bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۲۸۱۹
تاریخ انتشار: ۲۳ : ۲۰ - ۱۶ مهر ۱۳۹۷
به‌نظر می‌رسد این گفته‌ها، نتیجه فشار رئیس‌جمهوری امریکا به این مقام‌هاست؛ وگرنه در واقعیت نه عربستان سعودی و نه هیچ تولیدکننده دیگری توان چنین تولیدی نداشته و ندارد. این را وزیر نفت در پاسخ به ادعاهای ولیعهد خام و جوان سعودی در مورد جایگزینی نفت ایران در بازارهای جهانی می‌گوید.
بیژن نامدار زنگنه درباره ادعای یکی از مقام‌های سعودی درباره این‌که به ازای کاهش هر بشکه صادرات نفت ایران، عربستان دو بشکه نفت جایگزین کرده است، اضافه کرد: چنین گزافه‌گویی‌ها ممکن است آقای ترامپ، رئیس‌جمهوری امریکا را راضی کند اما بازار هرگز چنین ادعاهایی را باور نمی‌کند.
وی با بیان این‌که بازار و افزایش قیمت‌ها بهترین گواه است که بازار با کمبود روبه‌رو شده و به‌درستی نگران کمبود شدید نفت است، تصریح کرد: آنچه عربستان سعودی در این مدت به بازار عرضه کرده نه از ظرفیت مازاد تولید که از ذخایر پیشین آن تامین شده است. گفته‌هایی که درباره عرضه بیشتر برای جایگزین کردن صادرات نفت ایران صورت می‌گیرد از سوی هر کشوری که باشد، گرچه در واقعیت، تاثیر چندان تعیین‌کننده‌ای در تغییر وضع بازار ندارد اما دارای آثار کوتاه‌مدت روانی و در نهایت برای راضی کردن امریکا و ابراز همراهی با آن در اعمال تحریم‌ها علیه ایران است.

ولیعهد سعودی هفته گذشته به شبکه امریکایی بلومبرگ، گفت: خواسته امریکا از عربستان و سایر اعضای سازمان کشورهای تولیدکننده نفت (اوپک) این بود که اطمینان دهند اگر هرگونه خللی در عرضه [نفت] ایران ایجاد شد ما آن را تامین کنیم. این اتفاق افتاد. ما به ازای هر بشکه نفتی که به‌تازگی از [سهم] ایران کم شده است، دو بشکه صادر کرده‌ایم.

برچسب ها: سیاسی ، نفت ، ایران
نام:
ایمیل:
* نظر: