bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۲۹۵۱
تاریخ انتشار: ۵۷ : ۱۹ - ۱۳ آبان ۱۳۹۷
بانک جهانی در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد که از میان شاخص‌های ده‌گانه، شاخص سهولت تجارت فرامرزی با جهش بسیار عالی از رتبه ۱۶۶ در گزارش سال ۲۰۱۸ به رتبه ۱۲۱ در گزارش سال ۲۰۱۹ رسیده است.
از مهم‌ترین اقداماتی که «بانک جهانی» برای بهبود سهولت کسب‌ و کار ایران مطرح کرده، در زمینه تجارت فرامرزی است. این اقدام مربوط به ارتقای سیستم «پنجره واحد تجارت فرامرزی» در گمرک است که منجر به سهولت صادرات و واردات کشور شده است.
ایران همچنین در عوامل مربوط به ارتقای وضعیت تجارت فرامرزی جزء کشورهایی معرفی‌ شده است که با فراهم‌سازی امکان تسلیم اظهارنامه الکترونیکی صادرات و واردات، توسعه و بهبود در بازرسی کالا، سرمایه‌گذاری بر آموزش پرسنل، ایجاد کارشناسی متمرکز و آموزش فنی تکنیکی افرادی که مسوولیت ترخیص کالا را در پنجره واحد تجارت فرامرزی بر عهده‌ دارند، موجبات آسان‌تر شدن عملیات تشریفات صادرات و واردات را فراهم آورده است.

نتایج مقایسه‌ای فرآیندهای موثر بر شاخص تجارت فرامرزی در گزارش سال ۲۰۱۹ و ۲۰۱۸ بانک جهانی حاکی از آن است که زمان صادرات ۷۳ درصد و زمان واردات ۷۹ درصد در گزارش ۲۰۱۹ نسبت به گزارش ۲۰۱۸ کاهش‌یافته و همچنین هزینه‌های صادرات اعم از انطباق اسنادی و اعمال مقررات ارزی نسبت به اعداد و ارقام مدت مشابه گزارش قبلی به‌ترتیب ۲۷ و ۵۲ درصد کاهش‌یافته و هیچ‌یک از فرآیندهای تاثیرگذار بر شاخص تجارت فرامرزی افزایش نیافته است و مجموع این عوامل موجب رشد ۴۵ پله‌ای رتبه ایران در شاخص تجارت فرامرزی شده است.

برچسب ها: تجارت ، بانک جهانی
نام:
ایمیل:
* نظر: