bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۳۷۲۶
تاریخ انتشار: ۲۱ : ۰۴ - ۲۱ مرداد ۱۳۹۸
قیمت اوراق تسه مسکن افزایش یافت؛
جواد شکریان: بازار مسکن با توجه به افزایش قیمت حدود دو برابری در سال گذشته، طی ماه‌های اخیر روند نسبتا آرامی را سپری کرده و به اعتقاد کارشناسان و البته بنگاه‌داران، در حال ورود به یک رکود عمیق چند ساله بوده است.

جواد شکریان: 

بازار مسکن با توجه به افزایش قیمت حدود دو برابری در سال گذشته، طی ماه‌های اخیر روند نسبتا آرامی را سپری کرده و به اعتقاد کارشناسان و البته بنگاه‌داران، در حال ورود به یک رکود عمیق چند ساله بوده است. این رکود در همین ابتدا سبب شد تا برخی از صاحب‌خانه‌ها که به‌دلیل نیاز مالی قصد فروش خانه‌هایشان را داشتند، مجبور شوند قیمت‌هایشان را پایین‌تر آورده و در واقع با مشتری‌ها راه بیایند. این وضعیت خیلی زود در بازار اوراق مسکن نیز تاثیر خود را گذاشت و بازار این اوراق نیز دچار رکود شده و قیمت اوراق تسه روند نزولی به خود گرفت. حال پس از گذشت چند ماه، در حالی که بازار مسکن همچنان در رکود بسر برده و حتی قیمت‌های مسکن کاهشی نیز بوده است، این اوراق تسهیلات مسکن است که بار دیگر با اندکی افزایش تقاضا روند صعودی گرفته و در هفته گذشته رشد نسبی را تجربه کرده است.

در این زمینه، نگاهی به آمارهای فرابورس نشان می‌دهد که قیمت اوراق تسهیلات مسکن در این هفته مقدار کمی رشد داشته است، به‌طوری که هر برگ تسه نسبت به هفته قبل بیش از هزار تومان گران‌تر داد و ستد شد. با این حساب هزینه وام مسکن بدون احتساب وام جعاله برای زوج‌ها با توجه به این‌که کجای ایران سکونت دارند از هفت تا ۹ میلیون تومان متغیر است.

بر همین اساس، قیمت امتیاز اوراق تسهیلات بانک مسکن در آخرین روز معاملاتی فرابورس ایران در هفته گذشته، نسبت به اوایل هفته مقداری افزایش داشت و قیمت این اوراق از ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان تا کمی بیشتر از ۴۷ هزار تومان داد و ستد شد.

در چهارشنبه اخیر اوراق تسهیلات مسکن شهریورماه ۱۳۹۶ حدود ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان معامله شد، ضمن این‌که قیمت تسه مرداد و شهریورماه این سال نیز در همین حدود و کمی بیشتر بود. همچنین قیمت اوراق تسهیلات مسکن آبان و آذرماه ۱۳۹۷، حدود ۴۶ هزار و ۸۰۰ تومان بود. قیمت اوراق تیرماه ۱۳۹۷ نیز به ۴۷ هزار تومان می‌رسید. علاوه بر این قیمت اوراق تیر، مرداد و شهریور ۱۳۹۸ کمی بیش از ۴۶ هزار تومان بود.

بر همین اساس، زوج‌های پایتخت‌نشین برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسکن باید ۲۰۰ برگه تسهیلات مسکن خریداری کنند که با این احتساب زوج‌های تهرانی باید در مجموع ۹ میلیون تومان صرف خرید این ۲۰۰ برگه کنند. همچنین با احتساب ۲۰ میلیون تومان وام جعاله که بابت آن باید ۴۰ برگ تسه خریداری شود، یک میلیون و  ۸۰۰ هزار تومان به این مبلغ اضافه می‌شود. در نتیجه در مجموع باید برای دریافت وام ۱۲۰ میلیون تومانی مسکن حدود ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان صرف شود.

زوج‌های بوشهری و همچنین زوج‌های ساکن در سایر شهرهای کشور که بیشتر از ۲۰۰ هزار نفر در آن شهرها زندگی می‌کنند، می‌توانند تا سقف ۸۰ میلیون تومان وام بگیرند که برای گرفتن این مبلغ باید ۱۶۰ ورق بهادار خریداری کنند. با این حساب باید هفت میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بابت خرید این اوراق بپردازند که با احتساب یک میلیون و 800 هزار تومان برای خرید اوراق وام جعاله در مجموع برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی باید ۹ میلیون تومان پرداخت کنند.

علاوه بر این، زوج‌های ساکن در سایر شهرهای با جمعیت زیر ۲۰۰ هزار نفر می‌توانند برای گرفتن ۶۰ میلیون تومان وام مسکن ۱۲۰ برگ بهادار خریداری کنند که باید پنج میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بابت خرید اوراق بپردازند. همچنین برای دریافت ۲۰ میلیون تومان دیگر بابت وام جعاله نیز باید یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان پرداخت کنند که در مجموع برای وام ۸۰ میلیون تومانی هفت میلیون و ۲۰۰ هزار تومان از سوی زوجین باید پرداخت شود.

در همین راستا، مجردهای تهرانی نیز می‌توانند تا سقف ۶۰ میلیون تومان و غیر زوج‌هایی که در مراکز استان‌های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند تا سقف ۵۰ میلیون تومان و در نهایت غیر زوج‌های ساکن در سایر مناطق تا سقف ۴۰ میلیون تومان وام دریافت کنند که به‌ترتیب هر کدام باید ۱۲۰، ۱۰۰ و ۸۰ برگ بهادار اوراق تسهیلات مسکن را از فرابورس ایران خریداری کنند.

با این حساب مجردهای تهرانی باید برای خرید این اوراق، پنج میلیون و ۴۰۰ هزار تومان، افراد ساکن در مراکز استان بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت مبلغ چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و افراد گروه سوم مبلغ سه میلیون و ۶۰۰ هزار تومان پرداخت کنند. البته در صورت تمایل برای دریافت وام ۲۰ میلیون تومانی جعاله باید مبلغ یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان دیگر هم بپردازند.

اوراق تسهیلات مسکن قابلیت معامله در فرابورس ایران را دارد و ارزش اسمی هر برگ پنج میلیون ریال است. مدت اعتبار اوراق تسه حداکثر تا دو دوره شش‌ماهه قابل تمدید است.

این اوراق با توجه به این‌که چقدر تا زمان اعتبارش باقی مانده، دارای قیمت متفاوتی است. در صورتی که مدت اعتبار این اوراق به پایان رسیده و دارنده اوراق از تسهیلات آن استفاده نکند، نماد معاملاتی آن متوقف خواهد شد و وجوه پرداختی دیگر به دارنده اوراق بازپرداخت نخواهد شد.

 

 


نام:
ایمیل:
* نظر: