bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۳۱۸۰
تاریخ انتشار: ۵۹ : ۲۰ - ۱۲ دی ۱۳۹۷
آیین بزرگداشت ابوالقاسم ایرانی، شاعر برجسته کشورمان به همت انجمن آدینه ادبی گناوه با حضور شاعران ملی در این شهر برگزار می‌شود.
این مراسم ساعت 19 جمعه (14 دی‌ماه)‌ در مجتمع فرهنگی خلیج فارس گناوه برگزار می‌شود. در این مراسم شاعرانی مانند هرمز علیپور، بهزاد خواجات و مجید اجرائی به همراه شاعران بومی به شعرخوانی خواهند پرداخت.

همچنین قرار است که نشست تخصصی بررسی شعر سپید با حضور این شاعران از ساعت 16 در همین مجتمع برگزار شود.
 ابوالقاسم ایرانی متولد مردادماه 1325 و دانش‌آموخته حقوق قضائی و دریایی است اما بیش از همه عمر خود را در زمینه ادبیات و شعر صرف کرده است. او در میان اهالی ادبیات شاعرشناسی ا‌ست که در طول نیم قرن اخیر شعرها و مقالاتش در جنگ‌های ادبی و نشریات منتشر شده است. همچنین «صدای بوشهر» نخستین روزنامه بوشهر نیز به همت این شاعر بنیانگذاری شد. اولین مجموعه شعر ابوالقاسم ایرانی بعد از قریب به نیم قرن فعالیت ادبی او با عنوان «جاده تا آنجا که ایستاده‌ای می‌آید» در سال 93 از سوی موسسه انتشارات نگاه  منتشر شد. محسن موسوی‌میرکلایی، شاعر، نویسنده و پژوهشگر هم‌استانی در خصوص ایرانی می‌گوید: 

««ابوالقاسم ایرانی» شاعری که پس از پنج دهه سرایش، نخستین مجموعه یا بهتر بگویم گزیده‌ای از اشعارش روبه‌روی ما است. او شاعری را از نوجوانی و اوایل دهه چهل، و با سرودن غزل و اشعار کلاسیک آغاز کرد. سپس در اواسط دهه چهل به سرودن شعر نیمایی روی آورد و با انتشار شعرِ «بازگردیم وُ چراغی بزنیم» در شماره  ۹۰۹ مجله فردوسی، در اردیبهشت  سال ۱۳۴۸ نگاه شاعران و منتقدان آن زمان را به خود جلب کرد. وی در میانه‌ دهه چهل برای تحصیل در رشته حقوق در دانشگاه تهران پذیرفته و از بوشهر راهی تهران شد. این اتفاق سبب آشنایی او با محافل ادبی آن زمان و حضور در شب‌های شعر و همنشینی با شاعران بزرگ معاصر در محافل ادبی آن زمان به ویژه در «کافه فیروز» و «کافه نادری» شد.

برچسب ها: شعر ، نکوداشت ، گناوه
نام:
ایمیل:
* نظر: