bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۳۶۷۸
تاریخ انتشار: ۱۹ : ۲۳ - ۱۱ مرداد ۱۳۹۸
وزیر امور خارجه با اشاره به ساز و کار اینستکس؛
بامداد جنوب: وزیر امور خارجه روز گذشته و پس از پایان نشست کابینه در میان خبرنگاران حاضر شد تا با آنها بیشتر حرف بزند. محورهای سخنان وی، در مورد همه آنچه این روزها در فضای کشور و بین‌المللی جریان، دارد می‌چرخید. محمدجواد ظریف در این گفت‌وگو درباره‌ تقاضای وزیر خارجه امریکا برای مصاحبه با رسانه‌های ایران اظهار کرد:‌ من اگر به امریکا سفر می‌کنم

بامداد جنوب: وزیر امور خارجه روز گذشته و پس از پایان نشست کابینه در میان خبرنگاران حاضر شد تا با آنها بیشتر حرف بزند. محورهای سخنان وی، در مورد همه آنچه این روزها در فضای کشور و بین‌المللی جریان، دارد می‌چرخید. محمدجواد ظریف در این گفت‌وگو درباره‌ تقاضای وزیر خارجه امریکا برای مصاحبه با رسانه‌های ایران اظهار کرد:‌ من اگر به امریکا سفر می‌کنم در واقع به سازمان ملل سفر می‌کنم. در این سفر درخواست‌هایی از سوی رسانه‌ها برای مصاحبه انجام می‌شود و ما بر اساس احترامی که به مردم امریکا داریم به آن مصاحبه‌ها جواب می‌دهیم، زیرا دعوای ما با سیاست‌های حکومت امریکاست نه مردم امریکا.

به گفته وی، عمده مصاحبه‌ها زنده نیست و همه آنها در محل اقامت من انجام می‌شود چون اجازه ندارم به استودیوها بروم. پمپئو اکنون سیاست تبلیغاتی آغاز کرده است در حالی که پیش از این تعداد زیادی از درخواست‌های مصاحبه با مقامات امریکا بوده است که همه آنها را رد کرده‌اند. الان می‌خواهد بگوید ما نمی‌توانیم با مردم ایران صحبت کنیم که این ترفند بسیار سخیفی است چون آنها فرصت صحبت با مردم ایران را داشته‌اند ولی صحبت نکردند. آنها مردم ایران را هدف قرار دادند جنگ اقتصادی علیه دولت نیست بلکه علیه مردم و کودکان مریض است. حالا در این شرایط توقع دارند مردم با علاقه به حرف‌های آنها گوش دهند. خوب با خبرنگارانی که پیش از این درخواست مصاحبه دادند، مصاحبه کنند.

وی درباره‌ نتایج نشست اخیر کمیسیون برجام، خاطرنشان کرد:‌ این جلسه چالشی بوده است و ما توقع خود را اعلام کرده و از ضرورت اجرای تعهدات کشورهای اروپایی صحبت کردیم. ما تاکید داشتیم اروپا باید تعهدات خود را اجرائی کند. اینستکس هم که هنوز کامل عملیاتی نشده است و اگر عملیاتی شود حتما ضرورت دارد که پول نفت وارد اینستکس شود.

ظریف با اشاره به این‌که امریکا نباید بگوید که اینستکس چگونه کار کند، خاطرنشان کرد:‌ اینستکس ساز و کاری برای اجرای تعهدات اروپاست و نباید با موافقت امریکا کار کند اروپا باید جرات داشته باشد تا تعهدات خود را اجرائی کند نه منویات امریکا را. گام سوم ما در شرایطی عملیاتی می‌شود که تعهدات طرف اروپایی اجرائی نشود. با این حال اعضای کمیسیون برجام بر اجرای تعهدات خود تاکید کردند ولی باید ببینیم در عمل چه می‌کنند.

وزیر خارجه درباره‌ مذاکره تلفنی رئیس‌جمهور با امانوئل مکرون، اظهار کرد:‌ رئیس‌جمهور بیان کرده است اقدامات اروپا هیچ تناسبی با تعهدات آنها ندارد. بنابراین اگر بخواهند توقعات آنها عملیاتی شود، موظف هستند که تعهدات خود را اجرائی کنند. فروش نفت ایران، حمل نفت ایران و بازگشت درآمد نفتی ایران از تعهدات آنهاست. ما فعلا از تعهد سرمایه‌گذاری آنها عبور کردیم و آنها باید تعهدات خود در زمینه نفت را اجرائی کنند. ما مطرح کرده‌ایم که امریکا باید تعهدات خود را اجرائی کند. از تروریسم اقتصادی و اعمال فشار برای متوقف شدن فروش نفت ایران دست بردارد. اروپا هم تعهداتی دارد که باید آن را اجرائی کند. صحبت روحانی با مکرون در این زمینه است و مکرون هم اعلام کرده است، هم با امریکا و هم در داخل اروپا در حال رایزنی است. ما هیچ‌گاه مخالف گفت‌وگو نیستیم و گفت‌وگو با مکرون و سایر اعضای اروپایی برجام و 1+4 را ادامه می‌دهیم.

وزیر خارجه درباره‌ تغییر رویکرد امارات در مسائل منطقه‌ای بیان کرد: ما همواره اعلام کرده‌ایم که علاقه‌مند به ارتباط با همسایگان هستیم. امارات همانند عربستان و بحرین همسایه ماست و مقامات جمهوری اسلامی ایران همیشه اعلام کردند علاقه‌مند به روابط خوب با همسایگان هستیم؛ اگر آنها سیاست‌های خود را تغییر داده و دست از دخالت در امور داخلی کشورها بردارند. من امیدوارم تیمB کاهش یابد و به نتانیاهو و بولتون محدود شود.

ظریف همچنین درباره‌ احتمال آغاز گفت‌وگوها با امریکا تصریح کرد:‌ ما هیچ‌وقت میز مذاکره را ترک نکردیم و این امریکا است که مذاکرات را ترک کرد و تعهدات خود را زیر پا گذاشت. ما هیچ‌وقت ابایی از مذاکره نداریم. آنهایی که مذاکره را ترک کردند باید تعهدات خود را اجرا کنند و آنها هم که در میز مذاکره هستند باید تعهدات خود را عمل کنند. تنش‌ها و تشنج‌ها همگی ناشی از تروریسم اقتصادی امریکا و همراهی اروپا با این تروریسم است.

وی درباره‌ نامه خود به رهبری خاطرنشان کرد:‌ چند صدایی در کشور، تضارب آرا، نقد و گفت‌وگو، یک نعمت در کشور ما است اما تخطئه، افترا و توهین کفران این نعمت است. در داخل نباید به‌گونه‌ای عمل شود که دشمن سوء‌استفاده کند. امریکا چون در مقابل تهاجم دیپلماتیک ما چاره دیگری نداشت مطرح کرد که وزیر خارجه ایران قدرت بیان نظریات نظام را ندارد. نباید دوستان چنین بهانه‌هایی به دشمن بدهند. نقد با افترا فرق می‌کند. من با تمام وجودم آماده‌ام که از آزادی بیان دفاع کنم. همان‌طور که در وزارت خارجه فرصت بیان نظرات مخالف داده شده است.

وی با بیان این‌که من در دانشگاه به دانشجویانی که خلاف دیدگاه‌هایم نظر دهند نمره بهتری می‌دهم چون دوست دارم نقد را تشویق کنم، تصریح کرد:‌ البته این بدان معنا نیست که توهین را تشویق کرده و افترا بزنیم. وزارت خارجه در برابر بیگانگان از منافع کشور و منافع همان گروه‌هایی که به ما تهمت زده و پشت تهیه این فیلم‌ها هستند دفاع می‌کند. این اقدامات مخل وحدت ملی ماست و اعتماد مردم را خدشه‌دار می‌کند. هرقدر به من توهین شود آن را ذخیره آخرت خود می‌دانم. بار آخرت من آنقدر سنگین است که این توهین‌ها از بار گناهان من کم کند. بنابراین سپاسگزار کسانی هستم که به من توهین کرده و افترا می‌زنند. ولی این اقدام برای منافع ملی خطرناک است.

ظریف ادامه داد:‌ به این دلیل کاری که در جهت منافع ملی بود را انجام دادم. رهبری همواره خواستار منافع ملی هستند و به من نگاه خطاپوش داشته و لطف دارند و من را مورد شفقت و مهربانی خود قرار دادند. همواره من از ایشان سپاسگزارم که نمی‌گویم با وجود همه ناجوانمردی‌ها بلکه مهرورزی‌های زیاده از حد، ایشان به من محبت کرده و موجبات دلگرمی بنده و همکارانم را فراهم کردند. وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال که آیا سفر مقامات عراقی به ایران در حل مساله نفت‌کش‌ها کارساز بود خاطرنشان کرد:‌ مقامات عراقی دوستان ما هستند و ما با دوستان همیشه گفت‌وگو داشته و معتقدیم این گفت‌وگوها همیشه مفید است.

 

 


نام:
ایمیل:
* نظر: