bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۳۲۱۵
تاریخ انتشار: ۵۱ : ۲۰ - ۲۴ دی ۱۳۹۷
مجری طرح توسعه فاز١٣ پارس جنوبی از آغاز شیرین‌سازی روزانه ٥٦ میلیون مترمکعب گاز در پالایشگاه این طرح تا پایان بهمن‌ماه خبر داد.
به گزارش خبرگزاری رسمی وزارت نفت، پیام معتمد، با اشاره به روشن شدن مشعل سکوهای B و D فاز١٣ پس از چهار روز از شروع هوک‌آپ و راه‌اندازی این سکوها، گفت: با پایان آخرین فعالیت‌های درحال انجام روی خط دریایی ٣٢ اینچ حدفاصل سکوهای دریایی و پالایشگاه تا قبل از پایان دی‌ماه، گاز ترش استحصال شده ابتدا از سکوی B و با فاصله ۱۰روز از سکویD به پالایشگاه ارسال می‌شود. معتمد با اشاره به این‌که در این شرایط دو سکویB و D توان ارسال ٢٨ میلیون مترمکعب گاز ترش میدان گازی پارس جنوبی را از بلوک مخزنی فاز١٣ دارند، افزود: چهار ردیف شیرین‌سازی پالایشگاه به‌طور کامل در مدار بهره‌برداری قرار گرفته‌اند و آماده دریافت گاز از بخش دریا و خشکی هستند. به گفته مجری طرح توسعه فاز١٣ پارس جنوبی، افزون بر دریافت ۲۸ میلیون مترمکعب گاز غنی از بخش دریایی و فرآوری در دو ردیف سوم و چهارم پالایشگاه این فاز، مطابق برنامه فعلی، دو ردیف اول و دوم، همچنان به تصفیه گاز ترش فازهای٦ تا ٨ اختصاص یافته و به این ترتیب پالایشگاه این طرح تا پایان بهمن‌ماه با ظرفیت کامل شیرین‌سازی روزانه ٥٦ میلیون مترمکعب، معادل ظرفیت اسمی ۵۶ میلیون مترمکعب گاز به تولید ادامه خواهد داد. 

جلوگیری از سوزاندن ۶۰۰ تن گاز اسیدی در مشعل‌ها معتمد درباره آخرین وضع واحدهای مسیر دریافت گاز از دریا، گفت: با توجه به آمادگی بخش فراساحل برای ارسال گاز به پالایشگاه، واحدهای جدیدی از جمله تثبیت میعانات گازی (۱۰۳)، پشتیبان تثبیت میعانات گازی (١١٠) و مخازن ذخیره‌سازی این محصول (۱۴۳) در مسیر بهره‌برداری قرار می‌گیرد. وی افزود: هم‌زمان با ورود گاز ترش به پالایشگاه، این واحدها آماده سرویس‌دهی هستند و میعانات گازی به‌عنوان یکی از محصولات جدید تولیدی پالایشگاه فاز١٣ در مخازن ویژه خود ذخیره‌سازی خواهد شد. مجری طرح توسعه فاز١٣ پارس جنوبی با اشاره به آمادگی تولید اتان از نخستین ردیف واحد تولید اتان پالایشگاه این طرح، گفت: این واحد پیش از این راه‌اندازی شده و پالایشگاه فاز١٣ به خط لوله انتقال اتان پارس۲ به مجتمع‌های پتروشیمی متصل شده است. معتمد به دیگر محصول تولیدی پالایشگاه فاز١٣ پارس جنوبی اشاره کرد و یادآور شد: یکی از چهار ردیف بازیافت گوگرد در مدار تولید قرار دارد و روزانه از سوختن بیش از ٦٠٠ تن گاز اسیدی در مشعل‌ها جلوگیری می‌کند.
 
وی با بیان این‌که هم‌اکنون محصول گوگرد مایع تولید شده در مخازن مربوطه ذخیره می‌شود، افزود: با راه‌اندازی واحد دانه‌بندی گوگرد از ٢٥ دی‌ماه جاری، تولید گوگرد دانه‌بندی شده از اوایل ماه آینده در فاز١٣ پارس جنوبی آغاز می‌شود. به گفته معتمد، با بهره‌برداری از بخش فراساحل و تکمیل زنجیره تولید در طرح توسعه فاز١٣ پارس جنوبی، پالایشگاه این طرح فراوری منابع گازی را آغاز می‌کند و محصولات گازی هدف‌گذاری‌شده در این طرح تولید خواهد شد. طرح توسعه فاز١٣ پارس جنوبی برای تولید ۵۶ میلیون مترمکعب گاز غنی از میدان مشترک و تولید روزانه ۵۰ میلیون مترمکعب گاز متان، ۲۹۰۰ تن گاز مایع (ال‌پی‌جی)، ۲۷٥٠ تن اتان، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی و ۴۰۰ تن گوگرد طراحی شده است.

نام:
ایمیل:
* نظر: