bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۳۰۲۱
تاریخ انتشار: ۵۲ : ۱۹ - ۳۰ آبان ۱۳۹۷
بررسی‌های انجام‌گرفته نشان می‌دهد، تقاضای چین برای نفت ایران در ۹ ماه نخست سال ۲۰۱۸ بیش از چهار درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد کرد و این روند با تصمیم واشنگتن برای اعطای معافیت موقتی به پکن، احتمالا در سه ماهه چهارم سال میلادی جاری ادامه خواهد یافت.
به گزارش ایسنا، اگرچه هیچ شفافیتی درباره حجم نفتی که خریداران چین تحت معافیت‌ها از ایران خریداری خواهند کرد، وجود ندارد اما تصمیم امریکا به خریداران چینی مانند سینوپک اجازه خواهد داد تا قراردادهای تامین نفت خود با ایران را حفظ کنند. یک منبع آگاه به پلاتس، گفت: چین به‌دلیل قراردادهای فعلی، نفت ایران را در سه ماهه چهارم خریداری خواهد کرد. طبق آمار اداره کل گمرک چین، واردات نفت چین از ایران در فاصله ژانویه تا سپتامبر نسبت به مدت مشابه سال گذشته 1/4 درصد رشد کرد و به 52/23 میلیون تن یا معادل ۶۳۱ هزار و ۵۵۶ بشکه در روز رسید که ایران را در جایگاه پنجمین صادرکننده بزرگ به چین قرار داد.

آمار واردات ماهانه از ایران به چین در ژوئیه به رکورد ۷۸۰ هزار و ۴۷۳ بشکه در روز رسید اما در اوت به ۷۷۵ هزار و ۸۵۲ بشکه در روز و در سپتامبر به ۵۲۰ هزار و ۶۳۰ بشکه در روز کاهش پیدا کرد. آمار پلاتس نشان می‌دهد حجم خرید نفت چین از ایران در اکتبر حدود ۵۹۹ هزار بشکه در روز و در نوامبر ۶۴۶ هزار بشکه در روز بوده است.
بخش نسبتا بزرگی از نفت ایران در اکتبر و نوامبر به شمال شرقی چین رسید که گویا برای ذخیره‌سازی نفت ایران در این منطقه بود. در آن زمان پکن هیچ شفافیتی درباره امکان دریافت معافیت از تحریم‌های امریکا نداشت.
حدود ۶۸ درصد یا ۴۰۷ هزار بشکه در روز نفتی که چین در اکتبر از ایران وارد کرد، به استان لیااونینگ رفت. این حجم در نوامبر به ۲۰۸ هزار بشکه در روز کاهش یافت اما بالاتر از میانگین ۳۴ هزار بشکه در روز بود که در فاصله ژانویه تا سپتامبر ثبت شده بود. پالایشگاه‌ها در استان لیااونینگ مشتری معمول نفت ایران نیستند اما دالیان که یک شهر بندری مهم در این استان است، مرکز استقرار مخازن نفتی است که از طرف شرکت ملی نفت ایران کرایه شده‌اند. در عوض، پالایشگاه‌ها در سواحل شرقی و جنوبی چین کاربران بزرگ نفت ایران هستند و حدود دو سوم از مجموع واردات نفت چین از ایران را مصرف می‌کنند.

تحریم‌های امریکا علیه ایران از پنجم نوامبر آغاز شده اما خریداران بزرگ نفت ایران از جمله چین برای ادامه وارداتشان تا آوریل ۲۰۱۹، معافیت موقتی گرفته‌اند و انتظار می‌رود در آن زمان خریدشان را به میزان چشمگیری کاهش دهند.
جریان واردات نفت چین از امریکا در فاصله ژانویه تا سپتامبر نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۷ بیش از دو برابر شد و کمک کرد این کشور در میان ۱۰ صادرکننده بزرگ به چین بماند اما پس از نگرانی‌ها نسبت به اعمال تعرفه چین روی واردات نفت امریکا و ادامه جنگ تجاری واشنگتن و پکن، امریکا از این جایگاه برتری تنزل کرد. بنا بر آمار اداره کل گمرک چین، واردات نفت چین از امریکا در ۹ ماه نخست سال میلادی جاری 3/155 درصد رشد کرد و به 14/12 میلیون تن یا ۳۲۶ هزار و ۳۲ بشکه در روز رسید. این روند از رکورد بالای ۴۴۰ هزار و ۳۱۷ بشکه در روز در ماه مه سیر نزولی پیدا کرد، زیرا خریداران چینی به‌دلیل ترس از اعمال تعرفه، محموله‌های نفت امریکا را به کشورهای دیگر ارسال کردند. طبق آمار پلاتس، انتظار می‌رود تنها یک میلیون بشکه نفت امریکا در اکتبر به چین تحویل داده شود.

برچسب ها: ایران ، اقتصاد ، چین ، نفت
نام:
ایمیل:
* نظر: