bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۲۹۸۰
تاریخ انتشار: ۰۵ : ۱۶ - ۲۳ آبان ۱۳۹۷
همزمان با فرارسیدن زمان رفتن بازنشسته‌ها؛
استان بوشهر، طبق معمول تافته جدابافته‌ای است که در آن نه اطلاع‌رسانی دقیقی می‌شود و نه مردم می‌دانند که اوضاع از چه قرار است. در حالی که تنها یکی دو روز دیگر تا زمان اجرای قانون بازنشستگی در استان وجود دارد اما هنوز کسی اعلام نکرده که می‌خواهد برود یا بماند.
بامداد جنوب: 
استان بوشهر، طبق معمول تافته جدابافته‌ای است که در آن نه اطلاع‌رسانی دقیقی می‌شود و نه مردم می‌دانند که اوضاع از چه قرار است. در حالی که تنها یکی دو روز دیگر تا زمان اجرای قانون بازنشستگی در استان وجود دارد اما هنوز کسی اعلام نکرده که می‌خواهد برود یا بماند. دلیل این موضوع شاید اهمال نهادهای بازرسی باشد که در طول ماه‌های گذشته و فرصت اعلام شده از سوی قانون نخواسته‌اند بازنشسته‌ها را پیدا کرده و آنها را به خانه بفرستند.
روز دوشنبه بود که معاون قوانین مجلس شورای اسلامی، گفت: مهلت به‌کارگیری بازنشستگان مشمول قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان ۲۶ آبان ۹۷ به پایان می‌رسد و از ۲۷ آبان هیچ‌یک از مشمولان این قانون نباید در سمت‌های خود در دستگاه‌ها شاغل باشند.

حسین میرمحمد صادقی درباره آخرین فرصت مشمولان قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان برای ترک پست‌های خود، افزود: با توجه به نزدیک شدن به پایان زمان اجرائی شدن این قانون یکی از سوالاتی که برای دستگاه‌های مشمول پیش می‌آید، این است که پایان زمان یا آخرین مهلت کناره‌گیری بازنشستگان از سمت خود چه زمانی است. قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان ششم شهریورماه ۹۷ در مجلس تصویب شد و ۲۱ شهریور به تائید شورای نگهبان رسید.
معاون قوانین مجلس با یادآوری این که رئیس مجلس در تاریخ ۲۴ شهریور این قانون را به رئیس‌جمهوری ابلاغ کرد، خاطرنشان کرد: روحانی نیز ۲۷ شهریورماه آن را به روزنامه رسمی ابلاغ کرد. با توجه به تصریح تبصره ۳ قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان نسبت به این که افراد مشمول باید ظرف ۶۰ روز (تاریخ ابلاغ قانون) سمت و پست خود را ترک کنند تعیین تاریخ دقیق برای این کار منوط به تفسیری است که از واژه «ابلاغ» می‌کنیم. علی‌الاصول لفظ به صورت مطلق به کار برود ظهور در «ابلاغ» رئیس مجلس دارد. موید این برداشت اصول ۵۸ و ۱۲۳ قانون اساسی و ماده یک قانون مدنی است اما با وجود تفسیر فوق تفسیر دیگر آن است که واژه «ابلاغ» مذکور در قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان استثنائا به معنای ابلاغ رئیس‌جمهوری بدانیم.

به گفته وی، با عنایت به پیش‌بینی مجازات برای متخلفان از قانون در قالب جرم انگاری ذیل تبصره ۳ تفسیر اخیر را که به‌نفع متهم است، تقویت می‌کنند. با توجه به به تفسیر، مهلت ۶۰ روزه از تاریخ ابلاغ رئیس‌جمهوری در ۲۶ آبان ۹۷ پایان می‌یابد از این رو از ۲۷ آبان جاری هیچ‌یک از مشمولان قانون نباید در سمت‌های خود شاغل باشند.
وی در پاسخ به این سوال که در صورت ترک نکردن شغل بازنشستگان مشمول این قانون چه اتفاقی رخ می‌دهد، گفت: طبق تبصره ۳ قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان پرداخت هرگونه وجهی پس از این مهلت از هر محل و تحت هر عنوان به این افراد جرم و در حکم تصرف غیرقانونی در اموال دولتی است.
با این حال هنوز در استان بوشهر مسوولان امر و آنهایی که باید قانون را اجرائی کنند، آمار دقیقی از بانشسته‌ها اعلام نکرده‌اند اما بر اساس شواهد و قرائن افراد بسیاری داریم که باید بازنشسته شوند، ولی این‌که تا چه اندازه باید قانون اعمال شود، فعلا کسی خبردار نشده است.
در این میان، دادستان دیوان محاسبات می‌گوید: 35 سال خدمت برای بازنشستگی شرط لازم است اما کافی نیست. تحقق هر دو شرط سن و سابقه خدمت، بازنشستگی را الزام‌آور می‌کند. فیاض شجاعی روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با ایرنا در پاسخ به این سوال که آیا دستگاه‌های اجرائی می‌توانند شاغلان متخصص را که بالای 35 سال سابقه خدمت دارند در صورت نیاز دستگاه نگه دارند، اظهارکرد: دستگاه‌های اجرائی مکلف هستند کارمندانی را که دارای 30 سال سابقه خدمت برای مشاغل غیرتخصصی و 60 سال سن و همچنین کارمندانی که 35 سال سابقه خدمت برای مشاغل تخصصی و 65 سال سن دارند را بازنشسته کند. این بدین معناست که داشتن سابقه خدمت 35 سال و سن 65 سال تواما برای الزام دستگاه برای بازنشستگی لازم است بر این اساس، شرط بازنشستگی الزامی افراد در دستگاه‌های اجرایی–دستگاه‌های مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری- 35 سال خدمت و 65 سال سن است.

دادستان دیوان محاسبات ادامه داد: در قانون عبارت 35 سال خدمت و 65 سال سن، کلمه «و»، «واو جمع» است یعنی با تحقق هر دو شرط سنی و خدمتی بازنشستگی اجباری می‌شود، اگر هر دو این شرط‌ها در یک فرد باشد، الزاما باید بازنشسته شود ولی یکی از اینها کفایت نمی‌کند.
البته تفسیر قانون در مورد بازنشستگی در طول هفته‌های گذشته باعث شده تا هر کسی دنبال ماندن در پست و مقامش باشد که شاید مهم‌ترین مورد آن، شهردار تهران بود که البته پس از کشمکش‌های فراوان بالاخره جایگزینش مشخص شد. با این اوصاف باید دید که در استان بوشهر تعداد بازنشسته‌ها چند نفر اعلام می‌شود. 

نام:
ایمیل:
* نظر: