bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۳۹۱۰
تاریخ انتشار: ۰۸ : ۱۹ - ۱۰ مهر ۱۳۹۸
صادق راستگو: روز گذشته در سرمقاله روزنامه به مصاحبه ولیعهد سعودی با یک شبکه تلویزیونی امریکایی اشاره داشتیم، گفت‌وگویی که طی آن بن سلمان مسوولیت هیچ یک از اتفاقات روی داده در عربستان در طول چند سال گذشته را نپذیرفت و گفت از هیچ از آنها اطلاعی ندارد. یکی از اصلی‌ترین پرسش‌هایی که از بن سلمان شد، در مورد مرگ جمال خاشقجی روزنامه‌نگار عربستانی بود که به اعتراف همه بدون مجوز رسمی و دستور مستقیم وی، علیه وی اقدامی صورت نمی‌گرفت. این در حالی است که تیمی که در قتل او مشارکت داشته، از نزدیکان بسیار نزدیک به بن سلمان بوده و در این مورد هیچ شک و شبهه‌ای وجود ندارد.

صادق راستگو: 

روز گذشته در سرمقاله روزنامه به مصاحبه ولیعهد سعودی با یک شبکه تلویزیونی امریکایی اشاره داشتیم، گفت‌وگویی که طی آن بن سلمان مسوولیت هیچ یک از اتفاقات روی داده در عربستان در طول چند سال گذشته را نپذیرفت و گفت از هیچ از آنها اطلاعی ندارد. یکی از اصلی‌ترین پرسش‌هایی که از بن سلمان شد، در مورد مرگ جمال خاشقجی روزنامه‌نگار عربستانی بود که به اعتراف همه بدون مجوز رسمی و دستور مستقیم وی، علیه وی اقدامی صورت نمی‌گرفت. این در حالی است که تیمی که در قتل او مشارکت داشته، از نزدیکان بسیار نزدیک به بن سلمان بوده و در این مورد هیچ شک و شبهه‌ای وجود ندارد.

با این حال، سازمان ملل در گزارشی به این قتل پرداخته است. نویسنده گزارش سازمان ملل درخصوص این قتل، در مصاحبه با دویچه وله، درباره روند تحقیقات عربستان درخصوص قتل خاشقجی می‌گوید: «این محاکمه، به طور کلی مطابق استانداردهای بین‌المللی نیست و پشت درهای بسته برگزار می‌شود. طراحان اصلی قتل، مورد محاکمه قرار ندارند. مشخص نیست؛ چرا اتهامات تنها متوجه ۱۱ نفر است و دیگران متهم نشده‌اند؛ می‌دانیم که ۱۵ نفر در تیم کشتار حضور داشتند و هم‌دستان آن‌ها در ریاض نیز در شمار این افراد باید باشند. در حالی که خود دادستان پرونده در بیانیه عمومی گفت سعود القحطانی، از عاملان محرک تیم قتل خاشقجی بود، این فرد مورد محاکمه قرار نگرفته است.

به باور این محقق سازمان ملل، دادرسی باید از راه‌های دیگری صورت بگیرد تا نتیجه حاصل شود.

او در پاسخ به سوال درخصوص اظهارات محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان که گفته بود مسوولیت قتل خاشقجی متوجه اوست، می‌گوید: «من در گزارشم گفته بودم ولیعهد، مسوولیتی در قبال این قتل دارد اما در موقعیتی نبودم که آن مسوولیت را تعریف کنم، زیرا می‌توانست اشکال مختلفی داشته باشد. این مسوولیت می‌توانست دستور مستقیم به ارتکاب جرم، تحریک به ارتکاب به جرم و یا قصور در جلوگیری از وقوع جرم بوده باشد. تعیین مسوولیت محمد بن سلمان، بر عهده من نیست و به همین جهت است که خواستار انجام تحقیقات برای پیگیری موضوع شده‌ام. بسیاری از اعضای مجلس نمایندگان یا سنای آمریکا که با آن‌ها دیدار داشته‌ام و از گزارش سازمان سیا آگاهی دارند، مکررا اعلام داشته‌اند که مسوولیت قتل مذکور، به گردن محمد بن سلمان است. من در مورد گزارش سیا اطلاعی ندارم و خواستار افشای این گزارش شده‌ام.

کالامارد در پاسخ به سوال درخصوص تحقیقات مد نظر خود گفته است: «من از دبیرکل [سازمان ملل] خواسته‌ام تا هیأتی از کارشناسان در سطح بین‌المللی انتصاب کند تا به مرور شواهد بپردازند و حتی مدارک دیگری جمع‌آوری کنند. دبیرکل تا به حال با درخواست من موافقت نکرده و خود را پشت رویه قانونی و اداری پنهان کرده است. با این حال، این تنها راه تشخیص عاملان قتل نیست. من در گزارش خود پیشنهاد داده‌ام که اف‌بی‌آی وارد روند تحقیقات شود و این الزام را متوجه این سازمان می‌دانم. از نهادهای ترکیه و دادستان خواسته‌ام تا وارد روند تحقیقات شوند و یا محاکمه غیابی برگزار کنند. به باور من، قتل خاشقجی نشان از عدم مسوولیت‌پذیری در نظام بین‌المللی ما دارد؛ من خواستار پیشبرد تحقیقات توسط سازمان ملل شده‌ام زیرا این، رویه‌ای بی‌طرفانه از لحاظ سیاسی خواهد بود. امیدوارم فردی که دستور به این قتل داده، روزی در دادگاه مورد محاکمه قرار گیرد. اما اگر به تاریخ بنگرید، متوجه می‌شوید که زمان زیادی طول می‌کشد تا مقامات رده‌بالا محکوم شوند.تحریم‌هایی که در این خصوص مقرر شده، ضعیف است. در باور من، آن‌ها باید به رده‌های بالای دولت هدایت شوند و ولیعهد عربستان نیز شامل این رویه شود.»

با این حال، به‌نظر می‌رسد که بن سلمان با یک قتل نه تنها خود را به دردسر انداخته، بلکه میلیاردها دلار پول خرج کرده تا این مساله را در رسانه‌ها ماستمالی کند، امری که به‌نظر می‌رسد به این سادگی صورت نخواهد گرفت.


نام:
ایمیل:
* نظر: