bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۳۱۹۶
تاریخ انتشار: ۰۱ : ۱۶ - ۱۹ دی ۱۳۹۷
مجری طرح توسعه فاز۱۴ پارس جنوبی از بارگیری و نصب سکوی ۱۴B تا پایان امسال خبر داد و گفت: طرح توسعه فاز۱۴ به برداشت ۲۸ میلیون مترمکعب گاز ترش غنی از بخش فراساحل رسید.
به‌ گزارش سایت رسمی شرکت نفت و گاز پارس، حمیدرضا مسعودی پیشرفت عملیات بخش حفاری طرح توسعه فاز۱۴ را 6/83 درصد عنوان کرد و افزود: عملیات حفاری روی موقعیت سکوی ۱۴B دومین موقعیت اصلی این فاز به پایان رسیده و با توجه به این‌که مشبک‌کاری و تمیزکاری چاه‌ها در جریان است، انتظار می‌رود عملیات تکمیلی حفاری در موقعیت این سکو تا پایان بهمن‌ماه نهایی شود. 

وی اظهار کرد: این سکو هم‌اکنون در یارد شرکت مجتمع کشتی‌سازی و صنایع فراساحل ایران (ایزوایکو) در بندرعباس حدود 5/92 درصد پیشرفت دارد و به محض پایان عملیات تکمیلی چاه‌ها و ترک دکل، برای نصب آن اقدام خواهد شد. مجری طرح توسعه فاز١٤ پارس جنوبی با اشاره به پیشرفت ۹۳ درصدی بخش سکوهای تولیدی فاز۱۴ پارس جنوبی تصریح کرد: کار ساخت دومین سکوی اقماری این طرح با پیشرفت فیزیکی ۸۸ درصد در یارد شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا) در بوشهر درحال اجراست و خوشبختانه با توجه به اقدام‌هایی که برای تامین کالا و تجهیزات سکوی D۱۴ انجام شده است، انتظار می‌رود این سکو هم تا پایان امسال آماده نصب شود. وی پیشرفت خطوط لوله طرح توسعه فاز۱۴ را، 6/91 درصد اعلام کرد و گفت: عملیات لوله‌گذاری دو رشته خط لوله زیردریایی و خطوط درون‌میدانی این طرح به‌طول ۲۳۰ کیلومتر و بهره‌برداری از خطوط لوله مرحله نخست زیردریایی و درون‌میدانی ۱۴A و ۱۴Cپایان یافت. به گفته مسعودی، عملیات پیش راه‌اندازی و راه‌اندازی خطوط لوله دوم طرح شامل خط لوله میانی دو سکوی اصلی ۱۴B و اقماری ۱۴D و همچنین خط لوله دوم طرح به پالایشگاه خشکی در حال انجام است. 
در طرح توسعه فاز۱۴ پارس جنوبی، هم‌اکنون دو سکو هر کدام با ظرفیت برداشت روزانه 2/14 میلیون مترمکعب ترش غنی در مدار تولید است و نیمی از ظرفیت بخش فراساحل این طرح شامل برداشت روزانه ۲۸ میلیون مترمکعب گاز از حوزه فراساحلی این طرح به بهره‌برداری رسیده است. مسعودی، با تاکید بر این‌که طرح توسعه فاز۱۴ در شرایط فراتر از انتظار به تولید روزانه ۲۸ میلیون مترمکعب گاز ترش غنی از بخش فراساحل خود رسید، خاطرنشان کرد: فاز۱۴ پارس جنوبی با حمایت کارفرما و کار مجدانه نیروهای اجرائی به تولید رسیده و عملیات پیچیده نصب و راه‌اندازی سکوهای تولیدی این طرح در وضع نامناسب آب و هوایی و شرایط طوفانی دریا با بهره‌گیری از توان متخصصان داخلی و با ثبت رکودهای بی‌نظیر در ساخت و راه‌اندازی انجام شده است.

مجری طرح توسعه فاز١٤ پارس جنوبی این طرح را یکی از طرح‌های بزرگ این میدان با بهره‌گیری حداکثری از توان مهندسی و ساخت داخل عنوان کرد و گفت: فاز۱۴ پارس جنوبی یکی از طرح‎هایی است که حداکثر استفاده از ساخت داخل را به خود اختصاص داده است. وی ادامه داد: هم پیمانکاران و هم مشاوران در حوزه‌های اجرا و مهندسی به‌طور کامل ایرانی هستند. بخش عمده‌ای از کالاها و هر آنچه توانسته‌ایم در داخل کشور تولید کنیم، از سوی سازندگان ایرانی تولید و به پالایشگاه این طرح حمل شده است. مسعودی ضمن تاکید بر اعتماد کارفرما به پیمانکاران و سازندگان داخلی یادآور شد: برای سازندگان و تامین‌کنندگان کالا سه اصل محوری شامل رعایت مشخصات فنی منطبق بر خواسته‌های کارفرما، رعایت زمانبندی تعیین‌شده در تامین کالا و خدمات پس از فروش و کیفیت کالا الزامی است. 

وی افزود: برآیند این همکاری باید محصولاتی باشد که ضمن رعایت اصول و استانداردهای ایمنی، قابل اعتماد بوده و کارفرما بتواند در پروژه‌های آینده از آن استفاده کند. مجری طرح توسعه فاز١٤ پارس جنوبی با اشاره به بخش پالایشگاهی فاز۱۴ پارس جنوبی تصریح کرد: با توجه به مسیر مشخص شده در بخش پالایشگاهی فاز١٤ پارس جنوبی، پیش‌بینی می‌شود، واحد یوتیلیتی این طرح در اوایل زمستان و ساخت نخستین ردیف شیرین‌سازی نیز با بهره‌گیری از گاز حوزه مخزنی خود در پایان زمستان سال ٩٨ به بهره‌برداری برسد.

نام:
ایمیل:
* نظر: