bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۳۹۳۳
تاریخ انتشار: ۵۰ : ۱۵ - ۱۹ مهر ۱۳۹۸
دلار سر سرمایه‌گذاران را شیره مالید
جواد شکریان: اواخر سال 96 و اوایل سال گذشته بود که دلار در مسیر صعودی قرار گرفت و بسیاری از مردم به نیت سرمایه‌گذاری اقدام به خرید و ذخیره‌سازی این ارز می‌کردند تا علاوه بر افزایش سرمایه، از کاهش ارزش اندوخته خود جلوگیری کنند. این اقدام به حدی همه‌گیر شد که نرخ ارز با سرعت سرسام‌آوری افزایش یافته و روز به روز از ارزش پول ملی کاسته و در نتیجه تورم و گرانی در بازار همه محصولات نمایان شد. همین امر سبب شد افراد بیشتری از ترس کاهش بیش از حد ارزش سرمایه، سپرده‌های خود را از بانک‌ها خارج کرده و با خرید ارز، وضعیت نابسامان اقتصاد کشور را رقم بزنند.

جواد شکریان: 

اواخر سال 96 و اوایل سال گذشته بود که دلار در مسیر صعودی قرار گرفت و بسیاری از مردم به نیت سرمایه‌گذاری اقدام به خرید و ذخیره‌سازی این ارز می‌کردند تا علاوه بر افزایش سرمایه، از کاهش ارزش اندوخته خود جلوگیری کنند. این اقدام به حدی همه‌گیر شد که نرخ ارز با سرعت سرسام‌آوری افزایش یافته و روز به روز از ارزش پول ملی کاسته و در نتیجه تورم و گرانی در بازار همه محصولات نمایان شد. همین امر سبب شد افراد بیشتری از ترس کاهش بیش از حد ارزش سرمایه، سپرده‌های خود را از بانک‌ها خارج کرده و با خرید ارز، وضعیت نابسامان اقتصاد کشور را رقم بزنند. در آن مقطع هم رئیس بانک مرکزی و هم وزیر اقتصاد بارها اعلام کردند که نرخ واقعی ارز رقمی بسیار پایین‌تر از نرخ فعلی است و در این خصوص به متقاضیان ارز هشدارهای لازم را دادند اما این هشدارها اثری در بازار ارز نداشت. در این رابطه اما دلالان بیشترین بهره را برده و بیشترین سودها را به جیب زدند، زیرا بسیاری از مردم که افزایش روزافزون نرخ دلار را در میان بی‌توجهی‌ها و انفعال مسوولان می‌دیدند، هر دلار را با نرخ‌هایی نجومی در حدود 20 هزار تومان خریداری کرده و در نهایت مجبور شدند با نرخی در حدود 11 هزار تومان به فروش برسانند.

در همین راستا، مطابق بررسی‌های صورت‌گرفته از قیمت انواع ارز در بازار، سرمایه‌گذاران در بازار ارز در سال جاری متحمل زیان شده‌اند و نه‌تنها به سودی در این زمینه دست پیدا نکرده‌اند، بلکه بخشی از سرمایه خود را نیز از دست داده‌اند.

سرمایه‌گذاران «دلار» ضرر کردند!

بسیاری از مردم تلاش می‌کنند تا با وجود افزایش هزینه‌های زندگی، بخشی از درآمد خود را پس‌انداز و سپس آن را سرمایه‌گذاری کنند که در این صورت سرمایه‌گذاری‌های کم‌ریسک برای این افراد بسیار مناسب خواهد بود. اما در مقابل عده دیگری نیز هستند که ترجیح می‌دهند ریسک‌ بیشتری را برای سرمایه‌گذاری بپذیرند و در مقابل سود بیشتری نصیب خود کنند.

افرادی که در دسته اول هستند، اغلب به سراغ سرمایه‌گذاری در بانک و صندوق‌هایی روی ‌می‌آورند که سود تضمینی به آنها پرداخت می‌کنند اما افراد دسته دوم بسته به شرایط، نحوه سرمایه‌گذاری خود را تغییر می‌دهند، سرمایه‌گذاری در بخش‌های تولیدی، تجارت، بورس، بازار سکه و بازار ارز از جمله‌های بازارهای جذاب برای این افراد است.

در سال گذشته افزایش نرخ ارز، هجوم مردم به سمت این بازار و افزایش تقاضای این بازار را سبب شد و همین افزایش تقاضا بار دیگر باعث افزایش قیمت ارز شد تا سرمایه‌گذاران در این بازار سود خوبی کسب کنند.

اما چندین‌بار از سوی رئیس‌کل بانک مرکزی اعلام شد که این بازار ریسک بالایی دارد و محل مناسبی برای سرمایه‌گذاری نیست اما طمع مردم برای خرید و نگهداری بیشتر دلار را دلالان این بازار برمی‌انگیختند، به‌طوری‌که گفته می‌شد قیمت دلار در سال جاری به بیش از ۲۵ هزار تومان خواهد رسید اما بررسی متوسط قیمت خرید و فروش ارز در شش‌ماهه نخست سال جاری نشان می‌دهد که قیمت ارز در سال جاری کاهشی بوده است.

بر اساس آمار بانک مرکزی متوسط قیمت فروش دلار در فروردین‌ماه سال جاری ۱۳ هزار و ۵۵۴ تومان، در اردیبهشت‌ماه ۱۴ هزار و ۵۰۹ تومان و در خرداد‌ماه ۱۳ هزار و ۴۲۷ تومان بوده است. با این حال، در ادامه قیمت ارز با کاهش همراه بود و در تیرماه سال جاری قیمت ارز ابتدا به حدود ۱۳ هزار تومان و سپس با کاهش زیاد به حدود ۱۲ هزار تومان رسید.

در مردادماه نیز روال کاهش قیمت ادامه داشت و قیمت دلار به کمتر از ۱۲ هزار تومان کاهش یافت و در شهریور‌ماه نیز در مدت زمانی، قیمت این ارز به مرز ۱۱ هزار تومان هم نزدیک شد اما در پایان شهریور، قیمت ارز در محدوده ۱۱ تا ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان ثابت شد.

به این ترتیب، افرادی که در سال جاری نسبت به سرمایه‌گذاری در این بازار اقدام کرده‌اند، طبیعتا متضرر شده‌اند و سایر بازارها برایشان سودآورتر بوده است. همچنین افرادی که در سال گذشته هم ارز را با قیمتی بالاتر از رقم فعلی خریده و تاکنون نگهداری کرده‌اند، مشمول ضرر شده‌اند. در حال حاضر نیز ریسک بالای این بازار سبب شده تقاضای کاذب برای ارز از این بازار خارج شده و بازار به ثبات برسد.


نام:
ایمیل:
* نظر: