bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۳۲۲۱
تاریخ انتشار: ۳۲ : ۱۶ - ۲۶ دی ۱۳۹۷
تفاوت دو سفر به عراق؛
بله؛ خیلی غم‌انگیز است که ناچار باشی شبانه با هواپیمای چراغ خاموش و در کمال خفا به خاورمیانه‌ای سفر کنی که هفت تریلیون دلار برای به اصطلاح ایجاد امنیت در آن هزینه کرده‌ای. آری؛‌ خیلی دردآور است که هفت تریلیون دلار در خاورمیانه هزینه کنی اما...
فاطمه ابوطالبی:
بله؛ خیلی غم‌انگیز است که ناچار باشی شبانه با هواپیمای چراغ خاموش و در کمال خفا به خاورمیانه‌ای سفر کنی که هفت تریلیون دلار برای به اصطلاح ایجاد امنیت در آن هزینه کرده‌ای.
آری؛‌ خیلی دردآور است که هفت تریلیون دلار در خاورمیانه هزینه کنی اما برای رفتن به یکی از کشورهای آن منطقه که 5200 سرباز امریکایی نیز در آن حضور دارند، سفرت را در حد فوق‌العاده‌ای مخفیانه نگهداری، هواپیماهای اسکورت و بزرگ‌ترین تجهیزات جهان دور و برت باشند و هر کاری کنی تا سالم به مقصد برسی و در آخر در توجیه این شرایط بگویی که نگران خودم نبودم، نگران نهاد ریاست جمهوری و همسرم ملانیا ترامپ بودم. رئیس‌جمهور امریکا در آخرین ساعات روز کریسمس در روز پنجم دی‌ماه بعد از دو سال حضور در مسند ریاست جمهوری و گذشت بیش از 15 سال از تهاجم این کشور به عراق به‌صورت مخفیانه  سفری سه ساعته به عراق داشت و در جمع نظامیان امریکایی در پایگاه هوایی عین الاسد در استان الانبار حضور پیدا کرد و به ایراد سخنرانی پرداخت.

ترامپ یک هفته‌ بعد از اعلام تصمیم جنجال آمیزش مبنی بر خروج نیروهای نظامی امریکا از سوریه و همچنین افغانستان به عراق سفر کرد تا این سفر پاسخی باشد به اعتراضاتی که در داخل امریکا علیه وی در اعتراض به این تصمیمش به وجود آمده بود. سفر مخفیانه ترامپ به عراق که بر اساس اعلام دفتر نخست‌وزیری دولت بغداد، مقامات امریکایی چند ساعت قبل از انجام این سفر این موضوع را  به مقامات عراقی اطلاع داده بودند با واکنش منفی تعداد زیادی از گروه‌های سیاسی و شخصیت‌های ملی در عراق روبه‌رو شد چنان که بسیاری از آنها در قالب بیانیه‌هایی آن را نقض حاکمیت ملی عراق و توهین به مردم این کشور دانستند و اعلام کردند که ترامپ با انجام این‌گونه سفر به عراق رفتار استعمارگرایانه‌ای با این کشور داشته است.
ترامپ در حالی به سفر چراغ خاموش خود به عراق و حضور در جمع نظامیان امریکایی پایان داد که درخواستش برای دیدار با عادل المهدی، نخست‌وزیر این کشور در پایگاه هوایی «عین الاسد» مورد پذیرش مقامات عراق قرار نگرفت.
تقریبا دو هفته بعد از انجام این سفر، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا نیز در جریان سفر منطقه‌ای خود به خاورمیانه سفر کوتاهی به عراق داشت تا مقامات این کشور را جهت پیشبرد سیاست‌های خصمانه امریکا علیه ایران و اعمال تحریم‌های بیشتر ضد تهران، با دولت واشنگتن همراه کند که این بار نیز با دست رد مقامات عراقی مواجه شد و آنها همچون دفعات پیش اعلام کردند که در مورد این موضوع بر اساس منافع ملی عراق تصمیم می‌گیرند.
این تحولات در حالی صورت گرفته است که این روزها شاهد سفر پنج روزه محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به عراق هستیم. سفری که باعث شده برخی از رسانه‌های منطقه نیز اقدام به مقایسه این سفر با نحوه حضور مقامات امریکایی از جمله ترامپ و پمپئو در عراق کنند.
محمدجواد ظریف در حالی در روز یکشنبه‌ بعد از ظهر در راس یک هیات عالی رتبه سیاسی و اقتصادی سفر پنج روزه خود را به عراق آغاز کرد که بر خلاف سفر مقامات امریکایی، از یک هفته‌ قبل انجام این سفر رسانه‌ای شده بود و مقامات وزارت امورخارجه زمان سفر و همچنین برنامه‌های این دیپلمات ارشد ایرانی در جریان این سفر را بیان‌ کرده بودند.
سفر محمدجواد ظریف به عراق بر خلاف سفر ترامپ به این کشور با استقبال گسترده گروه‌های سیاسی عراق روبه‌رو شد چنان که او طی دو روز گذشته علاوه بر دیدار با مقامات رسمی این کشور از جمله رئیس‌جمهور، نخست‌وزیر، رئیس مجلس و همتای عراقی‌اش با تعدادی از گروه‌ها و ائتلاف‌های برجسته عراق در مجلس این کشور نیز دیدار و رایزنی کرد که در این ارتباط می‌توان به دیدار ظریف با رئیس و برخی از اعضای فراکسیون ائتلاف سازندگی عراق و همچنین عمار حکیم، رئیس جریان حکمت ملی عراق و رئیس ائتلاف اصلاح و آبادانی و جمعی از شخصیت‌ها و نمایندگان اقلیت‌های دینی عراق اشاره کرد.

یکی دیگر از تفاوت‌های سفر ظریف با سفر مقامات امریکایی به عراق در این است که او غیر از بغداد قرار است به همراه تجار و کارآفرینانی که وی را در این سفر همراهی می‌کنند؛ به منطقه حساس و مهم کردستان عراق نیز سفر کند و با مقامات منطقه اقلیم دیدار و رایزنی داشته باشد و پس از سفر به اربیل و سلیمانیه جهت انجام زیارت و دیدار با مراجع، عازم شهرهای نجف و کربلا شود. وزیر امور خارجه در جریان این سفر در دیدار با مقامات این کشور، زمان نهایی سفر آقای روحانی به این کشور همسایه‌ را نیز مشخص کرد و در جمع خبرنگاران به‌صورت رسمی زمان تقریبی این سفر را بدون هیچ‌گونه مخفی‌کاری یا ترس امنیتی اعلام کرد.
بر اساس این گزارش در حالی حضور نظامیان امریکایی در عراق ادامه‌ دارد و رئیس‌جمهور این کشور اعلام کرده است که قصد ندارد نیروهای نظامی این کشور را بعد از 15 سال به‌صورت کامل از عراق خارج کند که ایران در جریان حمله داعش به خاک این کشور همسایه بنا به درخواست دولت بغداد نیروهای مستشاری خود را برای کمک به نظامیان این کشور راهی عراق کرد و پس از همکاری‌های گسترده با ارتش و جریان مقاومت در عراق جهت شکست داعش نیروهای مستشاری و نظامی خود را از عراق خارج و اعلام کرد که در شرایط صلح ضرورتی نمی‌بیند که نیروهای نظامی ایران در این کشور حضور داشته باشند.

برچسب ها: ظریف ، امریکا ، عراق
نام:
ایمیل:
* نظر: