bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۳۶۵۲
تاریخ انتشار: ۳۸ : ۲۲ - ۰۵ مرداد ۱۳۹۸
رئیس‌جمهور با اشاره به اقدامات خلاف قانون طرف‌های بیگانه؛
بامداد جنوب: وضعیت این روزهای کشور و تهدیدها و فرصت‌ها را روز گذشته رئیس‌جمهور در نشست کابینه به صراحت مورد اشاره قرار داد. حجت‌الاسلام حسن روحانی در این نشست ضمن برشمردن تاریخچه‌ای از رویدادهای مختلف در طول سال‌های گذشته تا امروز، اقدامات ایران را واکنشی در برابر اقدامات طرف‌های مقابل ارزیابی کرد.

بامداد جنوب: وضعیت این روزهای کشور و تهدیدها و فرصت‌ها را روز گذشته رئیس‌جمهور در نشست کابینه به صراحت مورد اشاره قرار داد. حجت‌الاسلام حسن روحانی در این نشست ضمن برشمردن تاریخچه‌ای از رویدادهای مختلف در طول سال‌های گذشته تا امروز، اقدامات ایران را واکنشی در برابر اقدامات طرف‌های مقابل ارزیابی کرد.

به گفته رئیس دولت دوازدهم تا زمانی که به‌رغم خروج امریکا می‌توانستیم به اندازه نیاز خود نفت بفروشیم، به‌صورت کج‌دار و مریز با موضوع خروج امریکا از برجام برخورد کردیم اما از وقتی که به‌طور کامل برای تحریم نفت ایران وارد عمل شدند بی‌تردید شرایط جدیدی نیز پیش آمد، لذا شرایط اردیبهشت سال 98 با اردیبهشت سال 97، متفاوت شد و با توجه به شرایط جدید تصمیمات قاطعی را در خصوص کاهش تعهدات اتخاذ کرده و فرصت‌های 60 روزه‌ای برای انجام تعهدات به طرفین اعلام کردیم.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: در فرصت 60 روزه اول اگر چه طرف مقابل تحرکاتی انجام داد اما از نظر ما اقدام آنها به اندازه کافی نبود، لذا بعد از آن از دو تعهد دیگر خارج شدیم. در این فرصت تلاش‌ها و پیشنهادهای زیادی از طرف کشورهای مختلف مطرح و انجام شده است تا کاهش تعهدات خود را متوقف کنیم و آنها نیز در مقابل اقداماتی انجام دهند اما پیشنهادهای آنها از نظر ما متعادل و متوازن نبود و بی‌تردید اگر اقداماتشان متعادل بود آن را می‌پذیرفتیم. همچنان که بارها تاکید کرده‌ایم کاهش تعهدات کشورمان موقتی است و چنانچه آنها به تعهدات خود به‌طور کامل عمل کنند، قابلیت بازگشت به شرایط قبل از کاهش تعهداتمان‌ را داریم و چنانچه طرف مقابل اقدامات درست و متعادلی انجام دهد و آتش‌بس در جنگ اقتصادی حاصل شود، فرصتی ایجاد خواهد شد که با یکدیگر سخن گفته و به نتیجه برسیم و البته در این زمینه کشورهایی هم واسطه‌ هستند و مکاتبات و تماس‌هایی در حال انجام است و همه بدانند که هرگز فرصت مذاکره را از دست نخواهیم داد.

 

رئیس‌جمهور با تاکید بر این‌که کاملا برای مذاکره عادلانه و عزتمندانه آمادگی داریم اما حاضر نیستیم به اسم مذاکره کنار میز تسلیم قرار بگیریم، تصریح کرد: تسلیم را غیرجایز می‌دانیم و آن را ملت ایران و قانون اساسی نمی‌پذیرد اما برای مذاکره عادلانه و محترمانه همیشه آمادگی داشته و الان هم آماده هستیم. با کشورهای اروپایی و سایر کشورهای جهان مکاتبه و تماس داریم اما تا امروز به نقطه مطلوب نرسیدیم، چرا‌که پیشنهادهایی که داشتند، متعادل نبوده است اما همچنان روند فعالیت‌های سیاسی را ادامه خواهیم داد و چنانچه به نتیجه نرسیم و فرصت 60 روزه دوم هم به پایان برسد، حتما گام سوم را نیز برمی‌داریم.

رئیس‌جمهور خطاب به مردم ایران، گفت: همه مردم عزیز کشورمان بدانند که ما اهل لجبازی و دنبال جنگ و تنش نیستیم اما در عین حال حاضر نیستیم زیر حرف زور برویم و در برابر قلدری تسلیم شویم. روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر این‌که امنیت خلیج فارس، دریای عمان و تنگه هرمز برای ایران بسیار حائزاهمیت است، گفت: جمهوری اسلامی ایران در کنار حفظ امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز برای امنیت سایر آبراه‌های جهان از جمله باب‌المندب و اقیانوس هند، تلاش می‌کند.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: تنگه هرمز از موقعیت بسیار مهمی برخوردار است و نه جای شوخی است و نه جای این‌که کشوری بخواهد مقررات بین‌المللی را در آن نادیده گرفته و برخلاف جهت و بی‌توجهی به هشدارهای سپاه پاسداران که مسوولیت امنیت تنگه هرمز را برعهده دارد، وارد این تنگه شود. مسوولیت اصلی حفاظت از تنگه هرمز و خلیج فارس، عمدتا بر عهده ایران و کشورهای همجوار است و ارتباطی به دیگران ندارد و ملت ایران همواره حافظ خلیج فارس بوده است.

رئیس‌جمهور با تجلیل از اقدام شجاعانه سپاه پاسداران در متوقف کردن کشتی متخلف انگلیسی، اظهار کرد: سپاه پاسداران شجاعانه و با قدرت کشتی متخلف انگلیسی را توقیف کرد، چراکه از همه دستورات و هشدارها سر باز زده بود و کار بسیار دقیق، حرفه‌ای و درستی در این زمینه انجام داده است و معتقدم که همه دنیا باید از سپاه پاسداران به‌خاطر امنیت خلیج فارس، سپاسگزار باشند. اجازه نمی‌دهیم کسی در خلیج فارس و تنگه هرمز بی‌نظمی کند، ما در عین حال به‌دنبال تنش و برخورد نظامی نیستیم و اقداماتی که تاکنون انجام داده‌ایم متناسب با تخلفات طرف مقابل بوده است، همچنان که در سرنگونی پهپاد متجاوز نیز واکنش انجام شده دقیق و حرفه‌ای بود و چنانچه باز هم تجاوزی به حریم کشورمان انجام شود، دو مرتبه همان پاسخ را در شرایط لازم خواهیم داد.

رئیس‌جمهور با تاکید بر این‌که جمهوری اسلامی ایران هیچگاه به‌دنبال تنش و درگیری نبوده است، تصریح کرد: به‌دنبال ادامه تنش با برخی از کشورهای اروپایی نیسیتیم و چنانچه به چارچوب‌های بین‌المللی متعهد باشند و از اقدامات خلاف خود از جمله آنچه در جبل‌الطارق انجام دادند دست بردارند، پاسخ متناسبی نیز از ایران دریافت خواهند کرد.

روحانی در ادامه سخنان خود با اشاره به این‌که کاهش تعهدات برجامی کشورمان با کاهش قیمت ارز و کالا در داخل همراه بوده و آن را به فال نیک می‌گیریم، گفت: امروز شاهد آرامش بیشتر در بازار، اقتدار روزافزون ایران عزیز و روحیه بالاتر و بانشاط‌تر ملت ایران هستیم. البته ملت ایران در همه صحنه‌ها حضور فعال و موثری داشته است و در یکسال اخیر به‌رغم سختی‌ها همکاری و مقاومت بیشتری نشان داده که بسیار ارزشمند است.

رئیس‌جمهور همه جناح‌های سیاسی را به تلاش مضاعف برای ارتقاء روحیه امید در جامعه فراخواند و گفت: اگرچه انتخابات‌ را در پیش‌رو داریم اما همه جناح‌ها را دعوت می‌کنم که توجه خاصی به شرایط حساس منطقه‌ای و بین‌المللی کشورمان داشته باشند و وارد شدن در فضای انتخابات هنوز زود است و می‌توان آن را به روزهای منتهی به روز انتخابات موکول کرد. امروز توجه به منافع ملی بیشتر از هر موضوع دیگری در اولویت قرار دارد.

روحانی همچنین با تجلیل از اقدام ارزشمند دستگاه اطلاعاتی و قضائی علیه سیستم جاسوسی امریکا و سیا طی روزهای اخیر، گفت:‌ دستگاه اطلاعاتی و قضائی کشورمان اقدام به جا و ارزشمندی را علیه سیستم جاسوسی امریکا انجام دادند که ضربه مستحکمی علیه آنها محسوب می‌شود و این اقدام با ارزش نشان می‌دهد که وقتی همه با هم هستیم همه امور نیز بهتر پیش می‌رود.

 

 


نام:
ایمیل:
* نظر: