bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۳۶۰۳
تاریخ انتشار: ۰۴ : ۰۲ - ۲۶ تير ۱۳۹۸
وحشت از ظریف، کاخ سفید را ناچار به ایجاد محدودیت کرد
مریم احقاقی:هنوز هم هستند آنهایی که شعور ندارند و در اتاق‌های تاریک به آنها دستور می‌دهند که باید فحش بدهند، آنها نیز بدون هیچ فکر و اندیشه‌ای چنین می‌کنند و علیه کسی که همواره در راه کشور هزینه داده، شروع به جریان‌سازی خلاف می‌کنند. او کسی نیست جز رئیس دستگاه دیپلماسی کشور... .

مریم احقاقی:

هنوز هم هستند آنهایی که شعور ندارند و در اتاق‌های تاریک به آنها دستور می‌دهند که باید فحش بدهند، آنها نیز بدون هیچ فکر و اندیشه‌ای چنین می‌کنند و علیه کسی که همواره در راه کشور هزینه داده، شروع به جریان‌سازی خلاف می‌کنند. او کسی نیست جز رئیس دستگاه دیپلماسی کشور... .

مقامات امریکایی بعد از این که از تحریم ظریف به خاطر برخی از واکنش‌ها و تبعات اتخاذ چنین تصمیمی منصرف شدند و نتیجه‌گیری در مورد این موضوع را به آینده موکول کردند، تصمیم گرفتند که برای دومین سفر ظریف به نیویورک در سال 1398 حاشیه‌هایی ایجاد کنند و ضمن تعلل در صدور ویزا برای هیات ایرانی، محدودیت‌هایی را نیز برای تردد این هیات در این شهر به وجود آورند .

در حالی که با توجه به مقررات بین‌المللی وضع شده، امریکا به‌عنوان کشور میزبان سازمان ملل متحد به‌طور معمول نمی‌تواند مانع حضور هیات یک عضو سازمان ملل در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل و دیگر اجلاس‌های این سازمان باشد ولی تاکنون امریکایی‌ها به بهانه‌های مختلف از اجرای این قانون سرباز زده‌اند و موانعی برای حضور هیات‌های کشورهایی که عضو رسمی و ناظر سازمان ملل متحد هستند ایجاد کرده و محدودیت‌هایی را نیز برای تردد آنها در سطح شهر نیویورک اعمال کرده‌اند.

طی این سال‌ها دولت امریکا محدودیت‌هایی را برای نمایندگان رسمی جمهوری اسلامی ایران که به امریکا سفر می‌کنند یا در امریکا حضور دارند اعمال کرده از جمله این‌که نباید از محدوده ۲۵ مایلی سازمان ملل که حدود ۴۰ کیلومتر می‌شود خارج شوند که در غیر این‌صورت با برخورد پلیس امریکا روبه‌رو خواهند شد. محدودیتی که طی این سال‌ها مسوولان جمهوری اسلامی ایران آن را رعایت کرده و حتی گاه در جریان سفر به این کشور درخواست حضور در شهرهای دیگر امریکا را کرده‌اند که این درخواست با موافقت امریکایی‌ها روبه‌رو نشده است از جمله این‌که رئیس دولت نهم و دهم یکبار در جریان سفرهای خود به نیویورک جهت شرکت در مجمع سازمان ملل متحد پیشنهاد سفر به کالیفرنیا جهت دیدار با ایرانیان مقیم در این منطقه را مطرح کرد که این موضوع با موافقت امریکایی‌ها روبه‌رو نشد و آنها تاکید کردند که مقامات ایرانی نمی‌توانند از محدوده ۴۰ کیلومتری سازمان ملل متحد فراتر بروند.

البته طبق اعلام برخی از رسانه‌ها دولت جرج بوش در سال ۲۰۰۷ برای مقطعی محدودیت سفر تا ۲۵ مایل از نیویورک برای دیپلمات‌های ایرانی مستقر در سازمان ملل را کنار گذاشت و به عبارتی تردد در این محدوده را بنا بر دلایلی مجاز اعلام کرد.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان اواخر هفته گذشته در مصاحبه‌ای با شبکه خبری المیادین اعلام کرد که برای شرکت در نشست سالانه مقامات عالی‌رتبه شورای اقتصادی–اجتماعی ملل متحد عازم نیویورک می‌شود. در پی این موضوع با توجه به اخبار منتشرشده مبنی بر این‌که امریکایی‌ها قصد دارند ظریف را تحریم کنند این بحث مطرح شد که ممکن است امریکایی‌ها برای ظریف روادید جهت شرکت در این نشست صادر نکنند ولی در همان زمان برخی از رسانه‌های غربی به نقل از مقامات امریکایی اعلام کردند که دولت واشنگتن در حال حاضر قصد ندارد ظریف را تحریم کند و تصمیم‌گیری در مورد این موضوع را به آینده موکول کرده است. به‌‌رغم اعلام این موضوع امریکایی‌ها جهت ایجاد اخلال در انجام این سفر، در صدور ویزا برای ظریف و هیات همراهش جهت نشست در این نشست تعلل کردند چنانکه طبق آنچه که اعلام شده ویزای وزیر خارجه ایران یک روز پیش از سفرش به امریکا (روز جمعه) از سوی سفارت امریکا در شهر برن پایتخت سوئیس صادر شده است.

 

طبق آنچه که رسانه‌های امریکایی اعلام کرده‌اند این ویزا به دستور پمپئو وزیر امور خارجه امریکا که گفته می‌شود از مخالفان تحریم ظریف در دولت این کشور نیز است صادر شده است.

در همین چارچوب روز گذشته وزیر امور خارجه این کشور در گفت‌وگویی تلفنی با روزنامه واشنگتن پست با تائید خبر فوق اظهار کرد که محمدجواد ظریف و هیات همراهش در این سفر فقط اجازه دارند در مسیر میان مقر اصلی سازمان ملل و نمایندگی دائم ایران که شش چهارراه دورتر واقع شده و اقامتگاه سفیر ایران در سازمان ملل که در نزدیکی این دو ساختمان قرار دارد، تردد داشته باشند.

پمپئو که رئیس دولتش به مرزکشی و ایجاد دیوار در تعاملات انسانی و رفت و آمدها بین کشورها علاقه‌مند است در توضیح اعمال چنین محدودیتی گفته است: «دیپلمات‌های امریکایی در تهران پرسه نمی‌زنند و برای همین هم ما دلیلی نمی‌بینیم که دیپلمات‌های ایرانی آزادانه در اطراف نیویورک بچرخند و پرسه بزنند».

به نوشته واشنگتن‌پست ظریف طبق برنامه قرار است با خبرنگاران و مسوولان اندیشکده‌ها در نیویورک نشست و گفت‌وگو داشته باشد و اعمال محدودیت «شش چهارراه» بدین معنا خواهد بود که او عملا امکان تردد به دیگر نقاط شهر نیویورک را نخواهد داشت و تمامی این نشست‌ها باید در دفتر نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل متحد برگزار شود.

در واکنش به اظهارات وزیر امور خارجه امریکا، سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه که به همراه ظریف به نیویورک سفر کرده است در گفت‌وگویی در خصوص اعلام محدودیت برای وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در سفر کاری به نیویورک، افزود: همان‌طور که وزیر امور خارجه امریکا در مصاحبه‌شان اعتراف کرد ناراحتی آنها از تاثیرگذاری سفرهای کاری دکتر ظریف و حضور رسانه‌ای ایشان و اثری است که بر افکار عمومی امریکا و جهان می‌گذارد.

بی‌شک اعمال محدودیت حضور در برخی خیابان‌های نیویورک تاثیری در برنامه‌های کاری ایشان ندارد. دکتر ظریف معمولا در مقر سازمان ملل متحد، نمایندگی دائم ایران و اقامتگاه سفیر جمهوری اسلامی ایران در رفت و آمد هستند و همه دیدارها، مصاحبه‌ها و سخنرانی‌های‌شان را در همین مکان‌ها انجام می‌دهند.


نام:
ایمیل:
* نظر: