bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۲۸۴۰
تاریخ انتشار: ۵۹ : ۱۵ - ۲۲ مهر ۱۳۹۷
بررسي عملكرد يك ساله نماینده دولت در استان بوشهر؛
در فضای رسانه‌ای استان بوشهر، نقد کم است، آن کسی هم که نقد می‌کند باید مراقب باشد که به تیغ محکمه رانده نشود، حتی آستانه تحمل هم کم است، این روزها هر چه هست، مشکلات این استان تمامی ندارد. تقریبا یک سال و 10 روز است که در دولت تدبیر و امید، فردی جدید به عنوان استاندار تعیین شده و آنچه که برای ما تا امروز مبرهن بوده، اقداماتی است که سلف او جرات انجامش را نداشت، اما همه را دادند تا او انجام دهد.
این روزها مهمترین هدف عبدالکریم گراوند، تاراندن مدیران بوشهری و دعوت از همشهریان خودش باشد!

در انتخاب مدیران بوشهری هم، سراغ ضعیف‌ترین و غیرمتخصص‌ها رفته است!

کسی دل خوشی ندارد؛ در همه شاخص‌های توسعه آخر کشور هستیم!

یامداد جنوب - مريم خوئيني:
در فضای رسانه‌ای استان بوشهر، نقد کم است، آن کسی هم که نقد می‌کند باید مراقب باشد که به تیغ محکمه رانده نشود، حتی آستانه تحمل هم کم است، این روزها هر چه هست، مشکلات این استان تمامی ندارد. تقریبا یک سال و 10 روز است که در دولت تدبیر و امید، فردی جدید به عنوان استاندار تعیین شده و آنچه که برای ما تا امروز مبرهن بوده، اقداماتی است که سلف او جرات انجامش را نداشت، اما همه را دادند تا او انجام دهد. علاوه بر آنکه مدیرانی بسیار ضعیف و ناتوان را پیرامون خود جمع کرد که خروجی‌اش نابودی زیرساخت‌های استان و عقب ماندن از قافله توسعه است، حتی نتوانست تکلیف فرمانداران را هم مشخص کند، بدتر از همه این بود که او تلاش دارد که دوستان لرستانی خود را در بوشهر بیشتر کند و در یک ماه گذشته چهار مدیر اداره را از آن منطقه به بوشهر آورده است، به عبارت دیگر، عبدالکریم گراوند نه تنها دلش برای بوشهر و بوشهری‌ها نمی‌سوزد، بلکه در حال تاراندن مدیران بومی است و اگر مدیری بومی و بوشهری هم انتخاب می‌شود، به سفارش است و چنان ضعیف که باید فانوس دست گرفت و دنبال سلفش گشت که اوضاع از چه قرار است.

با این حال، در یکمین سال حضورش در مسند استانداری بوشهر، او را از دریچه نگاه دیگران به قضاوت نشستیم، هر چند که بسیاری که به صورت خصوصی نزد ما بلبل‌زبانی می‌کنند، جرات حرف زدن نداشتند و برخی هم اصلا رفتند و جواب ندادند، با این حال، ماحصل آنچه شد را می‌خوانید، خوب و بدش بر عهده راوی، اما بدانید که تا یک سال دیگر اگر مدیریتش همین‌گونه ادامه پیدا کند، چیزی از این استان باقی نخواهد ماند، این خط این هم نشان. 
با این حال، استانداران در قلمرو ماموریت خویش به‌عنوان نماینده عالی دولت، مسوولیت اجرای سیاست‌های عمومی کشور در ارتباط با وزارتخانه‌ها، موسسات و شرکت‌های دولتی و سایر دستگاه‌هايي که به‌نحوی از بودجه عمومی دولت استفاده می‌کنند را عهده‌دار هستند و قاعدتا براي توسعه و پيشرفت استان و محل ماموريت خود تلاش مي‌كنند، حالا در این میان؛ يكي همه انرژي خود را در حوزه عمراني مي‌گذارد و بي‌سروصدا تلاش مي‌كند پروژه‌هاي عمراني را سروسامان دهد، يكي تلاش مي‌كند چهره‌اي مردمي از خود به‌جا بگذارد و ارتباطش را با فعالان رسانه‌اي حفظ كند هر چند كه در جلسات خصوصي با لحني تند با مديران كل و معاونان خود سخن مي‌گويد، يكي ديگر هم خود را از نقد بري مي‌داند، منتقدان خود را عقده‌اي مي‌خواند و سعي مي‌كند فاصله‌ خود را با رسانه‌ها حفظ كند و يكي دو رسانه همسو را در كنار خود نگهدارد.

عبدالكريم گراوند بيست و دومين استاندار بوشهر سال گذشته در مهرماه به‌عنوان استاندار بوشهر معارفه شد. او خود را يك نيروي وزارت كشوري معرفي كرد و قول داد كه معيار انتخاب و انتصاب‌هايش در استان بر اساس شايستگي‌هاي فردي باشد. اكنون يك سال از زماني كه گراوند بر كرسي استانداري بوشهر جلوس كرده، مي‌گذرد در اين يك سال تغيير آنچناني در حوزه‌هاي مختلف عمراني، فرهنگي و اقتصادي رخ نداده است. مهم‌ترين اتفاقي كه مي‌توان در اين يك سال به آن اشاره كرد تغيير ساعت اداري و لغو تعطيلي روزهاي پنجشنبه بود. با وجود اين بسياري هستند كه ترجيح مي‌دهند سكوت كنند و حتي در برخي مواقع از او حمايت كنند اما برخي از فعالان سياسي آنچه را مي‌بينند، بازگو مي‌كنند.

مسلم روئين، فعال سياسي و حقوقي اصلاح‌طلب در گفت‌وگو با روزنامه بامداد جنوب در اين‌باره گفت: در خصوص عملکرد سیاسی جناب گراوند طی یکسال گذشته نمی‌توان نمره مثبتی از بعد دیدگاه اصلاحی داد، چراكه هنوز چند روز از معرفی ایشان به‌عنوان استاندار بوشهر نگذشته بود که سخنگوی کانون اصلاح‌طلبان دشتستان از سوی اداره زیرمجموعه استانداری بازداشت شد همان هنگام گفتم «سالی که نکوست از بهارش پیداست» چون شخص بازداشتی از فعالان اصلاح‌طلب استان و ستاد انتخاباتی شیخ‌حسن روحانی بود.
روئين در ادامه تصريح كرد: استفاده از نیروهای اصلاح‌طلب در کادر مدیریتی نیز به همان روال سابق بوده شاید کمی هم بدتر شده باشد چند نفر نیروی جوان فعال تفکر اصلاحی از طرف ایشان به کار گمارده شده‌اند؟ مطبوعات و رسانه‌های مستقل و منتقد چقدر مورد حمایت قرار گرفتند؟ نه تنها مساعدتی نشدند بلکه روزنامه غیروابسته بامداد جنوب نيز بارها مورد بی‌مهری مدیران کابینه استانی دولت قرار گرفت و مدیرمسوول آن که از جوانان خوش‌فکر و نقاد وضعیت موجود هستند بارها دچار پرونده‌سازی از سوی مقامات دولتی شد. آن هم در دولتي كه شعارش تدبیر و امید بود اما در استان بوشهر ظاهرا تهدید و تنبیه سزای فعالان و کنشگران اجتماعی سیاسی و مطبوعاتی است. رويكردي كه نتیجه‌اش؛ 

سیاست انفعالی نماینده عالی دولت در استان، پمپاژ یاس و سرخوردگی حامیان جریان اصلاحات و عزلت لیدرهای آن می‌‌شود. در حالی‌که بیشتر رای‌دهندگان به دولت روحانی امیدوار به گشایش سیاسی و بهبود وضعیت موجود به نسبت دوره قبل بودند ولی زهی خیال باطل حتی احزاب و تشکیلات اصلاح‌طلب نیز به‌خواب زمستانی فرو رفته‌اند هر هفته شاهد اتفاقات گوناگون سیاسی و اجتماعی در سطح کشور و استان هستیم اما احزاب هیچ کنش و موضعی نمی‌گیرند بخشی از این انفعال ناشی از سیاست‌های سیاست گریز والی است که تلاش مي‌كند همه‌چیز را آروم و ساکت نشان دهد تا این دوره نیز تمام شود البته عده‌ای نیز معتقدند سیاست استاندار فعلی ادامه روند استاندار قبلی است که به حاشیه راندن احزاب و اشخاص اصلاح‌طلب بدون دغدغه توانست چهار سال حاکم استان بوشهر شود.
روئين در ادامه تاكيد كرد: گراوند استاندار رحمانی‌فضلی است که تفکر اصولگرایی وی مسبوق به سابقه است و ایشان هم وزیر حجت‌الاسلام شیخ‌حسن روحانی است که هنوز هم عضو جامعه روحانیت مبارز است شاید بنده توقعم بیش از حد باشد.

در اين ميان اما اصولگرايان نيز چندان دل خوشي از گراوند ندارند.
 عليرضا مير از فعالان سياسي اصولگرا در گفت‌وگو با روزنامه بامداد جنوب در اين‌باره، گفت: بسیاری از مسوولان ادعای خدمتگزاری دارند در حالی که بر اساس فرمایشات حضرت امام و رهبر معظم انقلاب مسوولان باید خدمت‌رسانی بی‌منت داشته باشند. این‌که استاندار بوشهر در مدت زمان تصدی امور در مسائل سیاسی و عمرانی چه عملکرد مثبت یا منفی داشته بی‌شک باید آگاهانه و منصفانه گفت که تلاش‌هایی شده و کارهایی انجام گرفته اما مطالبه اصلی تمامی مردم این است؛ زمانی که می‌توان 20 گرفت، چرا 19 و هر وقت می‌توان برای کسب رضایتمندی مردم نمره عالی گرفت چرا نمره ضعیف بگیریم.

اين فعال سياسي اصولگرا در ادامه با بيان اين‌كه یکی از چالش‌های حتمی استاندار بوشهر توسعه نیافتن متوازن استان در همه عرصه‌هاست، گفت: توسعه نیافتگی متوازن استان باعث کاهش عدالت اجتماعی و توزیع نشدن عادلانه منابع در شهرستان‌ها شده است. وقتی می‌گویم منابع فقط منابع پولی و مالی را شامل نمی‌شود بلکه منابع انسانی و دیگر موضوعات را هم مدنظر دارم. ملاک‌ها و معیارهای مدیریتی استاندار فعلی هم از دیگر نوبرانه‌هاست که اصل بدیهی و مسلم مدیریت را نادیده می‌گیرد آن هم این است که کار کوچک را به آدم بزرگ بدهیم و کار بزرگ را به آدم کوچک یقینا موجب فساد و انحراف می‌شود و تاوان آن را مردم باید بدهند. این‌که فعالیت‌های عمرانی زیادی که جلو چشم مردم است و تعطیل شده‌اند بر هیچ‌کس پوشیده نیست و این یعنی بیکاری مفرط در استان. آنچه که استاندار و هیات مدیریت فعلی در استان باید مدنظر قرار دهند فرصت کوتاه خدمت‌رسانی است که می‌طلبد با اولویت‌بندی نیازهای ضروری مردم در نقاط مختلف استان و تلاش جهادی با استفاده از مدیران مسوولیت‌پذیر که دارای تعهد و تخصص و تجربه هستند گام‌های بلندتری برداشته شود، زیرا خیلی زود دیر می‌شود.

اين فعال اصولگرا در پاسخ به اين سوال عملكرد گراوند نسبت به استانداران پيشین چگونه ارزيابي مي‌كنيد، گفت: گراوند به‌نظر بنده بیش از حد متعارف استانداران قبلی بر طبل سیاسی‌بازی کوبیده است و اولویت وی سلایق سیاسی است تا همگامی با مردمی که امروزه دغدغه اولشان حل بحران‌های اقتصادی است. گویا ایشان آمده که فقط حرکت کند جریان‌های همسوی با خود را سرعت ببخشد. پس باید بگویم که افراط و تفریط نزد هر مقامی و در هر کار و فعالیتی عقلا و شرعا و عرفا مذموم است، زیرا جلال و هدفمندی و ساختار هر تشکیلاتی را به سراب تبدیل می‌کند.
مير در پايان در پاسخ به اين سوال كه اگر بخواهيد به گراوند نمره دهيد، چه نمره‌اي مي‌دهيد، گفت: با توضیحاتي كه خدمتتان داشتم، می‌توان حدس زد که نمره خوبی نمی‌توان به استاندار داد، زیرا فرصت‌های سیاسی، عمرانی، مدیریتی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و هنری زیادی روی زمین مانده‌اند و انسان وقتی می‌بیند بعد از چهار دهه از انقلاب که گذشته هنوز نخلداران ما می‌نالند و هنوز باغداران و کشاورزان این استان برای تامین حداقل‌های مواد و اقلام مورد نیازشان اندر خم یک کوچه ‌هستند انسان غصه‌اش می‌گیرد. البته از جانب احتیاط نباید عدول کرد، چراکه می‌توان به برخی مدیران نمره متوسط داد.

نام:
ایمیل:
* نظر: