bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۳۶۷۰
تاریخ انتشار: ۵۹ : ۲۰ - ۰۷ مرداد ۱۳۹۸
تسهیلات مسکن، متقاضیان خود را از دست داد؛
جواد شکریان: بازار مسکن این روزها بار دیگر وارد دوران رکود خود شده است، رکودی که با توجه به شرایط بازار و همچنین سیاست‌های دولت، به‌نظر نمی‌رسد تا چند سال دیگر نیز تغییری در آن حاصل شود. در همین زمینه وضعیت تسهیلات مسکن نیز با تبعیت از بازار مسکن، دوران رکود خود را تجربه می‌کند،

جواد شکریان: 

بازار مسکن این روزها بار دیگر وارد دوران رکود خود شده است، رکودی که با توجه به شرایط بازار و همچنین سیاست‌های دولت، به‌نظر نمی‌رسد تا چند سال دیگر نیز تغییری در آن حاصل شود. در همین زمینه وضعیت تسهیلات مسکن نیز با تبعیت از بازار مسکن، دوران رکود خود را تجربه می‌کند، زیرا از طرفی قیمت مسکن دچار رکود شده و نه‌تنها بعید به‌نظر می‌رسد افزایش قیمتی در بازار رخ دهد، بلکه این روزها قیمت مسکن با کاهش قابل توجهی نیز همراه شده است و از طرف دیگر، با توجه به افزایش حدود 180 درصدی مسکن در سال گذشته، تسهیلات مسکن دیگر توان کافی برای خانه‌دار کردن متقاضیان را نداشته و روز به روز از متقاضیان این تسهیلات کاسته می‌شود.

همین مساله سبب شده قیمت هر برگ اوراق تسه در فرابورس ایران که طی سنوات گذشته تا بیش از 67 هزار تومان نیز افزایش یافته بود، حال با کاهش بیش از 23 هزار تومانی به حدود 43 هزار تومان در هر برگ رسیده و در همین حوالی جا خوش کند.

بر همین اساس، این روزها هزینه وام مسکن نسبت به دو هفته گذشته برای اقشار مختلف جامعه تفاوت چندانی نداشته است به‌طوری‌که زوج‌ها با توجه به این‌که در کجای ایران ساکن هستند، باید هفت تا 5/10 میلیون تومان برای دریافت وام مسکن و جعاله هزینه کنند.

در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته در فرابورس ایران امتیاز تسهیلات مسکن تیرماه ۱۳۹۸ بانک مسکن، ۴۳ هزار و ۳۰۰ تومان و امتیاز تسهیلات مسکن حدود ۴۴ هزار و ۳۰۰ هزار تومان معامله شد. همچنین قیمت امتیاز تسهیلات مسکن خرداد ۱۳۹۸، ۴۶ هزار تومان و امتیاز تسهیلات مسکن مهر ۱۳۹۷، حدود ۴۳ هزار و ۴۰۰ تومان است.

علاوه بر اینها اوراق آبان و آذرماه ۱۳۹۷ به قیمت حدود ۴۳ هزار و ۵۰۰ تومان معامله می‌شود و اوراقی که به سررسید آنها مدت زیادی نمانده است حدود ۴۲ الی ۴۳ هزار تومان داد و ستد می‌شوند.

اگر قیمت هر برگ از این اوراق را حدود ۴۴ هزار تومان در نظر بگیریم، زوج‌ها با توجه به این‌که در کجای ایران ساکن هستند باید هفت تا 5/10 میلیون تومان برای دریافت وام مسکن و جعاله هزینه کنند.

هزینه وام مسکن برای زوج‌ها

بر اساس قیمت اوراق بهادار مسکن، در حال حاضر زوج‌های تهرانی برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسکن باید ۲۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند. آنها باید هشت میلیون و ۸۰۰ هزار تومان صرف خرید آن کنند. به این مبلغ با احتساب ۲۰ میلیون تومان وام جعاله که بابت خرید آن باید ۴۰ برگ تسه خریداری شود، یک میلیون و ۷۶۰ هزار تومان اضافه می‌شود. در نتیجه در مجموع باید برای دریافت وام ۱۲۰ میلیون تومانی مسکن حدود ۱۰ میلیون و ۵۶۰ هزار تومان هزینه شود.

همچنین زوج‌های بوشهری و زوج‌های ساکن در سایر مناطق کشور که با جمعیتی بیش از ۲۰۰ هزار نفر زندگی می‌کنند، می‌توانند تا سقف ۸۰ میلیون تومان وام بگیرند که برای گرفتن این مبلغ باید ۱۶۰ ورق بهادار خریداری کنند و با این حساب باید حدود هفت میلیون تومان بابت خرید این اوراق بپردازند که با احتساب یک میلیون و ۷۶۰ هزار تومان برای خرید اوراق وام جعاله، در مجموع برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی باید هشت میلیون و ۸۰۰ هزار تومان پرداخت کنند.

علاوه بر این، زوج‌های ساکن در سایر شهرهای با جمعیت زیر ۲۰۰ هزار نفر نیز می‌توانند برای گرفتن ۶۰ میلیون تومان وام مسکن، ۱۲۰ برگ بهادار خریداری کنند که باید پنج میلیون و۲۸۰ هزار تومان بابت خرید اوراق بپردازند. همچنین برای دریافت ۲۰ میلیون تومان دیگر بابت وام جعاله نیز باید یک میلیون و ۷۶۰ هزار تومان پرداخت کنند که در مجموع برای وام ۸۰ میلیون تومانی، حدود هفت میلیون تومان از سوی زوجین باید پرداخت شود.

هزینه وام مسکن برای مجردها

مجردهای تهرانی نیز می‌توانند تا سقف ۶۰ میلیون تومان و مجردهایی که در مراکز استان‌های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند تا سقف ۵۰ میلیون تومان و در نهایت غیر زوج‌های ساکن در سایر مناطق تا سقف ۴۰ میلیون تومان وام دریافت کنند که به ترتیب هر کدام باید ۱۲۰، ۱۰۰ و ۸۰ برگ بهادار اوراق تسهیلات مسکن را از فرابورس ایران خریداری کنند.

با این حساب مجردهای تهرانی باید برای خرید این اوراق پنج میلیون و۲۸۰ هزار تومان، افراد ساکن در مراکز استان بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت مبلغ چهار میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و افراد گروه سوم مبلغ سه میلیون و ۵۲۰ هزار تومان پرداخت کنند. البته در صورت تمایل برای دریافت وام ۲۰ میلیون تومانی جعاله باید مبلغ یک میلیون و ۷۶۰ هزار تومان دیگر هم بپردازند.

اوراق تسهیلات مسکن قابلیت معامله در فرابورس ایران را دارد و ارزش اسمی هر برگ پنج میلیون ریال است. مدت اعتبار اوراق تسه حداکثر تا دو دوره شش ماهه قابل تمدید است. این اوراق با توجه به این‌که چقدر تا زمان اعتبارش باقیمانده، قیمت متفاوتی دارد. در صورتی که مدت اعتبار این اوراق به پایان رسیده و دارنده اوراق از تسهیلات آن استفاده نکند، نماد معاملاتی آن متوقف خواهد شد و وجوه پرداختی دیگر به دارنده اوراق بازپرداخت نخواهد شد.

 

نام:
ایمیل:
* نظر: