bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۲۸۵۶
تاریخ انتشار: ۵۶ : ۱۸ - ۲۴ مهر ۱۳۹۷
گلایه‌های وزیر نفت در آستانه تحریم؛
این روزها شاید پربیراه نباشد اگر پرکارترین و حساس‌ترین وزارت کشور را وزارت نفت بنامیم؛ وزارتی که هدف اصلی تحریم‌ها و تهدیدهای امریکا برای تحت فشار قرار دادن ایران قرار گرفته است.
بنزین از همه مرزها با موفقیت قاچاق می‌شود!بامداد جنوب:
این روزها شاید پربیراه نباشد اگر پرکارترین و حساس‌ترین وزارت کشور را وزارت نفت بنامیم؛ وزارتی که هدف اصلی تحریم‌ها و تهدیدهای امریکا برای تحت فشار قرار دادن ایران قرار گرفته است. صنعت نفت و گاز ایران که یکی از مهم‌ترین دلایل ایران برای مذاکره با قدرت‌های جهانی در مساله توافق هسته‌ای بود، از زمانی که ترامپ خروج خود را از برجام اعلام کرده، روزهای پرچالشی را سپری کرده و یک جنگ تمام عیار با بازیگران بازار نفت دنبال کرده است. 

در همین زمینه، وزیر نفت در حاشیه چهارمین کنگره راهبردی و نمایشگاه نفت و نیرو در جمع خبرنگاران، ضمن ارائه اطلاعاتی درباره مذاکرات نفتی با روسیه و اروپا و همچنین تشریح وضعیت بازار نفت، گفت: با وزیر انرژی روسیه درباره مسائل عمومی بازار و شرایط تحریم صبحت کردیم. امریکا شرایطی را به بازار نفت تحمیل می‌کند، در واقع سوزنی به خودشان می‌زنند و بعد آخ آخ می‌کنند و می‌گویند بیایید مشکل ما را حل کنید. باید به آنها گفت لازم نیست به خودتان سوزن بزنید. تحریم‌ها را بردارید تا قیمت‌ها درست شود و بازار از حالت بی‌تعادلی خود خارج شود.
بیژن زنگنه با تاکید بر این‌که در بازار کمبود عرضه وجود دارد، افزود: هیچ‌کدام از تولیدکنندگان توان تولید بیشتری ندارند. عربستان از ذخایر خود استفاده می‌کند و در حال حاضر هم دچار چالش سیاسی با یکدیگر شده‌اند. نمی‌توان کمبود عرضه در بازار را با گردن کلفتی حل کرد،‌ ترامپ فکر می‌کند می‌تواند با گردن کلفتی قیمت نفت را کاهش دهد.

زنگنه با تاکید بر این‌که ترامپ می‌خواهد هر کاری که دوست دارد انجام دهد، افزود: باید عکس‌العمل‌های بازار را بررسی کرد. بازار در حال حاضر ملتهب و به‌شدت نگران است و نگرانی بازار برای این روزها نیست، بلکه برای آینده است. کشورهای تولیدکننده نفت یکی از پس دیگری تحریم می‌شوند اما این شرایط تا کی می‌تواند ادامه پیدا کند. آینده بازار چه خواهد شد؟ بازار یک ساز و کار هوشمند دارد، همه در حال حاضر نگران هستند و ترامپ نتوانسته آنها را قانع کند، به همین دلیل بازار مدام دچار مشکل می‌شود. 

جمع‌آوری گازهای فلر
وزیر نفت در ادامه با تاکید بر این‌که جمع‌آوری گازهای فلر از بیشترین انضباط برخوردار است، توضیح داد: در حال ساخت NGL ۳۱۰۰ در ایران هستیم که گازهای منطقه را جمع کنیم، همچنین NGL ۳۲۰۰ در غرب کارون برای جمع‌آوری گازهای منطقه غرب کارون در حال ساخت است. این دو طرح برای پتروشیمی مارون، بندر امام و بیدبلند است که آخرین مراحل ساخت خود را طی می‌کنند. با تکمیل این طرح‌ها دیگر در منطقه خوزستان و گچساران، گاز همراه نخواهیم داشت. NGL دیگری در خارگ است که گازهای فلات قاره در غرب خلیج فارس را جمع‌آوری می‌کند.
وی با اشاره به همکاری اوپک و غیراوپک در تعهد کاهش تولید، گفت: ایران مشکلی با این موضوع ندارد‌ اما اوپک یک موضوع است و غیراوپک یک موضوع؛ باید از مسوولیت‌های اعضای اوپک و غیراوپک که این ناهمکاری‌ها از آن ناشی می‌شود، چشم‌پوشی کنیم.

ایران اطلاعاتی به امریکا نمی‌دهد
وزیر نفت همچنین در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات نفتی با اروپا، تصریح کرد: این موضوع دنبال می‌شود و زمانی که به نتیجه رسید، اعلام خواهد شد. بارها اعلام کرده‌ایم که درباره تحریم اطلاعاتی به امریکا نمی‌دهیم. من درباره تحریم یک کلمه هم حرف نمی‌زنم، قرار نیست برای خوشحالی مردم حرف‌هایی بزنم و کارهایی که در این حوزه انجام می‌دهم را لو بدهم. سعی می‌کنند از ما اطلاعات بگیرند. باید سعی کنیم از این شرایط با تدبیر عبور کنیم.
زنگنه در ادامه با بیان این‌که منشاء ثروت و تولید بخش بالادستی است، افزود: امروز در  بازار به‌صورت مرتب شاهد تغییرات مهم هستیم. امریکا، ‌ بازار  را با تناقض روبه‌رو کرده است و از طرف دیگر نمی‌خواهد قیمت نفت بالا باشد، البته چین و اروپا هم به‌دلیل فشار اقتصادی مایل نیستند قیمت بالا برود. از طرف دیگر امریکا به کشورهای تولیدکننده نفت مانند ایران، ونزوئلا و روسیه هجوم می‌آورد و روسیه را برای تحریم سرمایه‌گذاری تهدید کرده است. این به معنی این است که بازار در سه سال آینده با کمبود روبه‌رو خواهد شد.

وزیر نفت با تاکید بر این‌که بازار هوشمند است، ‌خاطرنشان کرد: این اتفاقات برروی قیمت تاثیرگذار است. زمانی که آقای رئیس‌جمهور در نیویورک حضور داشت، ترامپ در سخنرانی خود اعلام کرد اوپک باید قیمت‌ها را کاهش دهد. من به آقای روحانی یادداشتی نوشتم و ذکر کردم که در سخنرانی خود اعلام کنند، امریکا مسوول قیمت‌هاست و برای کاهش قیمت باید تحریم‌ها را بردارد، البته آقای مکرون قبل از رئیس‌جمهور این موضوع را اعلام کردند. البته  اکثر کارهایی که امریکا در این زمینه باید انجام می‌داد، انجام داده است و کار زیادی نمانده که علیه ایران انجام دهد.
وی با تاکید بر این‌که ترامپ بازار را نامتعادل کرده است، یادآور: هر روز یک بمب خبری در بازار ایجاد می‌شود. ایران همیشه امنیت عرضه را برای بازار جهانی تضمین کرده است و الان هم همین‌طور است. ایران دنبال قیمت بی‌ربط و بالا نبوده و همیشه معتقد است که قیمت بالا برای مصرف‌کننده و تولیدکننده مضر است اما زمانی که قیمت بالا می‌رود، ما مسوولیتی نداریم.
وزیر نفت با اشاره به برخی اظهارات ترامپ در مورد عربستان، گفت: من واقعا افسوس می‌خورم که این همه توهین به ملت و دولت منطقه می‌شود.  

بهره‌برداری از سه فاز پارس جنوبی تا پایان سال
زنگنه در ادامه با اشاره به وضعیت میدان گازی پارس جنوبی، گفت: تا پایان سال سه فاز از این میدان هر کدام به ظرفیت یک میلیارد فوت مکعب که جمعا ۸۰ میلیون گاز ترش است، به مدار می‌آید که در مجموع ۲۴ فاز جنوبی تکمیل می‌شوند.
وی با تاکید بر این‎که برای تحرک در اقتصاد باید جریان توسعه را در صنعت نفت زنده نگه‌داریم، خاطرنشان کرد: در این راستا طرحی در حال اجراست که همان بسته‌های شش میلیارد دلاری است. اجرای این طرح از ماه آینده آغاز می‌شود و مناقصه‌های آن برگزار خواهد شد. این سرمایه باید از داخل تامین شود. ما اقلام اصلی مورد نیاز را در مناقصات ذکر کردیم که باید از داخل کشور تامین شود. نیاز ارزی این بسته‌ها کم است و شرکت ملی نفت ارز معادل را تامین می‌کند.

تشریح آخرین وضعیت پالایشگاه سیراف
وزیر نفت در ادامه درباره وضعیت پالایشگاه سیراف، توضیح داد: ظرفیت این پالایشگاه در ابتدا ۴۸۰ هزار بشکه بود؛ تصمیم گرفتیم دو پالایشگاه آن را به‌عنوان فاز جدید پالایشگاه خلیج فارس در نظر بگیریم و سرمایه شش واحد باقیمانده که هر کدام ۶۰ هزار بشکه ظرفیت دارند، از طریق منابع داخلی تامین می‌شود. ارز مورد نیاز آن هم از طریق منابع داخلی شرکت ملی نفت تامین خواهد شد. به‌طور کلی تکمیل این پالایشگاه به 5/2 میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد.
وزیر نفت در ادامه با تاکید بر این‌که تولید بنزین در کشور در سال‌های قبل رکورد زده است، گفت: در سال ۹۱ میزان تولید بنزین در کشور به‌طور متوسط ۵۲ میلیون لیتر در روز بود که این میزان در شهریورماه سال جاری به ۹۰ میلیون لیتر در روز رسیده است. بنزین ما را در شرایطی قرار داد که ترامپ در تحریم‌های خود از منع فروش بنزین به ایران حرفی نزد.

وضع قاچاق بنزین الحمدالله خوب است!
زنگنه با کنایه درباره افزایش قاچاق سوخت در کشور، گفت: وضع قاچاق بنزین الحمدالله خوب است و از همه مرزها با موفقیت انجام می‌شود! این موضوع شامل گازوئیل و بنزین می‌شود.
وی با اشاره به تفاوت نرخ سوخت در ایران و سایر کشورها، یادآور شد: برای مثال، هر تن گاز مایع در ایران ۱۰ دلار و در بازار ۵۰۰ دلار است. حتما این موضوع باعث قاچاق می‌شود که باید برای آن تدبیری در نظر بگیریم.
وزیر نفت با اشاره به تولید قیر در کشور نیز افزود: از عجایب دنیا این است که تولید قیر در ایران پنج میلیون تن و مصرف آن ۹ میلیون تن است که سه میلیون تن آن صادر می‌شود، چهار میلیون تن به‌صورت رایگان برای راه‌سازی و ۲ میلیون تن آن مصرف داخل است. خودمان هم نمی‌دانیم چطور.

نام:
ایمیل:
* نظر: