bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۲۷۸۹
تاریخ انتشار: ۱۵ : ۰۰ - ۱۰ مهر ۱۳۹۷
با رکوردشکنی‌های پیوسته در تالار شیشه‌ای؛
رشد قیمت‌ها در بورس اوراق بهادار و رکوردشکنی‌های پیاپی این بازار در ماه‌های نخست سال جاری سبب شد این بازار تمام معادلات را بر هم زده و پا به پای دلار مرز‌های دست‌نیافتنی را یکی پس از دیگری پشت سر بگذارد.
ارزش سهام عدالت، 4500000 هزار تومان شدبامداد جنوب: 
رشد قیمت‌ها در بورس اوراق بهادار و رکوردشکنی‌های پیاپی این بازار در ماه‌های نخست سال جاری سبب شد این بازار تمام معادلات را بر هم زده و پا به پای دلار مرز‌های دست‌نیافتنی را یکی پس از دیگری پشت سر بگذارد.
بر این اساس، بورس تهران که در اسفندماه سال گذشته با وجود رشد قابل توجه، در محدوده 90 تا 100 هزار واحدی در نوسان بود، به‌دنبال اتفاقاتی نظیر افزایش تصاعدی نرخ دلار، نوسانات بی‌قاعده نرخ طلا و ارز و بی‌اعتمادی بازیگران این بازارها، کاهش سود بانکی، رکود برخی بازارها نظیر مسکن و...، با هجوم سرمایه‌های سرگردان جامعه همراه شد تا رکوردهای بی‌سابقه‌ای در تالار شیشه‌ای ثبت شود. این اتفاقات در کنار یکدیگر سبب شد تا شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران، قله 190 هزار واحدی را هم پشت سر گذاشته و شرکت‌های موجود در این تالار را با سود سرشاری روبه‌رو کند؛ شرکت‌هایی که در بین آنها نام شرکت‌های زیرمجموعه سهام عدالت نیز به چشم می‌خورد. از این‌رو، شرکت‌های زیرمجموعه سهام عدالت که در مالکیت مردم هستند هم‌اکنون ارزش سهامشان بیش از چهار برابر افزایش پیدا کرده است. 
 
بر این اساس، با توجه به وضعیت کنونی بورس و رشد ارزش شرکت‌ها همراه با رکوردشکنی‌های نماگر اصلی بازار سهام، اگر در وضعیت فعلی سهام عدالت آزادسازی شود کسانی که سابقا یک میلیون تومان سهام عدالت داشته‌اند در حال حاضر ارزش سهامشان به بیش از چهار میلیون تومان رسیده که در یک خانواده پنج نفری حدود ۲۲ میلیون تومان برآورد می‌شود.
در سال گذشته در زمانی که سود سهام عدالت مربوط به سال مالی ۱۳۹۶ توزیع می‌شد رئیس سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرد که ارزش سهام عدالت در زمان آزادسازی تقریبا دو برابر خواهد بود. در آن زمان پیش‌بینی نمی‌شد که قیمت دلار رشد فزاینده‌ای داشته باشد و در مقاطعی در بازار آزاد به حدود ۱۸ هزار تومان هم برسد و در پی این افزایش قیمت، شاخص بورس در هر لحظه رکوردشکنی کند. 

اما در حال حاضر با توجه به رکوردشکنی‌های شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس و نزدیک شدن آن به تراز ۲۰۰ هزار واحدی هر لحظه ارزش سهم‌ها در حال افزایش است که علت ریشه‌ای این افزایشِ قیمت، رشد بی‌رویه قیمت ارزهای خارجی از جمله دلار و یورو است. این موضوع سبب شده ارزش شرکت‌های بورسی «به تومان» (و نه به دلار) افزایش یابد. این افزایش ارزش شامل سهام عدالت هم می‌شود و باعث شده این سهام نیز با رشد همراه شود. البته این در صورتی است که در زمان آزادسازی نیز قیمت دلار در همین حدود باشد و شاخص بورس کاهش پیدا نکرده باشد.
به‌تازگی سازمان خصوصی‌سازی اعلام کرده ارزش مقطع واگذاری ۴۹ شرکت حاضر در پرتفوی سهام عدالت ۲۶۶ هزار و ۳۶۳ میلیارد ریال است که با توجه به رشد اخیر شاخص بورس و افزایش قیمت سهام شرکت‌ها در بازار سرمایه، ارزش روز پرتفوی سهام عدالت مشمولان در حال حاضر یک میلیون و ۱۶۰ هزار و ۸۸ میلیارد ریال برآورد می‌شود.
بر این اساس در حالی افزایش 36/4 برابری ارزش پرتفوی سهام عدالت با توجه به افزایش قیمت سهام در بازار سرمایه رقم خورده است که ارزش روز سهام مشمولانی که سهم سهام عدالت آنها کامل است، در حال حاضر حدود چهار میلیون و ۳۶۰ هزار تومان برآورد می‌شود که این رقم برای یک خانواده ۵ نفره که هر یک از آنها صاحب سهم کامل هستند، در مجموع حدود ۲۲ میلیون تومان برآورد می‌شود.

به این ترتیب ارزش سهام عدالت هر شخص که یک میلیون تومان سهام عدالت داشته در حال حاضر به ۴ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان رسیده است. یعنی ارزش سهام عدالت هر یک از مشمولان نیز با توجه به صورتحساب صادر شده برای آنها و میزان دارایی سهم خود، در حال حاضر حدود ۴.۳۶ برابر شده است.
گفتنی است مشمولان دو دهک پایین درآمدی جامعه که تخفیف ۵۰ درصدی سهام به آنها تعلق گرفته است و نیز افرادی که اقدام به تسویه نقدی باقی مانده اقساط سهام عدالت و افزایش آن تا سقف یک میلیون تومان را داشته‌اند، دارای سهام عدالت کامل هستند.

نام:
ایمیل:
* نظر: