bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۳۲۴۶
تاریخ انتشار: ۲۱ : ۱۷ - ۰۱ بهمن ۱۳۹۷
خط لوله پیشنهادی روسیه برای انتقال گاز بیشتر از میادین این کشور به آلمان قرار نیست از مانورهای ژئوپلیتیکی و اظهارات جنجالی دو طرف رها شود.
ولفگانگ ایشینگر، رئیس هیات مدیره کنفرانس امنیتی مونیخ  به‌تازگی اظهار کرد که آلمان باید خط لوله گازی نورد استریم۲ را با وجود مخالفت امریکا و نگرانی‌های داخلی فزآینده تکمیل کند اما پروژه‌های انرژی آینده باید با هماهنگی با اتحادیه اروپا انجام بگیرد.

 نقص ابتدایی این پروژه ۱۱ میلیارد دلاری این حقیقت بود که پیمان‌های اروپایی اجازه دادند دولت آلمان این پروژه را صرفا تجاری به حساب آورد. در حالی که مقامات امریکایی مدتی است که این پروژه را به‌خصوص با توجه به الحاق منطقه کریمه اوکراین به روسیه در سال ۲۰۱۴ و سایر اقدامات مسکو در سال‌های اخیر، دارای ماهیت سیاسی می‌دانند اما مقامات اروپایی منکر چنین چیزی هستند. طبق گزارش رویترز، ایشینگر درباره رها کردن این پروژه که به تاریخ تکمیل خود در اواخر سال ۲۰۱۹ نزدیک شده است، هشدار داد و با اشاره به سیاست خارجی آلمان، گفت: گفتن این‌که این پروژه را فراموش کنید، برای سیاست خارجی آلمان خوب نیست. این پروژه خط لوله گازی ۱۱ میلیارد دلاری به مسافت ۱۲۲۲ کیلومتر از بستر دریای بالتیک از میادین گازی روسیه تا آلمان امتداد پیدا می‌کند و مسیرهای زمینی در اوکراین، لهستان و بلاروس را دور می‌زند. این پروژه ظرفیت سالانه ۵۵ میلیارد متر‌مکعب خط لوله نورد استریم فعلی را دو برابر خواهد کرد و انتظار می‌رود تا پایان سال آینده عملیاتی شود.
خط لوله نورد استریم۲ شاید حتی در سطح شخصی میان ترامپ و آلمان همواره منبع بحث و مرافعه بوده است. ترامپ در یک دیدار با خبرنگاران و ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو پیش از نشست سال گذشته ناتو در بروکسل که از رسانه‌ها منتشر شد، گفت: درست نیست که امریکا برای دفاع اروپایی‌ها در برابر روسیه هزینه پرداخت کند در حالی که آلمان بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا از قراردادهای گازی با مسکو حمایت می‌کند. روسیه به نوبه خود و بدون هیچ تعجبی این خط لوله را صرفا یک سرمایه‌گذاری تجاری می‌داند. ریچارد گرنل، سفیر امریکا در آلمان اوایل هفته گذشته پس از این‌که اظهار کرد: شرکت‌های آلمانی مشارکت‌کننده در پروژه نورد استریم۲ در صورت ادامه آن ممکن است هدف تحریم قرار بگیرند، طوفان رسانه‌ای به پا کرد. 

گروه رسانه‌ای دویچه‌وله آلمان، گفت: اظهارات اخیر گرنل به‌شدت غیرمعمول بوده و احتمالا باعث تنش جدید میان واشنگتن و برلین می‌شود. اگرچه ترامپ بابت سیاسی کردن این خط لوله آماج انتقاد قرار گرفته است اما روسای جمهور سابق امریکا شامل باراک اوباما و جورج دبلیو بوش نیز به‌دلیل نگرانی‌های امنیتی با این خط لوله مخالف بودند. با توجه به اقداماتی که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در طول دو دوره ریاست جمهوری خود در مدت ۱۵ سال انجام داده است، این نگرانی‌های امنیتی را موجه می‌کند. به‌علاوه شمار رو به رشدی از روس‌ها وجود دارند که با اقدامات ژئوپلیتیکی پوتین که تحریم‌های متعدد و دشواری اقتصادی قابل ملاحظه را برای روسیه به ارمغان آورده است، موافق نیستند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، با این حال به‌نظر می‌رسد پروژه ساخت خط لوله نورد استریم۲ طبق برنامه پیش می‌رود و وابستگی اروپا به انحصار گازی چند دهه‌ای روسیه را طولانی می‌کند. برخی از کشورهای اروپایی نظیر لهستان و کشورهای حوزه بالتیک تلاش کرده‌اند با خرید LNG امریکا و همچنین قطر و سایر بازیگران با استفاده روسیه از سلاح گازی مقابله کنند اما در حال حاضر و در آینده LNG توان رقابت با گاز ارزان‌تر روسیه را ندارد. آلمان هم گویا تازگی تسلیم فشارهای ترامپ شده و اعلام کرده زیرساخت LNG خود را توسعه خواهد داد که شامل امضای قراردادهای LNG با تولیدکنندگان امریکایی است. اگرچه این امر ریسک‌های ناشی از عملیاتی شدن خط لوله نورد استریم۲ را کاهش نداده اما حداقل تنوع عرضه ایجاد می‌کند.

برچسب ها: گاز ، لوله ، انتقال
نام:
ایمیل:
* نظر: