bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۴۱۰۹
تاریخ انتشار: ۵۲ : ۲۰ - ۰۶ دی ۱۳۹۸
بیش از صد هزار میلیارد تومان بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی؛
داود علیزاده: یکی از دغدغه‌های اقشار حقوق‌بگیر و بازنشستگان در ماه‌های منتهی سال، میزان افزایش دریافتی سال آتی است. آن‌ها چشم امید به بودجه‌ای دارند که دولت به مجلس ارائه دهد و ماحصلش شاید کمی از بار سنگین زندگی‌شان کم کند. بااین‌وجود در رقم اعلام‌شده از سوی معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، بوی بهبود ز اوضاع جهان شنیده نمی‌شود.

داود علیزاده:

یکی از دغدغه‌های اقشار حقوق‌بگیر و بازنشستگان در ماه‌های منتهی سال، میزان افزایش دریافتی سال آتی است. آن‌ها چشم امید به بودجه‌ای دارند که دولت به مجلس ارائه دهد و ماحصلش شاید کمی از بار سنگین زندگی‌شان کم کند. بااین‌وجود در رقم اعلام‌شده از سوی معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، بوی بهبود ز اوضاع جهان شنیده نمی‌شود.

ارجاع به دشواری‌های تحریم پیش‌درآمد گفت‌وگوی حجت‌الله میرزایی با ایسنا بوده است. جایی که وی به‌صراحت می‌گوید: پیش‌بینی می‌شود محدودیت‌های ناشی از تحریم در سال ۹۹ به بالاترین سطح خودش برسد!

بااین‌حال وعده افزایش 22 درصدی بودجه امور رفاه اجتماعی قسمت امیدبخش ماجراست که مثل یخ در برابر حرارت تورم 50 درصدی ذوب می‌شود.

معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه بیشترین مقدار رشد مصارف بودجه مربوط به امور رفاه اجتماعی است که ۲۲.۲ درصد افزایش داشته است گفت: بودجه امور رفاه برای سال ۹۹، ۱۳۰ هزار میلیارد تومان است که حدود ۶۰ درصد بودجه امور رفاهی یعنی ۸۵ هزار میلیارد تومان مربوط به صندوق‌های بازنشستگی است.

حداقل پنج سال برای همسان‌سازی نیاز است

هر چند میرزایی درباره میزان افزایش حقوق بازنشستگان پس از همسان‌سازی سال ۹۹ نیز گفت: میزان افزایش متفاوت است و حقوق به‌صورت پلکانی رشد می‌کنند. بازنشستگان در سطوح پایین‌تر، مشمول افزایش حقوق بیشتری می‌شوند. حداقل پنج سال زمان برای همسان‌سازی کامل زمان نیاز است. اگر قرار بود همسان‌سازی کامل اجرا شود باید ۱۵ هزار میلیارد تومان بودجه تامین می‌شد.

سقوط صادرات نفت به کمترین حد 60 سال گذشته

اقتصاد ایران همچنان نفت محور است و پس از تحریم‌ها میزان فروش نفت به طرز قابل‌توجهی کاهش‌یافته است تا جایی به گفته میرزایی پیش‌بینی می‌شود که صادرات نفت در سال آینده به کمترین حد خودش در 60 سال گذشته برسد!

کاهش درآمدهای دولت از یک‌سو، افزایش تورم از سوی دیگر به‌شدت بر زندگی مردم تاثیر منفی گذاشته است، به‌ویژه اقشار حقوق‌بگیر و مستمری‌بگیر که دریافتی آن‌ها یارای مسابقه با تورم را ندارد. هرچند دولت با افزایش‌های سعی در جبران داشته است؛ اما باید توجه داشت که افزایش دریافتی در سال یک‌بار افزایش دارد؛ اما درعین‌حال اسب تورم دارد هر روز می‌تازد.

بدهی صدهزار میلیارد تومانی دولت به تامین اجتماعی

میرزایی در گفت‌وگوی مذکور برای بازنشستگان تامین اجتماعی ، افزایش و طرح همسان سازی را به بودجه خود سازمان حواله می‌دهد و با این عنوان که مبلغ کمی دیده‌شده است و تامین اجتماعی این امور را از محل منابع خودش تامین می‌کند. تامین اجتماعی از دولت مطالباتی دارد که دولت به اشکال دیگری آن را بازپرداخت می‌کند. در قانون برنامه ششم تاکید شده است که دولت در هرسال حدود ۱۰ درصد از مطالبات تامین اجتماعی را پرداخت کند. اما متناسب با آن پیش‌بینی برنامه‌ای، این بودجه پرداخت‌نشده و هرسال ۵ تا ۷ هزار میلیارد تومان بدهی را تسویه کرده‌اند و طبیعی است که زمان بازپرداخت این بدهی طولانی‌تر شود.

معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: هر ساله سازوکارهایی از قبیل تهاتر مطالبات تامین اجتماعی با بدهی شرکت‌های وابسته تامین اجتماعی با دولت، واگذاری اموال و دارایی‌های دولتی یا واگذاری برخی امتیازات اجرا شده است. از طریق روش‌های متعدد امکان بازپرداخت بدهی‌های دولت وجود دارد. باید از افزایش بیشتر این بدهی‌ها جلوگیری شود.

حق بیمه سهم دولت پرداخت نمی‌شود

میرزایی درباره مبلغ نهایی این بدهی گفت: این مبلغ هرساله افزایش می‌یابد. دولت تعهداتی را بر عهده تامین اجتماعی گذاشته است مانند حق بیمه کارفرمایی برای برخی فعالیت‌های خاص چون قالیبافان و کامیون داران و .... در واقع هرماه به این رقم افزوده می‌شود. به‌عنوان مثال سه درصد حق بیمه سهم دولت برای همه کارکنان شاغل بیمه‌شده در قانون پیش‌بینی‌شده که دولت آن را نمی‌دهد و جزو دیونش محسوب و این بدهی انباشته می‌شود. این ارقام هرسال باید حسابرسی و نهایی شود. همواره اختلافی بین آنچه تامین اجتماعی اعلام می‌کند با آنچه دولت قبول دارد وجود دارد.

وی مقدار تایید شده بدهی را بیش از 100 هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان از این بدهی، حسابرسی و قطعی شده و آن را پذیرفته‌اند. مواردی نیز در فرایند طرح ادعا و ارائه مستندات، محاسبه، احصاء و حسابرسی است. این رقم سیال است و هرساله به آن اضافه می‌شود. برای سال آینده رقم مشخصی برای پرداخت این بدهی دیده نشده است؛ البته در جداول بخش‌هایی را برای سقف کارفرمایی پیش‌بینی کرده‌اند. این طلب آن‌قدر بزرگ است که یک‌چهارم کل بودجه عمومی دولت است و قطعاً در مدت کوتاه امکان پرداخت آن وجود ندارد. مهم این است که دولت سازوکاری بی‌اندیشد تا این بدهی بیشتر نشود و بر اساس آنچه الزام قانونی برنامه ششم است به‌تدریج این بدهی‌ها در مسیر بازپرداخت قرار بگیرد.

افزایش هزینه‌های جاری و سرمایه‌ای اجتناب‌ناپذیر است.

در ادامه معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، با بیان اینکه روندهای تورمی و ضرورت اتمام برخی پروژه‌های ناتمام، دولت افزایش‌هایی را در بودجه پیش‌بینی کرده است؛ افزود: از یک‌سو منابع حاصل از نفت کاهش‌یافته و از سویی دیگر هزینه‌ها به‌طور طبیعی افزایش‌یافته است. افزایش هزینه‌های جاری و سرمایه‌ای اجتناب‌ناپذیر است.

کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه جایگزینی منابع از دو محل درآمدهای مالیاتی و فروش اوراق در نظر گرفته‌شده است گفت: در بخش هزینه‌ها دولت پیش‌بینی‌های متفاوتی داشته است؛ بیشترین مقدار رشد مصارف بودجه مربوط به امور رفاه اجتماعی است که ۲۲.۲ درصد افزایش داشته است. بخشی قابل‌توجهی از این افزایش مربوط به صندوق‌های بازنشستگی است و دولت پیش‌بینی کرده بدون کوچک‌ترین مشکل و محدودیتی مستمری بازنشستگان صندوق‌های بازنشستگی کشوری، لشکری و فولاد تامین و پرداخت شود.

میرزایی ادامه داد: حدود ۸۰ درصد مصارف فصل رفاهی، مصارف هزینه‌ای و ۲۰ درصد یارانه‌ حمایتی است.

بودجه امور رفاه برای سال ۹۹، ۱۳۰ هزار میلیارد تومان است.

وی با بیان اینکه کل بودجه رفاه، حدود ۲۵ درصد از کل بودجه عمومی دولت را دربرمی‌گیرد؛ گفت: بودجه امور رفاه برای سال ۹۹، ۱۳۰ هزار میلیارد تومان است. یارانه معیشتی و یارانه خانوار جدای از بودجه عمومی دیده می‌شود و حساب جداگانه‌ای دارد. برای یارانه عمومی حدود ۴۰ هزار و برای بسته معیشتی ۳۱ هزار میلیارد تومان در سال آینده در نظر گرفته‌شده که حساب مجزایی دارد و منابع و مصارف آن مشخص است. بسته معیشتی کمکی به ایجاد تور حمایتی برای شش دهک پایین بود که فقیر و یا آسیب‌پذیرند.

معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه حدود ۶۰ درصد بودجه امور رفاهی یعنی ۹۰ هزار میلیارد تومان مربوط به صندوق‌های بازنشستگی است گفت: امداد و نجات، بیمه‌های اجتماعی، حمایتی، توان‌بخشی و تحقیق و توسعه در امور رفاهی دیگر امور رفاهی هستند.

میرزایی درباره بودجه تحقق سیاست‌های رفع فقر مطلق در کشور افزود: این مورد در قالب کمک به گروه‌های خاص نیازمند حمایت دیده می‌شود که از جمله آن‌ها می‌توان به افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد اشاره کرد. علاوه بر این دولت بر اساس اساسنامه‌ای که صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر دارد حدود ۹۰۰ میلیارد تومان سهم کارفرمایی حق بیمه را برای این صندوق در لایحه بودجه دیده است که جهش بزرگی است.

معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه تنوع جداول و ردیف‌های بودجه‌ای مربوط به امور رفاهی، فراوان است گفت: حجم منابع حوزه رفاهی به‌طور نسبی رقم خوبی است اما به نظر می‌رسد باید سازوکارهای اثرگذاری این منابع را بهبود دهیم.

افزایش ۱۹ درصدی بودجه حمایت از معلولان

وی با بیان اینکه در مجموع برای سازمان بهزیستی حدود هفت درصد افزایش بودجه را شاهد هستیم و رقم این بودجه ۳۰۰۰ میلیارد تومان است گفت: میزان افزایش مستمری‌های مددجویان نیز در قالب همین بودجه لحاظ می‌شود. برای اجرای قانون حمایت از معلولان نیز حدود ۱۹ درصد افزایش را شاهدیم و مبلغ آن ۱۳۰۰ میلیارد تومان است.

وی با بیان اینکه یکی از ردیف‌های بودجه‌ای که مشمول افزایش شده همسان‌سازی حقوق بازنشستگان است عنوان کرد: ۶۰۰۰ میلیارد تومان برای این امر پیش‌بینی‌شده که جهش قابل‌توجهی دارد، البته در مقایسه با نیازی که این بخش دارد هنوز مبلغ کمی است اما با توجه به محدودیت‌هایی که وجود دارد تخصیص این میزان، قابل‌توجه است.

معاون امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: از کل این میزان حدود ۵۰۰۰ میلیارد تومان در اختیار صندوق بازنشستگی کشوری قرار می‌گیرد و ۱۰۰۰ میلیارد تومان متعلق به باقی صندوق‌هاست. به‌تدریج این همسان‌سازی باید در طول زمان انجام شود تا حقوق بازنشستگان متناسب با حقوق کارکنان شاغل ارتقاء یابد. سال جاری بودجه همسان‌سازی ۳۰۰۰ میلیارد تومان بوده است که برای سال ۹۹ دو برابر افزایش را نشان می‌دهد.


نام:
ایمیل:
* نظر: