت‌پرده باز هم دارند از این رانت برای خودشان استفاده می‌کنند.
به‌نظر می‌رسد هرچه سریع‌تر دولت و بانک مرکزی باید چاره‌ای عملی برای برون‌رفت از وضعیت فعلی بازار ارز بیندیشند و به ‌دور از وابستگی‌های خارجی، گامی برای تقویت پول ملی با تکیه بر توان داخلی بردارند؛ در غیر این‌صورت با فرارسیدن نیمه آبان‌ماه و شوک ناشی از افزایش تحریم‌های بین‌المللی ضربه‌ای جبران‌ناپذیر به اقتصاد کشور وارد خواهد کرد.


نام:
ایمیل:
* نظر: