bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۳۴۳۸
تاریخ انتشار: ۵۸ : ۱۶ - ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
بامداد جنوب: یک منبع آگاه از برنامه‌های نفتی عربستان سعودی اظهار کرد: انتظار می‌رود این کشور صادرات نفت خام خود را در ژوئن پایین هفت میلیون بشکه در روز نگه دارد و تولیدش همچنان پایین‌تر از سهمیه تعیین‌شده تحت توافق کاهش تولید اوپک خواهد بود.
این امر نشان می‌دهد که ریاض با وجود فشارهای واشنگتن برای کاهش قیمت‌های نفت، تمایلی به افزایش سریع عرضه و روبه‌رو شدن با ریسک ریزش قیمت‌ها ندارد. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا اعلام کرده از عربستان سعودی و اوپک خواسته است قیمت‌های نفت را پایین بیاورند اما وی نگفته که با چه کسانی صحبت کرده و این گفت‌وگوها چه زمانی انجام شده است. یک منبع آگاه در خلیج فارس به رویترز گفت‌: عربستان سعودی درخواست‌های اندکی بالاتر از سوی مشتریان برای خرید نفت در ژوئن دریافت کرده که همگی تامین خواهند شد به خصوص درخواست کشورهایی که پیش از این از تحریم‌های امریکا برای واردات نفت ایران معافیت دریافت کرده بودند. بر مبنای چنین درخواست‌هایی، تولید نفت عربستان سعودی در ژوئن پایین میزان توافق شده تحت پیمان اوپک پلاس خواهد بود در حالی که صادرات این کشور پایین هفت میلیون بشکه در روز می‌ماند. 

این منبع آگاه در ادامه‌ خاطر‌نشان کرد: بر مبنای شرایط فعلی بازار، سطح تولید نفت اوپک و متحدانش برای پایین بردن سطح ذخایر جهانی نفت و متعادل کردن بازار تا پایان سال کافی خواهد بود. اوپک و شماری از تولید‌کنندگان غیر اوپک که در راس آنها روسیه قرار دارد برای کاهش تولید به میزان 2/1 میلیون بشکه در روز در نیمه اول سال ۲۰۱۹ توافق کرده‌اند و قرار است در اواخر ژوئن به‌منظور بازنگری در سیاست تولید خود دیدار کنند. دیدار ژوئن این تولید کنندگان در شرایطی برگزار می‌شود که نگرانی‌ها نسبت به محدودیت عرضه به‌دلیل تحریم‌های امریکا علیه ایران و ونزوئلا، جنگ در لیبی، اختلال عرضه در نیجریه و آلودگی نفت روسیه به نگرانی‌های عرضه افزوده و به بالاتر رفتن قیمت‌های نفت در هفته‌های اخیر منجر شده است. این منبع آگاه به رویترز گفت‌: تقاضا برای نفت خاورمیانه از سوی امریکای شمالی به‌دلیل فعالیت پالایشگاهی کمتر، تولید داخلی بالا و تعمیرات پالایشگاهی اندک مانده است. وزیر نفت جمهوری آذربایجان چهارشنبه هفته جاری اظهار کرده بود عربستان سعودی به این کشور اطمینان داده که تا ژوئن هیچگونه تصمیم یک جانبه‌ای در خصوص پیمان اوپک پلاس اتخاذ نخواهد کرد.

برچسب ها: اقتصاد ، نفت
نام:
ایمیل:
* نظر: