bamdad24 | وب سایت بامداد24

کد خبر: ۱۴۱۵۷
تاریخ انتشار: ۰۲ : ۰۳ - ۲۴ دی ۱۳۹۸
سرنوشت بد کارت‌های سوخت در پی بی‌احتیاطی؛
سیدعلی موسوی: تاکنون بارها و بارها گفته شده که پس از استفاده از کارت سوخت و به‌دنبال آن موقع خارج کردن کارت این کارت از دستگاه‌های پمپ‌ بنزین یکی از مهم‌ترین مسائلی که باید رعایت شود درج این نوشته «کارت سوخت خود را بردارید» بر روی دستگاه نازل است. این مساله و رعایت کردن آن باعث شده که سهمیه‌های موجود در کارت‌های سوخت کاهش یافته و به‌دنبال آن مردم نیز با توجه به بی‌اطلاعی سازمان‌های متولی را مقصر چنین مسائلی بدانند.

سیدعلی موسوی:

تاکنون بارها و بارها گفته شده که پس از استفاده از کارت سوخت و به‌دنبال آن موقع خارج کردن کارت این کارت از دستگاه‌های پمپ‌ بنزین یکی از مهم‌ترین مسائلی که باید رعایت شود درج این نوشته «کارت سوخت خود را بردارید» بر روی دستگاه نازل است. این مساله و رعایت کردن آن باعث شده که سهمیه‌های موجود در کارت‌های سوخت کاهش یافته و به‌دنبال آن مردم نیز با توجه به بی‌اطلاعی سازمان‌های متولی را مقصر چنین مسائلی بدانند. حالا اما با بیشتر شدن اعتراض‌ها به این خطاهای صورت گرفته شرکت پخش فرآورده‌های نفتی از طریق تمامی رسانه‌ها پی‌در‌پی اطلاعیه‌هایی را صادر می‌‌کند تا شاید مردم با مطلع شدن از خطایی که خود مرتکب می‌شوند بیش از این از سهمیه موجود در کارت سوخت خود نکاهند. اطلاعیه جدید شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی نشان می‌دهد، غیب شدن سهمیه‌ها در واقع اطلاع نداشتن مردم از پیمانه‌هایی بوده که این شرکت برای سوخت‌گیری در نظر گرفته اما کسی را از آن مطلع نکرده است.

پیش از این نیز بارها در سرویس انرژی بامداد جنوب و به باتوجه به بازخوردهایی که به ما منتقل می‌شد (صاحبان خودروها با مراجعه به جایگاه‌های سوخت اعلام می‌کردند که سهمیه بنزین آنها در هر بار سوختگیری بیش از ۲ لیتر کم می‌شود) به این موضوع پرداختیم. همین امر سبب شد تصور کم‌فروشی جایگاه‌ها تقویت شود و متهم اول این موضوع کارگران جایگاههای سوخت باشند. البته در این زمینه بررسی‌هایی صورت گرفت که نشان می‌داد،‌ جایگاه‌های سوخت کم‌فروشی ندارند اما همچنان کم شدن سهمیه از کارت سوخت ادامه داشت. بعد از آن بود که شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی اعلام کرد دلیل فرار سهمیه‌های بنزین از کارت سوخت،‌ رعایت نکردن سوخت‌گیری صحیح است، زیرا افراد پیش از پایان روند سوخت‌گیری،‌ کارت را از کارتخوان خارج می‌کنند و به این صورت شاهد کاهش یک تا ۴ لیتری سهمیه از کارت سوخت هستیم.

با رعایت این موارد نیز گره‌ای از این مشکل باز نشد و همچنان این سهمیه‌ها بودند که به‌صورت عجیب و غریب غیب می‌شدند. با بالا گرفتن این موضوع،‌ حالا شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی اطلاعیه جدیدی صادر کرده و پرده از راز غیب شدن سهمیه‌های بنزین برداشته است. شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در پی انتشار برخی شایعات در فضای مجازی مبنی بر کاهش سهمیه سوخت هنگام سوخت‌گیری اعلام کرده که طراحی سامانه هوشمند سوخت برای جلوگیری از تخلف حاصل از بیرون کشیدن کارت در حین سوخت‌گیری، بدین‌صورت است که با وارد کردن کارت در کارت‌خوان و مشخص شدن مقدار سهمیه، با شروع سوخت‌گیری، ابتدا 99/3 لیتر از سهمیه کسر می‌شود و شروع به سوخت‌گیری می‌کند.

پس از پایان پیمانه اول، 99/3 لیتر دیگر از سهمیه کم می‌شود و بار دیگر سوخت‌گیری ادامه پیدا می‌کند و این فرایند به‌صورت پیمانه پیمانه تا انتهای سوخت‌گیری ادامه می‌یابد. اگر در حین سوخت‌گیری کارت از کارت‌خوان بیرون کشیده شود مقداری که باقیمانده 99/3 لیتر است از سهمیه آن کارت کسر می‌شود (برای مثال اگر دو لیتر سوخت‌گیری کرده است و کارت را بیرون بکشد 99/1 لیتر بیشتر از سهمیه آن کارت کم می‌شود) و اگر همان کارت، دوباره وارد همان کارت‌خوان شود، سهمیه‌ای که بیشتر از لیتراژ برداشت‌ شده از نازل کم شده است، به کارت برگردانده می‌شود. در این اطلاعیه تاکید شده که در صورت خارج کردن زودهنگام کارت سوخت از کارتخوان جایگاه، سوخت‌گیری قطع می‌شود و لیتراژ مذکور از سهمیه کسر می‌شود، لیکن صرفا به اندازه لیتراژ سوخت‌گیری شده، هزینه محاسبه خواهد شد. این اطلاعیه نشان می‌دهد که غیب شدن سهمیه‌ها در واقع اطلاع نداشتن مردم از پیمانه‌هایی بوده که شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی برای سوخت‌گیری در نظر گرفته اما کسی را از آن مطلع نکرده است. برای جلوگیری از کم شدن سهمیه‌ها افراد باید در هنگام سوخت‌گیری مضربی از عدد 99/3 را انتخاب کنند تا میزان بنزین دریافتی با عدد کسر شده از کارت سوخت برابر باشد. به این معنا که به جای دریافت چهار لیتر بنزین،‌ همان عدد 99/3 را رعایت کنند یا به جای آنکه هشت لیتر بنزین راهی باک خودروی خود کنند،‌ عدد 98/7 لیتر را در نظر بگیرند، زیرا اگر این عدد به 99/7 لیتر برسد، عملا 98/3 لیتر بنزین از سهمیه آنها کسر خواهد شد. در موارد دیگر نیز به همین صورت است. برای مثال،‌ به جای دریافت ۱۲ لیتر بنزین،‌ با مشاهده عدد 97/11 لیتر،‌ سوخت‌گیری را متوقف کنند.


نام:
ایمیل:
* نظر: