bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۳۹۳۰
تاریخ انتشار: ۴۲ : ۱۵ - ۱۹ مهر ۱۳۹۸
صباح زنگنه: تحولات اخیر جنگ یمن در تغییر مواضع عربستان موثر بوده است و مقامات سعودی را مجبور کرد که در سیاست‌های خود نسبت به جنگ یمن تغییر دیدگاه دهند و برای حل این مساله به‌دنبال روش‌های دیپلماتیک باشند. حملات گسترده نیروی‌های یمنی به سعودی‌ها و نابودی چندین تیپ زرهی عربستان، درس بزرگی بود که سعودی‌ها این درس را چندین‌بار تمرین کرده اما نتیجه و عبرت از جنگ‌های پیشین با یمن نگرفته‌اند.

صباح زنگنه: 

تحولات اخیر جنگ یمن در تغییر مواضع عربستان موثر بوده است و مقامات سعودی را مجبور کرد که در سیاست‌های خود نسبت به جنگ یمن تغییر دیدگاه دهند و برای حل این مساله به‌دنبال روش‌های دیپلماتیک باشند. حملات گسترده نیروی‌های یمنی به سعودی‌ها و نابودی چندین تیپ زرهی عربستان، درس بزرگی بود که سعودی‌ها این درس را چندین‌بار تمرین کرده اما نتیجه و عبرت از جنگ‌های پیشین با یمن نگرفته‌اند.

این سومین جنگی است که از سوی عربستان علیه یمن انجام می‌شود. در دوران ملک عبدالعزیز و ملک فیصل، پادشاهان پیشین عربستان نیز حملاتی به یمن انجام شده بود اما در هر دو بار بعد از خسارت‌های زیاد عقب‌نشینی کردند. سعودی‌ها در سال‌های اخیر با توهم به این‌که می‌توانند با استفاده از تسلیحات مدرن در جنگ با یمن به پیروزی برسند حملات گسترده ائتلاف عربی را علیه این کشور آغاز کرده اما موفق نشدند به اهداف مورد نظر خود دست پیدا کنند. امیدواریم مقامات سعودی از وقایع یمن درس خوبی گرفته باشند و در آینده شاهد فجایع و بی‌ثباتی از طرف عربستان در منطقه نباشیم. مقاومت مردم یمن در برابر ظلم سعودی‌ها نشان داد که عربستان در این جنگ دچار شکست فاحشی شده است.

اتکای بیش از حد بن‌سلمان به دونالد ترامپ عامل دیگری در شکست سیاست‌های عربستان بودکه تغییر موضع دهد، زیرا ترامپ گرفتار مسائل مهم‌تری است و مشکلات عربستان اولویت و دغدغه امریکا نیست و از این کشور حمایت جدی نمی‌کند. گزینه سوم که در تغییر تفکر سیاست عربستان در قبال مسائل منطقه موثر بود شکست بنیامین نتانیاهو در انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی و عدم توان وی در تشکیل دولت بود. درگیر شدن دو حامی بن‌سلمان یعنی نتانیاهو و ترامپ در مسائل داخلی کشور خود و حمایت نکردن آنگونه که مورد انتظار سعودی‌ها بود نشان داد که بن‌سلمان بهتر است به جای اتکا به قدرت‌های خارجی غیرقابل اعتماد به مردم کشورش و کشورهای مسلمان منطقه تکیه کند و با برقراری ارتباط دوستانه با همسایگان امنیت خود را تضمین کند.

تحولات اخیر منطقه، عربستان را در شرایط جدید تصمیم‌گیری قرار داده است. عربستان با رسیدن به این نتیجه برای حل مشکل خود با تهران از طریق سیاسی اعلام آمادگی می‌کند. این گفت‌وگو ها به استقرار صلح منطقه‌ای کمک می‌کند و حضور قدرت‌های بیگانه در منطقه را کم‌رنگ کرده و زمینه‌ساز ثبات و صلح می‌شود. بی‌شک کشور ما از ایده گفت‌وگوی سیاسی عربستان استقبال می‌کند و خواهان انجام مذاکره جدی در حل اختلاف‌های فی‌مابین است. عربستان باید جنگ یمن را هر چه زودتر پایان دهد و جمهوری اسلامی نیز می‌تواند در این راه به عربستان کمک کند.

در مورد سفر نخست‌وزیر عراق به عربستان برای حل اختلاف‌های ریاضتهران اظهار باید گفت: عادل عبدالمهدی شخصیت ورد احترام ایران و عربستان است. همسایگان مسلمان ما نیز جزء معادلات منطقه هستند و بی‌شک بی‌ثباتی در منطقه می‌تواند در امور داخلی کشورهای همسایه نیز تاثیر بگذارد. وساطت و میانجیگری کشورهای منطقه در حل اختلاف‌ها تاثیر مثبت و چشمگیری در تسهیل معادلات و سوق دادن امور به سوی صلح، آرامش، پیشرفت و ثبات مردم منطقه دارد.

عربستان برای برون‌رفت از وضعیت موجود باید توقف جنگ یمن را آغاز گفت‌وگو جدی و عملی بداند و با تغییر سیاست‌های خود که باعث بروز مشکلاتی در منطقه شده است، پایان دهد. آغاز گفت‌وگو تهرانریاض می‌تواند شرایط مساعدی را در خاورمیانه به وجود آورد. ما باید همه احتمالات را در نظر بگیرم و اگر صحبت از تغییر وضعیت از طریق مذاکره باشد استفاده کنیم و این فرصتی است که اگر حاصل شود وضعیت به شرایط قبل بر می‌گردد و منطقه و هیچ کشوری متضرر نمی‌شود و زمینه‌ساز استقرار صلح و ثبات در منطقه می‌شود.


برچسب ها: بوشهر
نام:
ایمیل:
* نظر: