bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۳۱۴۹
تاریخ انتشار: ۳۱ : ۱۹ - ۰۵ دی ۱۳۹۷
تحلیلگران اظهار کردند که ریزش قیمت‌های نفت نشان می‌دهد که بازار به رکود در سال ۲۰۱۹ نگران است.
شاخص‌های قیمت‌های نفت پس از این‌که در ابتدای اکتبر به بالاترین حد چهار سال گذشته صعود کردند، حدود ۴۰ درصد از ارزش خود را در مدت سه‌ماه از دست داده‌اند و تحلیلگران با ادامه ریزش قیمت‌ها در بازار نفت، نشانه‌های ضعیف شدن رشد تقاضای جهانی را می‌بینند. شاخص قیمت وست تگزاس اینترمدیت امریکا هفته گذشته ۱۱ درصد سقوط کرد که بزرگ‌ترین کاهش هفتگی در حدود سه سال اخیر بود. این شاخص روز دوشنبه برای نخستین‌بار از ژوییه سال ۲۰۱۷ به پایین ۴۵ دلار در هر بشکه سقوط کرد. هلیما کرافت، مدیر استراتژی کالای جهانی شرکت آربی‌سی کپیتال مارکتس به شبکه سی‌ان‌بی‌سی، گفت: تصور می‌کنم ما در نفت یک نگرانی بزرگ نسبت به رکود احتمالی در سال ۲۰۱۹ مشاهده می‌کنیم. 

سخنان وی منعکس‌کننده دیدگاه وال استریت درباره کندی رشد اقتصادی و ضعیف‌تر شدن بیش از حد تقاضا است که بازار نفت را دچار روند نزولی کرده است. روند کاهش قیمت‌های نفت با وجود توافق ماه جاری میان تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک برای کاهش تولید به میزان 2/1 میلیون بشکه در روز در شش‌ماه نخست سال ۲۰۱۸ ادامه پیدا کرده است. افزایش تولید از سوی امریکا، عربستان سعودی و روسیه یکی از عوامل اصلی کاهش قیمت‌های نفت بوده است اما کرافت می‌گوید شدت این کاهش بیانگر انتظارات برای رشد اقتصادی کمتر و تیره شدن چشم‌انداز تقاضا است. البته کرافت رکود را پیش‌بینی نمی‌کند و نشانه‌های معدودی وجود دارد که چشم‌انداز دوره رکود اقتصادی به چشم می‌خورد اما نظرسنجی‌ها حاکی از آن است که مدیران نگرانی تجاری فزاینده‌ای نسبت به چنین چشم‌اندازی پیدا کرده‌اند. 

آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی کرده تقاضا برای نفت در سال ۲۰۱۹ به میزان 4/1 میلیون بشکه در روز رشد خواهد کرد در حالی که اداره اطلاعات انرژی امریکا بر این باور است که جهان در سال میلادی آینده 5/1 میلیون بشکه در روز نفت بیشتری مصرف خواهد می‌کند. پیش‌بینی اوپک از میزان رشد تقاضا در سال میلادی آینده 3/1 میلیون بشکه در روز است که واقع گرایانه‌تر به‌نظر می‌رسد. بانک جی‌پی مورگان دورنمای تیره‌تری داشته و پیش‌بینی کرده تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۱۹ تنها ۱/۱ میلیون بشکه در روز رشد خواهد کرد.

برچسب ها: اقتصاد ، نفت ، چشم‌انداز
نام:
ایمیل:
* نظر: